חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:04 זריחה: 6:47 י"ב בחשון התשפ"ב, 18/10/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

נח
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1658 - כל המדורים ברצף
מבול אימתני שוטף אותנו
יש חדש
חגיגות החומש
נח
זכר לדור המבול
סכנה לקפח
רובל בגשם
מניחי היסודות לגאולה
"הדיגיטל הוא כמו סם"
לא 'סתם טעימה'

צדיק בזכות עצמו

"אלה תולדות נח, נח איש צדיק" (בראשית ו,ט). אומר רש"י: "ללמדך שעיקר תולדותיהם של צדיקים מעשים טובים". צדיק אינו מי שהוא בעל יוחסין, שאבותיו היו צדיקים; אלא מי שהוא עצמו מצטיין במעשים טובים.

(דברי ישראל)

צדיק כל היום

"צדיק תמים". "צדיק" – צדקתו בקיום רצון ה' יתברך הייתה בבחינת "תמים" – בתמימות ובשלמות. לא רק בשעה שלמד והתפלל, אלא במשך היום כולו, גם בשעה שאכל ושתה.

(הרבי מליובאוויטש)

צדיק לבני-האדם

נח זכה לתואר "איש צדיק" מפני שהיה צדיק לא רק כלפי הקב"ה, אלא אף כלפי בני-האדם. לא רק "את האלוקים התהלך נח", אלא גם "תמים היה בדורותיו".

(רבי יצחק מוולוז'ין)

לגנאי ולשבח

"תמים היה בדורותיו" (בראשית ו,ט). אמר רבי יוחנן: בדורותיו ולא בדורות אחרים. וריש-לקיש אמר: בדורותיו, כל שכן בדורות אחרים, שאילו היה בדורות אחרים היה צדיק יותר.

(סנהדרין קח)

קשר גימטריוני

ריש-לקיש דווקא מהפך בזכותו של נח. כי יש קשר בין דרגת ריש-לקיש לדרגת נח. וסימנך 'ריש-לקיש' בגימטרייה תשע-מאות וחמישים, והוא מספר שני חיי נח, ככתוב "ויהי כל ימי נח תשע-מאות שנה וחמישים שנה וימת".

(רבי לוי-יצחק שניאורסון)

למנהיג יש מתנגדים

איך אפשר לדורשו לגנאי כשהתורה עצמה מעידה עליו "נח איש צדיק"? אלא צדיק ומנהיג אמיתי ייחשב מי שגם דורשים אותו לגנאי, שיש לו גם מתנגדים, שאין הוא מחפש כל היום לשאת חן בעיני כולם.

(רבי יחזקאל מקוז'מיר)

שתי הוראות

רש"י מביא שני פירושים על "נח איש צדיק": "הואיל והזכירו סיפר בשבחו, שנאמר זכר צדיק לברכה. דבר אחר, ללמדך שעיקר תולדותיהם של צדיקים מעשים טובים. שני פירושים אלה הם שתי הוראות בחינוך ילדי ישראל. א) יש לחנך את הילד שכאשר מזכירים לפניו שמו של צדיק, הוא מתחיל מייד לשבחו. ב) הילד צריך להרגיש שהציפייה העיקרית של הוריו היא שיצטיין במעשיו הטובים.

(לקוטי שיחות)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)