חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:40 זריחה: 5:55 י"ט באב התשפ"א, 28/7/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

המנכ"ל חשף את סודו
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1660 - כל המדורים ברצף
מהותה של עקידת יצחק
יש חדש
מצוות בלי ניסים
הכנסת אורחים
יותר מהשכינה
שיאכל בשלווה
מארח מסתורי
ניסיונות לקראת הגאולה
המנכ"ל חשף את סודו
איסוף צדקה בתפילה

שעת בוקר בבית כנסת יוקרתי בלוס-אנג'לס. בתום התפילה ניגש הצעיר הירושלמי אל אחד המתפללים, שנודע כאדם אמיד. הצעיר הושיט לו את ידו לשלום, והאיש קם וחיבקו בחום. מעודד מקבלת הפנים החמה אמר הצעיר כי הוא בא לצורך גיוס משאבים למפעלי החסד בארץ ישראל. "בשעה אחת בצהריים מתקיימת אצלי במשרד תפילת מנחה", השיב האיש והוציא מכיס חליפתו המהודרת כרטיס ביקור. "בוא".

בשעה היעודה בא הצעיר לבניין המשרדים המפואר. כשנכנס ללשכתו של המנכ"ל, ראה עשרות פקידים מתרוצצים ככוורת הומה. האיש חיבקו שוב בחום. הפעם שאל הצעיר: "האם אתה מכיר אותי?". האיש השפיל מעט את מבטו. "הייתי בא לאכול אצלך בבית התבשיל", השיב בלחש והותיר את האברך פעור פה. "אתה כל הזמן עודדת אותי ויעצת לי לצאת לעסקים. בסוף קפצתי למים, והנה אתה רואה, ברוך השם"...

אלף על כל מנה

הצעיר הצטמרר. בעוד העובדים היהודים החלו להתארגן למניין, אמר לו המנכ"ל שהוא מעוניין לתרום "על כל מנת מרק שקיבלתי – אלף דולר", ורשם המחמאה על סכום נכבד.

הצעיר הירושלמי דאז הוא הרב ישראל כהן (65), חסיד באיין, תושב רמת שלמה בירושלים. הוא מנהל זה עשרות שנים את רשת בתי התמחוי 'אשל', של ארגון החסד הוותיק 'כולל חב"ד'. "בירושלים פועלים כארבעה בתי תמחוי, מתוך עשרים ושניים הפזורים ברחבי הארץ", הוא מספר.

בית של חסד

הוא נולד להורים יוצאי העיר העתיקה. "גדלתי בבית של חסד. יהודים שבורים ורצוצים היו באים לביתנו", הוא מספר. "לפני קרוב לארבעים שנה חיפשו ב'כולל חב"ד' מנהל לבית התמחוי במאה שערים, וקיבלתי עליי את התפקיד. מאז אני שם. במשך השנים נוספו עוד שלושה בתי תמחוי בעיר: מול הכותל המערבי, סמוך לשוק מחנה יהודה ובעת האחרונה במרכז פינגר החדש, זאת במקביל לצמיחת בתי התמחוי ברחבי הארץ. בשעתו הגשנו בין עשרים לשלושים מנות ביום, וכיום מדובר בכאלף מנות ביום".

סדר יומו מוקדש לניהול המשק. אם אתם רואים בעיני רוחכם מקום עזוב ומדכא, תופתעו לשמוע שכיום הדברים נראים אחרת: "אנחנו מכבדים את הבאים בשערי בית התמחוי ומתנהלים כמו במסעדה. המקום נקי ומסודר, יש תפריט עשיר, הגשה מכובדת. במהלך השבוע אנחנו מגישים מנות עיקריות של דגים ובשרים במבחר מגוּון, לצד תוספות, אורז, תפוחי אדמה, ירק מבושל, פשטידות, מאפים וכדומה".

פתוח בשבת

לדבריו, נזקקים רבים אינם צריכים כלל לבוא לבית התמחוי: "אנחנו מביאים את הארוחה הביתה, למי שמתביישים לבוא או לרתוקים לביתם". עוד הוא מציין את הדגש על הניקיון: "פקחי משרד הבריאות שהיו אצלנו בעת האחרונה אמרו שהלוואי שבמסעדות היו הסטנדרטים שלנו".

בתי התמחוי בשכונת מאה שערים ובכותל המערבי פועלים גם בשבתות. "יש קרוב למאה איש שבאים בשבת; האם יש לנו אפשרות לסגור?! זה עונג שבת שלהם, ואנחנו חייבים לדאוג להם", הוא אומר.


אש"ל ברחבי הארץ. הרב כהן בבית התמחוי בכותל


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)