חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:04 זריחה: 6:47 י"ב בחשון התשפ"ב, 18/10/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חגיגות החומש
שולחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאוויטש
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1658 - כל המדורים ברצף
מבול אימתני שוטף אותנו
יש חדש
חגיגות החומש
נח
זכר לדור המבול
סכנה לקפח
רובל בגשם
מניחי היסודות לגאולה
"הדיגיטל הוא כמו סם"
לא 'סתם טעימה'

במשך מאה ועשרים שנה התייצב נח לבדו מול כל אנשי דורו, ועסק בבניית התיבה. עבודתו הרוחנית התחלקה לשלושה עניינים:

א) להתעלם מהפרעות אנשי דורו, ולהתגבר עליהן, כפי שרש"י מספר: "שהיו בני דורו אומרים, אילו אנו רואים אותו נכנס לתיבה אנו שוברין אותה והורגין אותו". ב) להציל את העולם ולקיימו, על אף היותו ירוד כל-כך מבחינה רוחנית. ג) להצליח לרומם את העולם למקום רוחני גבוה יותר. בכל השלושה זכה לעזרה ניסית מהקב"ה.

אין הפרעות

התנגדותם של אנשי דור המבול לבניית התיבה נבעה ממחשבה שאם ימנעו את בניית התיבה – לא תהיה ברירה לקב"ה אלא לבטל את המבול, שכן לא ירצה שנח ייפגע.

וכך גשמי המבול מתחילים לרדת, ועומדים בני דורו של נח, רטובים עד לשד עצמותיהם, ומנסים למנוע את כניסתו לתיבה, אך כל מאמציהם עולים בתוהו. הם אף רואים את השיירה הארוכה של בעלי החיים, הצועדת אל התיבה, כדי להינצל מן המבול, בעוד הם נותרים מחוצה לה. ועדיין אין לאל-ידם לעשות מאומה!

על מי מנוחות

פעולותיו של נח להצלת העולם החלו בבניית התיבה, שארכה במכוון שנים רבות כל-כך, כדי לעורר את בני הדור לתשובה. אפילו כאשר החלו הגשמים לרדת, עדיין התאפשרה התשובה, ואילו בני-האדם היו עושים כן, היו הגשמים נהפכים לגשמי ברכה. וגם כאשר הזדמנות זו הוחמצה, פעל נח להצלת בעלי החיים, כדי לבנות מחדש את העולם אחרי המבול.

ואולם העבודה הנעלית ביותר של נח במבול הייתה בתוך התיבה, שהחיים בה היו מעין העתיד לבוא. בעלי החיים ובני-האדם חיו בצוותא בשלום ובשלווה (למעט מקרה יחיד שבו נשך האריה את נח, על שאיחר את מזונותיו), בדומה לייעוד הגאולה "וגר זאב עם כבש". בתיבה האיר אור אלוקי שרומם אותה לדרגת ימות המשיח.

עולם חדש

גם בימינו אנו מתמודדים עם 'מבול' שוצף של טרדות בענייני העולם הזה, שמאיימות להציף ולהטביע את האדם. לא דיי בהתגוננות מפגיעתן, בדומה לפעולה הראשונה שעשה נח, אלא אנו נדרשים ליזום עשייה רוחנית בעולם הזה, ויתרה מזו – לרומם את העולם למקום רוחני יותר.

מֵי הגשמיות אינם יכולים לכבות את אש הקדושה הבוערת בנשמתו האלוקית של כל יהודי, גם אם הגוף נסחף בהם. כשיהודי עומד איתן, לא זו בלבד שהעולם מתעלה, אלא אף הנשמה מתרוממת למקום נעלה מזה שבו עמדה קודם ירידתה לעולם הזה. וכשם שנח הצליח ליצור "עולם חדש", כך בכוח העבודה הרוחנית של היהודי לשנות את העולם ולעשותו זך וראוי, כפי שיהיה בגאולה האמיתית והשלמה, בקרוב ממש.

(תורת מנחם תשמ"ה, כרך א, עמ' 507)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)