חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:11 זריחה: 6:37 י"ד בשבט התשפ"א, 27/1/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

פך השמן שהצית להבה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1666 - כל המדורים ברצף
העתק-הדבק מימי החשמונאים
יש חדש
ניצחון עכשיו, חגיגה אחר-כך
יראת שמים
על מה 'שהחיינו'
האש בנשמה
בצלים מאירים
שיעשה ניסים לנו
פך השמן שהצית להבה
שבת חנוכה

המבקרים בשנים האחרונות בקניון הגדול באנטוורפן שבבלגיה לא יכלו שלא להבחין בחנוכייה המרשימה שהוצבה בפתחו, ולצידה שלט המסביר את מהותו של חנוכה. בשעות הערב נערך טקס הדלקה מרשים, עם בכירי העיר ורבניה, לעיני אלפים. לפחות בעבור אחד מהם ההדלקה הזאת שינתה את חייו.

הכול התחיל לפני כמה שנים. שליחי חב"ד באנטוורפן ביקשו לבדוק אפשרות להציב חנוכייה בפתח הקניון. הם קבעו פגישה עם המנהל, ז'אק הפקאמפ, והציגו לפניו את בקשתם. להפתעתם, המנהל הסכים מייד, ואף הציע ביוזמתו להציב לצד החנוכייה שלט על תוכנו של חנוכה.

עצרו וקראו

אמר ועשה. המנהל הורה לעובדיו למקם את החנוכייה במקום בולט, ולצידהּ את השלט המגיש את סיפורו של חנוכה ומסריו. במהלך ימי החנוכה עצרו העוברים ושבים וקראו את ההסבר המפורט. "זה היה מחזה מרגש מאוד", מספר הרב שבתי סלבטיצקי, שליח חב"ד בעיר.

בתום ימי החנוכה נכנס הרב סלבטיצקי למשרדו של מנהל הקניון והודה לו על היענותו. "אתה ואני יודעים את סיפור נס חנוכה", הגיב מנהל הקניון, "אך כל האנשים שעוברים בקניון אינם יודעים זאת. ורציתי שגם הם יידעו את משמעותו של החג".

"אתה יהודי!"

הרב סלבטיצקי הופתע. "אתה יהודי?", שאל אותו. "לא, כלל לא", השיב ז'אק ופירט: "אני איני יהודי, אך אימא של סבתי הייתה יהודייה. הסבתא כבר הייתה נוצרייה. התחתנה בכנסייה. כך גם אימי וכך אני"...

הרב סלבטיצקי בחר בקפידה את מילותיו. "עליך לדעת", אמר לו, "שאם אימהּ של סבתך יהודייה, כי-אז סבתך יהודייה, ואימך יהודייה וגם אתה יהודי! אתה יהודי כמוני! בן אברהם יצחק ויעקב!". המנהל הביט בו במבט מופתע. "אתה בטוח?", שאל.

הבטחה בליל הסדר

מאותו יום התהדק הקשר בין השניים. לקראת חג הפסח באותה שנה הזמין אותו הרב סלבטיצקי לליל הסדר הציבורי בעיר. במהלך הסדר ביקש ממנו לספר את סיפורו האישי. האיש שיתף את הנוכחים, בדמעות בעיניו, בסיפורו, וסיים בהצהרה כי בשנה הבאה יציב בפתח הקניון חנוכייה מהודרת וגדולה עוד יותר, על חשבונו.

והמנהל לא שכח. הוא דאג להזמין מבעוד מועד את החנוכייה המפוארת, והציב אותה במקום בולט עוד יותר. בנר הראשון השתתף בהדלקה קהל מרשים מכל קצות העיר. היו בהם מי שחגגו עם מנהל הקניון את ליל הסדר וליבם התחמם. "זה גרם לקידוש השם גדול מאוד", אומר הרב סלבטיצקי.

בשנים האחרונות הועברה החנוכייה למוזיאון מפורסם בעיר, כדי להגביר את ה'פרסומי ניסא', מעדכן הרב סלבטיצקי ופונה לסידורים האחרונים לקראת המבצע הגדול של חנוכה בבירת היהלומים.


הרב סלבטיצקי בהדלקת החנוכייה. מימין מר הפקאמפ


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)