חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:47 זריחה: 5:47 י' בתמוז התשפ"ד, 16/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

כל חסיד הוא "משפיע"
אוצרות דור ודור

נושאים נוספים
סיפור שמבאר מהו לימוד 'לשמה'
ירושת ארץ עשר אומות
פרשת לך-לך
כל חסיד הוא "משפיע"
ב"לך לך" החל סוד הבירורים
גילוי הכוחות הפנימיים
הסבא מקישינוב הרה"ק ר' אברהם שניאורסאהן ז"ל
הלכות ומנהגי חב"ד

צריך להשפיע על הסביבה ולא להיות מושפע מהסביבה ה'בעל-בתית' הפשוטה * האמרה הנואשת "מה לעשות" היא שקרית ומהווה שורש להרבה  טעויות * על זקני החסידים לקרב את האברכים ולהעמידם במקום אורה * למרות הכול יש די ניצוצות גדולים של חיבת הקודש שבכוחם להצית מחדש את הלהבה

 

הייאוש נובע משקר ועצלות

באוויר מרחפת דעה כוזבת, שכעת הוא שינוי הזמן, הזמן השתנה, כיום המצב אינו כפי שהיה בעבר, ומשמיעים פתגם "מה לעשות". ה"מה לעשות" הוא מלא ייאוש ונובע מעצלות ושקר. שלושה דברים אלה - שקר, עצלות וייאוש, הם שלוש הרגליים שעליהן בנוייה הדעה הכוזבת שממנה באות הרבה טעויות.

לצאת מה"בוץ"

בעבר היו זקני החסידים מקרבים את האברכים בקירוב פנימי. אהבו באמת את האברך, ראו את חסרונותיו והבינו את מעלותיו, ועזרו לו לצאת מהבוץ ולהתייצב במקום אורה, אך האברכים ידעו שצריכה להיות מצידם דרך-ארץ.

הדרך-ארץ החסידית בימים עברו היתה בביטול פנימי. הרגישו במעלתו של החסיד המבוגר ובנחיתות העצמית. על כל צעד ושעל למדו כיצד להיפטר ממומי בני אדם וכיצד לוקחים עצמם בידים להתעלות להיות בן אדם, ומזמן לזמן עלו והתעלו יותר ויותר.

צריכים ליצור "סביבה"

יש האומרים שאין להם סביבה, אין עם מי להחליף אמרה חמה. כיצד הם לא מתביישים לומר כך? בעזרת ה' הם יושבים במדינה שאין בה ברוך ה' מניעות על לימוד התורה, כיצד איפוא אין לו סביבה, הרי זו הוראה שהוא לא קיים!

ידידינו אנ"ש בכלל ותלמידי התמימים בפרט שוכחים שעל כל אחד מהם להיות משפיע. הוא צריך ומוכרח להשפיע על הזולת. כלומר, לא רק בהנהגתו העצמית, הן בתפילה ובקביעות עיתים לתורה, והן במידותיו לדרוש בטובת זולתו, אלא גם מן ההכרח שכל אחד יחפש ויתמסר לכך כיצד להשפיע על הזולת, לקרבו לתפילה, לתורה ולמידות טובות.

צריכים להשפיע על הסביבה וליצור סביבה. לא להיות מושפע מהסביבה ה'בעל-בתית' הפשוטה. ואלה האומרים שאין להם סביבה, שיוכלו לומר שם אמרה חמה, הרי זו הוראה ש"הוא" לא קיים, הוא איננו כפי שצריך להיות.

כשהולכים לישון כיהודי - קמים כיהודי

הסיבה לטמטום המוח הדק היא מפני שאין קריאת שמע שעל המיטה. כשהולכים לישון כיהודי, כשהוא עושה את חשבון יומו ומקבל על עצמו החלטה טובה להיות שונה מחר, ואכן להתעסק בעבודה, ולפני השינה מהרהרים בדברי תורה עד שישנים, הרי כשהולכים לישון כיהודי, ישן יהודי וקם יהודי מהשינה, ב"מודה אני" מתוך חיות. ואילו אם הולכים לישון בלי חשבון, ישנים באופן גס, שינה גסה היא גסה, וקמים ישנוניים.

"שוויון" המביא לחורבן

כשמגדלים זקן ופיאות, לובשים מלבושים הוגנים, יש בכך משום הגדרה והגבלה מסויימות, שלא שייכות לשום סביבה אחרת, ואשר ממילא שייכים לסביבה של תורה ומצוות. אך כשגוזזים את הזקן, מייפים אותו או משתמשים בסם, מסירים בכך את ההגבלה וההגדרה, ואז הוא שווה לכל אחד אחר.

החוט הישר שכולם שווים, כלומר שאנשים התחילו להשתוות ביניהם, כשאחד עושה משהו גם הוא צריך לעשות כך - הביא לחורבנות רוחניים, ובכך נכללים גם פלפולים מסויימים על יסוד "כשהזולת עושה כך, מותר גם לו לעשות כך".

הלהבה תשפיע לחזור אל השורש

דברי הימים החסידיים במשך מאה ועשרים שנה (תקע"ב-תרצ"ב), והאירועים השונים בבתים החסידיים הראו לנו, שגם אם בבתים אחדים החל האור החסידי להתעמעם, הלהט החסידי - להצטנן, בכל-זאת נשארו בעזרת ה' ניצוצות גדולים של חיבת הקודש, ויש לקוות לה' יתברך שהלהבה תשפיע לשוב אל השורש, ירחם ה' יתברך עליהם בגשמיות וברוחניות.

(קטעים מסעודת י"ג בתמוז תרצ"א בישיבת תומכי-תמימים בווארשה.

 ליקוטי- דיבורים – מתורגם ללה"ק - עמ' 1089-1080)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)