חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:37 י"ח בסיון התשפ"ד, 24/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

השליח הטרי והוריקן 'מייקל'
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1661 - כל המדורים ברצף
מצבור האנרגייה שבדור הצעיר
יש חדש
בין שרה ליונה
שרה אימנו
בקשה הפוכה
להיות מוכנים
תאונה והצלה
העולם יתוקן מעצמו
השליח הטרי והוריקן 'מייקל'
מה הם 'שידוכין'?

בין אלפי שלוחי חב"ד, מכל רחבי העולם, המתכנסים השבוע בניו-יורק, יהיה גם הרב מענדל דונוב, בן עשרים ושלוש, שיצא לשליחות בימים האלה ממש. הוא ורעייתו נחמה יצאו להפריח חיים יהודיים בפנסקולה, עיר בצפון פלורידה, וזכו לקבלת פנים מיוחדת במינה – ההוריקן 'מייקל'...

מענדל נולד בשוודיה להורים שלוחים. רעייתו נולדה בראש פינה, אף היא בבית של שלוחים. עוד בטרם נסגר השידוך ביניהם היה ברור להם שפניהם לשליחות. "גדלנו בהוויה של שליחות וזו הייתה שאיפתנו", מספר השליח הצעיר. "בימי 'בין הזמנים' יצאתי לסייע לשלוחים בפלורידה, וכך הגעתי לפנסקולה, ונוצר קשר עם כמה יהודים. כשהתחלנו לחפש מקום לשליחות עמדה פנסקולה בראש הרשימה. בג' בתמוז האחרון החלטנו שזה יהיה מקום שליחותנו".

אין כלום, גם לא מים

בתקופה שבין נישואיהם ליציאה בפועל התגוררו בקראון הייטס, ברוקלין. "ניצלנו את הזמן הזה ללימוד, לתפילות בציונו של הרבי, לשאיבת כוחות", הוא אומר. "בחודש תשרי האחרון התמלאנו בהרבה אנרגיות, ובהשראת האווירה הזאת יצאנו לפנסקולה".

בדרכם לנמל התעופה עודכנו שסופה טרופית מתקרבת ליעדם, אך עדיין לא קלטו את עוצמתה. "בבואנו לעיר הבנו שזו הולכת להיות סופה איומה", הוא מספר. "מיהרנו לחנות מקומית להצטייד במוצרים וגילינו שאין כלום. גם לא מים. הכול אזל. ידידים הציעו לנו לעזוב את העיר. חשבנו על זה, ולאחר התייעצות החלטנו שלא בורחים משליחות. שליח שגר בעיר סמוכה, אשר החזאים צפו כי ההוריקן יכה בה בעוצמה, בא אלינו. ברוך השם שהעיר שלנו ניצלה".

קמפיין גיוס

איך מתחילים שליחות בפנסקולה? "זו עיר מרוחקת", משיב הרב דונוב בחיוך. "לאנשים פה אין יותר מדיי כסף. עשינו קמפיין גיוס כספים לקראת יציאתנו. ידידים מהעולם ובני משפחה תרמו, וכך יצאנו לדרך. מטרתנו להקים פה קהילה ולהפריח חיים יהודיים. אנחנו זוג השלוחים ה-192 בפלורידה. את יהודי העיר אנחנו מלקטים אחד-אחד ממש. הלכנו השבוע ברחוב ואישה יהודייה שאלה אותנו במבט מופתע: 'אתם ליובאוויטש?', וביקשה את הפרטים שלנו".

הפעילות הראשונה שעשו הייתה סעודת שבת לסטודנטים. "יש פה עשרות משפחות ישראליות שרובן אינן מכירות זו את זו. אנחנו מגבשים את כולן אצלנו. יש באזור כמה בתי כלא, ובהם אסירים יהודים. יש גם בסיס גדול של צבא ארה"ב, ובו משרתים גם חיילים יהודים. התחלנו לפתח שם קשרים".

הנחת תפילין מרגשת

ההוריקן יצר מפגש מרגש בעבור הרב דונוב: "יהודי בן שישים ושלוש, מייקל שמו, תושב פנמה-סיטי, הוא חולה לב. הסופה הציפה את ביתו והגג עף באוויר. אמבולנס פינה אותו למרכז רפואי בעיר שלנו. הוא בירר אם יש בית חב"ד באזור ויצר איתנו קשר. הלכתי לבקרו. בתוך כך שאלתי אותו אם ירצה להניח תפילין, והוא הסכים בשמחה. 'מאז הבר-מצווה לא הנחתי', סיפר. כולנו התרגשנו".


תפילין אחרי יובל. הרב דונוב עם מייקל


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)