חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:10 זריחה: 6:13 ה' בניסן התשפ"ד, 13/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

יוסף ואחיו
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1667 - כל המדורים ברצף
לסכל תהליך הרסני בראשיתו
יש חדש
לתת סיכוי לעלייה מן התהום
יוסף ואחיו
מי יאמר פלפול
נזקק לכבוד
סעודה יקרה
המשיח – מלך ונשיא
המיזם לזכר המשפחה שנמחקה
סעודת מלווה מלכה

אצילות במצרים

"ויאמר יוסף אל אחיו אני יוסף" (בראשית מה,ג). כשהתגלה יוסף לאחיו אמר להם "אני יוסף" – שנשאר כפי שהוא, בדרגתו המקורית. גם בהיותו מצרים הוא מבטא את גילוי אור האצילות כמו שהוא בעולם האצילות ממש.

(ספר המאמרים תרפ"ה)

אח גם במכירה

"אני יוסף אחיכם אשר מכרתם אותי מצרימה" (בראשית מה,ד). יוסף אמר לאחיו שהוא אהב אותם כל-כך, שהאהבה והאחווה לא סרו ממנו אפילו בשעת המכירה ממש.

(אור החיים)

יישר כוחכם

"אשר מכרתם אותי" (בראשית מה,ד). חז"ל דרשו (שבת פז) על הפסוק (שמות לד,ט) "על הלוחות הראשונים אשר שברת" – יישר כוחך ששברת. זה הפירוש גם כאן: יוסף ניחם אותם באומרו, יישר כוחכם שמכרתם אותי, "כי למחיה שלחני אלוקים".

(שפת אמת)

רמז להרוגי מלכות

"ועתה אל תֵעצבו" (בראשית מה,ה). "עתה" לא תיענשו, אבל לאחר זמן "תֵעצבו" – רמז להם על עשרת הרוגי מלכות שנהרגו בעוון מכירת יוסף.

(צרור המור)

תשובה בשמחה

"אין ועתה אלא לשון תשובה" (בראשית רבה). "ועתה" – אם אתם חוזרים בתשובה ומתחרטים על שמכרתם אותי הנה, "אל תעצבו", כי לתשובה אמיתית מגיעים על-ידי שמחה ואהבה ולא מתוך עצבות.

(משמרת איתמר)

אין מקום למלאכים

"ולא עמד איש בהתוודע יוסף אל אחיו" (בראשית מה,א). אף לא מלאך אחד יהיה נוכח בעת ההתגלות האלוקית של עצמות אור אין-סוף לעתיד לבוא, כי התגלות זו תהיה רק בעבור נשמות ישראל, הנקראות "אחים", ככתוב (תהילים קכב) "למען אחיי ורעיי".

(ספר המאמרים תרכ"ט)

יינה של תורה

המפרשים כתבו שהיין ששלח יוסף לאביו רומז ל"יינה של תורה" שזכו לה ישראל על-ידי גלות מצרים. זהו שנאמר (בראשית מט,י) "אוסרי לגפן עִירֹה" – כדי לזכות ל"יינה של תורה" צריך אדם להיות כחמור למשא.

(אור התורה)

התכלית – בירור הניצוצות

חז"ל אמרו (פסחים קיט) כי כל כסף וזהב שבעולם יוסף לקט והביאו למצרים, וכשעלו ישראל ממצרים העלוהו עמם. במאמר זה רמזו חז"ל כי המטרה והתכלית של גלות מצרים היא בירור הניצוצות הטמונים בכסף ובזהב, להעלותם לקדושה.

(הרבי מליובאוויטש)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)