חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:35 י"ג בסיון התשפ"ד, 19/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

תכלית האירועים שבעולם
שולחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאוויטש
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1670 - כל המדורים ברצף
לבחור ולהשפיע כל ימות השנה
יש חדש
תכלית האירועים שבעולם
משה ואהרון
שנינות של ילד
חוטא ומוסיף לחטוא
היכרות עלומה
דין ותיקון
שלטון העם ולא שלטון הפקידים
קריאת שמע בנחת

מה הייתה מטרת עשר המכות שניחתו על המצרים? מפרשי התורה מסבירים שהמכות נועדו  לגרום לפרעה להכיר בה' ולציית לו, לאחר שמיאן לשמוע בקולו. כמו-כן המכות היו גם מילוי הבטחת הקב"ה בברית בין הבתרים: "וְגַם אֶת הַגּוֹי אֲשֶׁר יַעֲבֹדוּ דָּן אָנֹכִי" (בראשית טו,יד).

ואולם רש"י מוסיף עוד תכלית למכות: על המילים "וַאֲנִי אַקְשֶׁה" הוא כותב – "וכן מידתו של הקב"ה מביא פורעניות על האומות עובדי כוכבים כדי שישמעו ישראל וייראו". אם כן, המכות נועדו לא רק בעבור המצרים, אלא לצורך בני ישראל.

שיספרו לבניהם

תכלית זו נאמרת במפורש בתורה (בתחילת פרשת בא), כשהקב"ה אומר למשה: "כִּי אֲנִי הִכְבַּדְתִּי אֶת לִבּוֹ וְאֶת לֵב עֲבָדָיו, לְמַעַן שִׁתִי אֹתֹתַי אֵלֶּה בְּקִרְבּוֹ", ואז באה המטרה – "וּלְמַעַן תְּסַפֵּר בְּאָזְנֵי בִנְךָ וּבֶן-בִּנְךָ, אֵת אֲשֶׁר הִתְעַלַּלְתִּי בְּמִצְרַיִם, וְאֶת אֹתֹתַי אֲשֶׁר שַׂמְתִּי בָם", ועל-ידי זה "וִידַעְתֶּם כִּי אֲנִי ה'".

תכלית מיוחדת זו דורשת הסבר. הלוא המצרים ממילא צריכים לספוג מכות (על-פי שני הטעמים שצוינו לעיל), ודיי בכך כדי להנחית עליהם את המכות. לשם מה הצורך בתכלית נוספת – "שישמעו ישראל וייראו"?

ישראל במרכז

אלא שהדבר מדגיש את מרכזיותו של עם ישראל בבריאה. העולם לא נברא כמציאות לעצמה, המנותקת מבני ישראל, כאילו יש עולם ויש בני ישראל. להפך, העולם נברא "בשביל ישראל ובשביל התורה" (רש"י תחילת בראשית).

וכשם שהדבר אמור על מציאות הבריאה בכלל, כך הוא גם באשר לאירועים המתרחשים בעולם. גם דברים הקורים בעולם שהתורה עצמה מציינת את סיבתם, חייבים להיות קשורים עם בני ישראל והתורה, שהם תכלית הבריאה כולה.

להתחזק בביטחון

מכאן אנו למדים איך להביט על כל דבר המתרחש בעולם. נוסף על היותו של כל דבר בהשגחה פרטית, חייבת להיות לו תועלת לבני ישראל ולענייני התורה. כי לא ייתכן שעניין כלשהו בעולם יהיה מנותק מהתכלית העיקרית של הבריאה.

ולכן כשקורים אירועים בעולם יהודים צריכים לדעת שהכול נועד לטובת עם ישראל, כמאמר המדרש (ילקוט שמעוני, ישעיה, רמז תצט) שהקב"ה אומר לבני ישראל: "בניי, אל תתייראו, כל מה שעשיתי, לא עשיתי אלא בשבילכם". לכן יהודים אינם צריכים להתיירא ולחשוש מאירועי העולם, אלא להתחזק בביטחונם בקב"ה, ולהתאמץ יותר בקיום התורה והמצוות, כהכנה לקראת הגאולה האמיתית והשלמה בקרוב ממש.

(לקוטי שיחות, כרך לו, עמ' 33)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)