חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:31 זריחה: 6:32 י"ט בתשרי התשפ"ב, 25/9/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שלטון העם ולא שלטון הפקידים
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1670 - כל המדורים ברצף
לבחור ולהשפיע כל ימות השנה
יש חדש
תכלית האירועים שבעולם
משה ואהרון
שנינות של ילד
חוטא ומוסיף לחטוא
היכרות עלומה
דין ותיקון
שלטון העם ולא שלטון הפקידים
קריאת שמע בנחת

בעוד כמה חודשים יטרחו מיליוני אזרחי המדינה להצביע בבחירות. אנשים עושים את המאמץ, בשאיפה להשפיע על התנהלות ענייני המדינה ולקדם ערכים היקרים לליבם. אך האוּמנם רצון העם בא לידי ביטוי? האם המציאות אינה מוכיחה שוב ושוב כי למעשה הפקידים והבג"ץ הם המנהלים את העניינים?

מציאות זו, שהחריפה בשנים האחרונות, גרמה לעו"ד שמחה רוטמן (38), תושב גוש עציון, להקים לפני כשש שנים, עם שותפו יהודה עמרני, את 'התנועה למשילות ולדמוקרטיה'. "הרגשנו שנוצר כאן מצב אבסורדי", הוא מסביר. "חוקים לא נאכפים כי היועץ המשפטי סבור שהם לא חשובים או לא טובים. בג"ץ פוסל חוקים, כי הם לא סבירים בעיניו. הפרקליטות מתערבת בבוטות בתחומים לא לה. עקרון הפרדת הרשויות נשחק והולך מיום ליום".

אג'נדה של פקידה

רוטמן אומר כי אפשר להבין את טענות הציבור הדתי והימין, החש שעמדותיו אינן באות לידי ביטוי על אף תוצאות הבחירות. "הציבור הזה משיג בבחירות רוב, אבל לא מצליח לממש את רצונו", קובע רוטמן. "באמצעות הפיכה משפטית לקח לעצמו בג"ץ כוח להכריע הכרעות פוליטיות וערכיות ולקבוע כיצד ראוי שהמדינה תתנהל. אנשים שלא נבחרו על-ידי העם משליטים את עמדותיהם האישיות ופוסלים את החלטות נציגי העם".

רוטמן מציין דוגמה מובהקת: "יועצת משפטית החליטה לקדם אג'נדה פרטית, בניגוד לחוק. בחוק האוסר הפליה במוצרים ובשירותים נכתב בפירוש שהפרדה מגדרית אינה נחשבת הפליה. אבל הפקידה מתעלמת מלשון החוק, ופונה במכתבים מצווים ונוזפים לרשויות מקומיות, שכלל אינן כפופות לסמכותה, ואוסרת קיום אירועים בהפרדה, כפי שמבקש הציבור הדתי והחרדי".

שינוי מגמה

רוטמן זוקף לזכות התנועה שינוי מגמה. "מי מנבחרי הציבור דיבר לפני שש שנים על הבעיה הזאת, וכמה מדברים עליה עכשיו!", הוא אומר בתחושת סיפוק. "בשנים האחרונות דאגנו שהסוגיה הזאת תעלה לסדר היום. אנחנו מעורבים בחקיקת חוקים משמעותיים, שבולמים את עריצות הפקידים ובג"ץ, ומתחיל להסתמן שינוי לטובה".

לדבריו, אחת ההצלחות הגדולות של התנועה היא מתן האומץ לדבר בגלוי על הבעיה. "בעבר, כל מי שיצא נגד המערכת המשפטית נתפס כאויב שלטון החוק", הוא אומר. "כיום אנשים מרגישים חופשיים לדבר. אנחנו מעודדים לפעול לצמצום סמכויות בג"ץ, לתחום אותו לתפקידו, ולאפשר לנבחרי הציבור לייצג בנאמנות את שולחיהם".

בראש הדרישות

אנשי התנועה למשילות יזמו ודחפו את חקיקת חוק הנציבות על הפרקליטות. מסביר רוטמן: "כל גוף שלטוני במדינת ישראל מבוקר ומפוקח. רק הפרקליטים סירבו לפיקוח על עבודתם. חוסר הפיקוח הזה גרם לעוולות רבות". בעת האחרונה, בזכות הליך שניהלה התנועה, שונתה דרך קביעת ההרכבים בבג"ץ, ושופטים כבר אינם יכולים לבחור את חבריהם להרכב, כדי לדחות עתירות על הסף.

לדבריו, עדיין יש דרך ארוכה, אבל הציבור כבר מבין מה הם חריגה מסמכות ואקטיביזם ייעוצי או שיפוטי. הוא מסיים בקריאה: "הציבור צריך להעמיד את הטיפול בסוגיה זו בראש הדרישות מנבחריו".


"כיום אנשים מרגישים חופשיים לדבר". רוטמן


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)