חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:35 י"ג בסיון התשפ"ד, 19/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

דין ותיקון
לומדים גאולה


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1670 - כל המדורים ברצף
לבחור ולהשפיע כל ימות השנה
יש חדש
תכלית האירועים שבעולם
משה ואהרון
שנינות של ילד
חוטא ומוסיף לחטוא
היכרות עלומה
דין ותיקון
שלטון העם ולא שלטון הפקידים
קריאת שמע בנחת

גאולת בני ישראל ממצרים הייתה כרוכה בהנחתת עונש כבד על מצרים. גם נבואות הגאולה העתידה מדברות על דין גדול שיעשה הקב"ה באומות העולם. שני ההיבטים האלה – גאולה לישראל ודין לגויים – עוברים כחוט השני כמעט בכל מקום שבו מדובר על הגאולה. בלעם ניבא על מלך המשיח: "וְקַרְקַר כָּל בְּנֵי שֵׁת", ולדברי המפרשים הכוונה שהמשיח יהרוס את הגויים כשם שהורסים קיר. גם בשירת האזינו הקב"ה מבטיח כי "דַם עֲבָדָיו יִקּוֹם, וְנָקָם יָשִׁיב לְצָרָיו".

בנביאים מתוארת הנקמה הגדולה שיעשה הקב"ה באדום. כמעט כל הנבואות מזכירות זאת, אך בחריפות יתרה הדברים מתוארים בנבואת ישעיהו (סג): "מִי זֶה בָּא מֵאֱדוֹם, חֲמוּץ בְּגָדִים מִבָּצְרָה". נבואה זו רומזת, כדברי המפרשים, ל"חורבן אדום העתיד... והמשיל הא-ל יתברך המחריבהּ לגיבור עושה נקמה באויביו ובגדיו אדומים מדם ההרג". הנבואה מדברת על "אֶדְרְכֵם בְּאַפִּי וְאֶרְמְסֵם בַּחֲמָתִי", והקב"ה מודיע: "כִּי יוֹם נָקָם בְּלִבִּי, וּשְׁנַת גְּאוּלַי בָּאָה".

חורבן בגאולה?

לעומת נבואות הזעם הללו אנו מוצאים בנביאים שהגויים יתהפכו לטוב, יעבדו יחד את ה' ויסייעו לעם ישראל: "וְהָיָה בְּאַחֲרִית הַיָּמִים, נָכוֹן יִהְיֶה הַר בֵּית-ה'... וְנָהֲרוּ אֵלָיו כָּל הַגּוֹיִם" (ישעיה ב,ב). עוד נאמר: "אָז אֶהְפֹּךְ אֶל עַמִּים שָׂפָה בְרוּרָה, לִקְרֹא כֻלָּם בְּשֵׁם ה', לְעָבְדוֹ שְׁכֶם אֶחָד" (צפניה ג,ט). הנביאים מתארים את הסיוע שיושיטו אומות העולם לעם ישראל: "וּבָנוּ בְנֵי נֵכָר חֹמֹתַיִךְ" (ישעיה ס,י), "וְהָיוּ מְלָכִים אֹמְנַיִךְ" (שם מט,כג), "וְעָמְדוּ זָרִים וְרָעוּ צֹאנְכֶם" (שם סא,ה).

מכל זה עולה שהגויים יחיו ויתקיימו גם אחרי הגאולה, ואדרבה, הם יתוקנו ויגיעו לשלמותם. הרמב"ם (הלכות מלכים סוף פרק יא) אף מחשיב את תיקון העולם הכללי כאחת מפעולותיו של המלך המשיח – "ויתקן את העולם כולו לעבוד את ה' ביחד". איך הדבר משתלב עם נבואות הזעם על החורבן וההרס שימיט הקב"ה על הגויים?

זאת ועוד: ימות המשיח, במהותם הפנימית, הם ימי תיקון ושלמות. אז ייכרת הרע מן העולם, מלכות ה' תתגלה בכל העולם כולו. איך ייתכן שבמצב עילאי כזה יהיו חורבנות, הרג בני-אדם, עונשים, נקמות?!

יפריעו וייענשו

הרבי מליובאוויטש (לקוטי שיחות כרך כג, עמ' 172) מסביר כי יש להבחין בין סתם גויים ובין רשעי האומות. הראשונים יתוקנו בבוא הגאולה, וימלאו את התפקיד שייעד להם הקב"ה בבריאה; ואולם הרשעים יבואו על עונשם וייכרתו.

אף הנקמה שיעשה הקב"ה באדום לא תהיה בבחינת 'חשבון ישן', אלא אותן אומות, שמהן הקב"ה אמור להיפרע, עתידות להפריע לגאולת עם ישראל ולהתייצב נגד ה' ונגד משיחו. הללו ייענשו במהלך הגאולה, וכך יקיים הקב"ה את אשר הבטיח להינקם מצריו ומשונאיו.

וכך נאמר במפורש (ישעיה ס,יב): "כִּי הַגּוֹי וְהַמַּמְלָכָה אֲשֶׁר לֹא יַעַבְדוּךְ – יֹאבֵדוּ". האומות שיסרבו לסייע לעם ישראל ויתייצבו נגדו – יאבדו, כי בהתנגדותן יאבדו את זכות קיומן. רק כיום, כאשר יש העלם והסתר, אדם יכול לפעול נגד תכלית קיומו, אולם בזמן הגאולה, כאשר כל דבר יעמוד על כנו – לא יהיה מקום למי שאינו ממלא את ייעודו. לכן יאבדו אומות הרשע וכל אויבי ה', ואילו הגויים שיצטרפו למהלכי הגאולה – יהיו שותפים לעולם המתוקן.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)