חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:57 זריחה: 6:37 ג' בניסן התשפ"ג, 25/3/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

איך הגלגל (והחנוכייה) מסתובב לו
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1665 - כל המדורים ברצף
מי שאכפת לו מדליק אור
יש חדש
הכוונה הפנימית במכירת יוסף
חנוכה
הכנה מעולה
להאיר בפנים
נרות יש מאַיִן
הציפייה למלכות יוסף
איך הגלגל (והחנוכייה) מסתובב לו
כמה חנוכיות יחד

בארבע השנים האחרונות, ימי החנוכה של ברוך עמנואל, הנושק לגיל תשעים, השתנו לחלוטין. מהדלקת נר בבית, בחוג המשפחה, הוא מדליק כיום חנוכייה לא-שגרתית, המוצבת על שער הכניסה לביתו ומאירה את כל סביבת מגוריו במושבה היוונית בירושלים.

זו חנוכייה מסתובבת, במתכונת שמזכירה 'גלגל ענק' בפארקים. יש מתושבי השכונה שבאים לצפות בעמנואל בשעת הדלקת החנוכייה, ויש שבאים אחר-כך. בעבור עמנואל זו הגשמת חלום. שנים חשק בחנוכייה כזאת, עד שאחד מנכדיו הפך את החלום למציאות.

שרד שֶלד

לעמנואל אין חוויות ילדות של חנוכה. תקופה זו עברה עליו בצל מאורעות השואה. הוא שהה במחנה הריכוז ברגן-בלזן, ושרד את התופת בניסי ניסים. "בסיום המלחמה", מספר עמנואל, "בעודי בן חמש-עשרה, שקלתי עשרים וארבעה ק"ג בלבד. שנתיים ביליתי באשפוז. והנה, היום אני פה, בירושלים".

לפני קרוב לשבעים שנה עלה לארץ, וזכה להקים בית נאמן בישראל ולגדל חמישה ילדים. "יש לי היום שלושים נינים", הוא מספר בטון רווי נחת. במרוצת השנים עסק בעבודות כפיים והיה חקלאי, חשמלאי, קצב, ואיש אספקה במרכז רפואי.

הנכד הגשים

דווקא בעשור השמיני לחייו שיתף את בני משפחתו בחלומו להציב חנוכייה מסתובבת בחצר. הילדים והנכדים חשבו שזה מעין שיגעון חולף, ואולם הסב לא ויתר, עד שנכדו, מתן גולדברג, הרים את הכפפה.

עמנואל ידע בדיוק מה הוא רוצה: חנוכייה בגודל שלושה מטרים, מסתובבת, שתוצב מעל שער הכניסה. העבודה על החנוכייה ארכה יותר משלושה חודשים, ודרשה יבוא חלקים מחו"ל. "הפטנט המיוחד הוא שהחנוכייה, המודלקת בשמן, נשארת ישרה ויציבה אף שהיא עולה ויורדת בלי הפסקה", הוא מספר בהתלהבות של נער. "פיתחנו שיטה, בעזרת זכוכית ומגנטים, שהנרות לא כבים גם כשיש רוחות".

לביבות בחצר

והתוצאה מרהיבה: מדי ערב מדליק עמנואל את החנוכייה ושולח אותה למסעה מעל השער. לא היה גבול לאושרו בחנוכה הראשון שבו זכה להדליק את החנוכייה שעליה חלם. כשהקהל הצופה בהדלקה גדל החלה רעייתו, שפרה, להגיש לביבות למשתתפים. "אנחנו מקבלים בכל שנה תגובות מאוד חיוביות", הוא מספר, "זו זכות גדולה".

אחרי ההדלקה הציבורית הוא נכנס לביתו פנימה וחוגג עם המשפחה המורחבת. "חנוכה מסמל את האמונה שבורא העולם אינו עוזב אותנו גם ברגעים הקשים ביותר", הוא חותם. ורעייתו, המקשיבה לשיחה, מוסיפה: "חנוכה משדר אופטימיות, וזה בדיוק מה שמאפיין את בעלי, שמשרה סביבו תמיד אווירה של אופטימיות ותקווה".


"ה' איתנו גם ברגעים הקשים". עמנואל והחנוכייה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)