חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:42 זריחה: 6:03 כ"ג באדר א' התשפ"ד, 3/3/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

המיזם לזכר המשפחה שנמחקה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1667 - כל המדורים ברצף
לסכל תהליך הרסני בראשיתו
יש חדש
לתת סיכוי לעלייה מן התהום
יוסף ואחיו
מי יאמר פלפול
נזקק לכבוד
סעודה יקרה
המשיח – מלך ונשיא
המיזם לזכר המשפחה שנמחקה
סעודת מלווה מלכה

את הרגעים האלה צור אדמון, יו"ר המזכירות של היישוב פסגות, לא ישכח. זה קרה לפני קצת יותר מחודש. הוא השתתף במסיבה בירושלים, לכבוד סבה של רעייתו, ופתאום קיבל שיחת טלפון מחבר, מתנדב בזק"א. "אתה מכיר את משפחת עטר מפסגות?", נשאל. צור השיב בחיוב, והחבר נאלץ לבשר לו שהמשפחה נמחקה בתאונת דרכים מחרידה שאירעה בכביש 90, ליד ים המלח.

צור קפא. "אני פרמדיק בהכשרתי, מחובר למוקדי ההצלה, אבל לא ידעתי איך להכיל את הבשורה הנוראה", הוא משחזר. "אי-אפשר לקלוט את המשמעות שמשפחה שלמה, שאתה מכיר, פתאום איננה. כלומר, אין פצועים, אין את מי לבקר. מה עושים עכשיו?".

כולם מכירים את כולם

כבר עשרים ושתיים שנה צור (46) מתגורר בפסגות, יישוב דתי-קהילתי בהרי בנימין.  "היישוב הוא כמו משפחה אחת גדולה. כולם מכירים את כולם", הוא מספר. "יש לנו כאן כולל דיינים, בתי ספר ועוד מוסדות המשרתים את בני היישוב".

בדקות שאחרי ההלם הפעיל צור את צוות 'צח"י' – צוות חירום יישובי. באותו יום, בשעה שמונה בערב, נערך ביישוב כינוס עם רב הקהילה. משם יצאו לדרך מעגלי שיח בתוך היישוב, דבר שסייע מאוד לתושבים בהתמודדות. למחרת הוא הנחה את מסע ההלוויה, וזו הייתה משימה קשה מנשוא. "ראיתי הרבה מראות קשים בחיי, אבל בדבר נורא כזה לא נתקלתי. זה היה בלתי-נתפס".

איך מנציחים?

משפחת האם ישבה שבעה ביישוב, והדבר הקל על התושבים את הכלת האירוע. "התושבים עטפו את המשפחה לאורך שבוע שלם, בכל מה שנדרש", מספר צור. "אחרי השבעה התחלנו לחשוב איך מנציחים את משפחת עטר שנמחקה; איך מבריאים את היישוב? ערכנו כמה וכמה ישיבות, ולבסוף הגענו להחלטה. הורי משפחת עטר, יריב ורעייתו שושי ע"ה, היו ידועים ביישוב כמי שנותנים מקום מרכזי לחיזוק התא המשפחתי. הם השקיעו בשיחות עם הילדים ובחינוכם, ולמעשה חשנו שזה המסר שביקשו להעביר ולהנחיל לנו.

"מכאן יצאה לדרך התכנית להקמת 'מרכז משפחת עטר', שיעסוק בחקר וחיזוק התא המשפחתי, כערך יסוד. המרכז ייבנה בפסגות. חלק ניכר מהסכום הדרוש להקמת המרכז כבר גויס מאנשי היישוב ומעוד תורמים. המרכז יביא לידי ביטוי את החיבור בין החינוך המשפחתי ובין ההקרנה על הנעשֶה בכבישים".

ערכי המשפחה והנהיגה

התפיסה שמאחורי המרכז גורסת כי חיזוק ערכי המשפחה הוא גורם רב משמעות המשפיע על התנהלות הנהגים בשעת הנסיעה. נוסף על כך, הוא מסביר, "רכב הוא בית לכל דבר, ובו האדם נמדד איך הוא מכבד את רעייתו ואת ילדיו – וגם בזה יעסוק המחקר". לדבריו, כבר בימים האלה החל צוות לשקוד על החומרים שיוצגו במרכז לזכרם של בני המשפחה.

"קיבלנו עלינו להמשיך את מפעל חייה של משפחת עטר, כדי להמשיך חיים ולהנחיל את מסר ביצור המשפחה היהודית, בבית ובדרך, לכל שכבות העם", מסיים צור.


לתת כוח למשפחות. צור על רקע הזירה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)