חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:47 זריחה: 5:47 י' בתמוז התשפ"ד, 16/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חנוכה
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1665 - כל המדורים ברצף
מי שאכפת לו מדליק אור
יש חדש
הכוונה הפנימית במכירת יוסף
חנוכה
הכנה מעולה
להאיר בפנים
נרות יש מאַיִן
הציפייה למלכות יוסף
איך הגלגל (והחנוכייה) מסתובב לו
כמה חנוכיות יחד

חושך – יוון

"וחושך על פני תהום זו מלכות יוון" (בראשית רבה). לכן כשגברו בני ישראל וניצחו את היוונים, נעשה הנס על-ידי נרות וקבעו יום טוב של חנוכה.

(שפת אמת)

נר למשיחי

"כוהניך ילבשו צדק וחסדיך ירננו" (תהילים קלט,ט). "כוהניך" – החשמונאים; "ילבשו צדק" – יתעטפו בלבוש מלכות; "וחסידיך ירננו" – בהלל והודאה; "שם אצמיח קרן לדוד" – אורו של מלך המשיח; "ערכתי נר למשיחי" – נר חנוכה הרומז לאור הגנוז, האור העתידי של מלך המשיח.

(בני יששכר)

לפרסם בחוץ

"נר חנוכה משמאל ומזוזה מימין" (שבת כב). מזוזה היא חובת הדר, ולכן קובעים אותה בימין הכניסה לבית. נר חנוכה מטרתו לפרסם את הנס לנמצאים בחוץ, ולכן מעמידים אותו מימין היציאה מן הבית.

(חידושי הרי"ם)

למעלה מטעם ודעת

בני ישראל הגיעו בימי החנוכה לעבודה שלמעלה מטעם ודעת, בבחינת מסירות נפש. לכן הראו להם חיבה מיוחדת מלמעלה. אף-על-פי שמותר היה להדליק את הנרות בשמן טמא, מפני כמה וכמה טעמים, מצאו פך של שמן טהור בדרך ניסית שלמעלה מטעם ודעת.

(הרבי מליובאוויטש)

גוף ונשמה

למה לא נכתבה מגילת חנוכה? כי בכל דבר יש גוף ונשמה. כך גם בתורה: הכתב הוא הגוף, ואילו ההבנה וההשגה הן נשמת התורה. בפורים נכתבה מגילה, כי רצו לעקור את הגוף של ישראל, אבל בחנוכה רצו לעקור את הנשמה, ולכן לא נכתבה מגילת חנוכה.

(רבי יחיאל-מאיר מאוסטרובצה)

נר להתנוסס

"נתת ליראיך נס להתנוסס" (תהילים ס,ו). הקב"ה עושה ניסים לבני ישראל כדי להגביה אותם, להוציאם מגדרי הטבע. וכך האדם צריך לעורר את נפשו לצאת ממגבלות הטבע.

(שפת אמת)

לקפוץ לפסגה

בהלכות חנוכה בשולחן ערוך המחבר מתחיל לפרש מייד את דין המהדרין מן המהדרין, בטרם פירש קודם לכן את הדין הפשוט ודין המהדרין. מפני שבחנוכה אפשר להגיע למדרגות גבוהות שלא על-פי הסדר הרגיל והטבעי. אפשר לקפוץ ישר אל מדרגת מהדרין מן המהדרין.

(אמרי אמת)

חנוכה מעורר

"פתילות ושמנים שאין מדליקים בהם בשבת, מדליקים בהם בחנוכה" (שבת כא). הנר רומז ליהודי, ככתוב: "נר ה' נשמת אדם". אפילו יהודים שהשבת אינה מעוררת את נשמתם ואין לה השפעה עליהם, בכוחו של חנוכה לעוררם.

(רבי מנחם-מענדל מקוצק)

יאמר לחומץ וידלוק

בעל חידושי הרי"ם הדליק פעם אחת את נרות החנוכה בשעה מאוחרת בלילה. העיר אחד ממקורביו: והלוא אמרו חז"ל "אין מחמיצין את המצוות". השיב לו: חז"ל גם אמרו "מי שאמר לשמן וידלוק, יאמר לחומץ – רמז ל'מחמיצין' – וידלוק".


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)