חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:37 י"ט בסיון התשפ"ד, 25/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

כשהניידת עצרה את בניית הסוכה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1655 - כל המדורים ברצף
לחוש קדושה בארוחת צהריים
יש חדש
מסרבים להיפרד ממשה רבנו
סוכות
מהו נוי סוכה
לזַמֵן שמחה
אתרוג מהלב
להקיף בחיבוק
כשהניידת עצרה את בניית הסוכה
סוכה במו ידיך

זוג צעיר, עם תינוק בן שלושה חודשים, ממריא באמצע הקיץ לסרביה. הם חושבים הרבה על העתיד הצפוי להם במדינה שבה אין הם מכירים איש, אינם דוברים את שפתה ואינם יודעים את חוקיה. "אחד הדברים שהטרידו אותנו", מספר הרב יהושע קמינצקי, "היה עניין הסוכה. החלטנו לקחת אתנו סוכה קטנה. לא ידענו איזו דרמה מצפה לנו".

הקשיים החלו בנמל התעופה, כשבעמדת הרישום לטיסה סירבו להעלות למטוס את מוטות הברזל של הסוכה, החורגים מהגודל המותר, וניאותו רק לאחר מאמצי שכנוע רבים. "כשנחתנו בסרביה, באמצע הלילה, הופנו לעברנו מבטים רבים", הוא מחייך. "מי זה הזוג המוזר שמנסה להשתלט על עגלות עמוסות מזוודות, עגלת תינוק, ומוטות ברזל המתפזרים לכל עבר"...

שכנים המומים

הזוג הטרי מתחיל להתארגן, ובהתקרב החגים, מתחיל לתכנן את בניית הסוכה. "לא מצאנו מקום הולם לבניית הסוכה", הוא אומר. "חשבנו לבנותה על משאית, אך אי-אפשר שרכב גדול יעמוד באמצע רחוב מרכזי. בהשגחה פרטית נודע לנו ששכנה, ישראלית לשעבר, נוסעת לארץ לתקופת החגים, ויש לה חניה פרטית בבניין. היא הסכימה להתיר לנו לבנות סוכה בחניה שלה, ושמחנו מאוד על הפתרון המושלם".

הם רק לא הביאו בחשבון את השכנים: "זמן קצר לפני כניסת החג הבאתי לחניה את מוטות הברזל, העמדתי אותם, פרשתי סביבם את הבד ועמלתי על הידוק הקצוות. לא הבחנתי שבכל החלונות עומדים שכנים המומים ותוהים מי התימהוני שהחליט להקים מאחז לא-חוקי במגרש החניה. בתוך דקות החלו צעקות. לא הבנתי כלום, חוץ ממילה אחת: 'פוליציה' (משטרה). דבר אחד כבר הבנתי, שזה הולך למקום לא-טוב".

ה'מאחז' פורק

הרב קמינצקי ניסה להסביר לשכן דובר אנגלית שזו חניה פרטית שקיבל ברשות, ושהסוכה נועדה לשבעה ימים בלבד. ההסבר לא ממש שכנע את השכנים. "נראה שהם דמיינו אותי מתגורר שם לאורך שנים", הוא צוחק היום כשהוא מספר על הסיטואציה ההזויה שנקלע לתוכה.

בתוך זמן קצר באה למקום ניידת משטרה. הוא נאלץ לפרק את הסוכה. "החג נכנס ואשתי הדליקה נרות בבית, ומוטות הסוכה שוכבים בסלון... נאלצנו לצעוד חצי שעה לסוכה הקטנה שבחצר בית הכנסת".

שהסכך לא יתעופף

למחרת, כשנכנס הרב קמינצקי לבית הכנסת וארבעת המינים בידו, התבונן באתרוג אחד המתפללים, ניצול שואה, ושאל: "זה לימון, כן?". אז הבין הרב הצעיר איזו עבודה מצפה להם שם.

עשר שנים חלפו מאותו חג סוכות. לפני פחות משנתיים זכו בני הזוג קמינצקי, שלוחי חב"ד במדינה, לחנוך מרכז קהילתי מפואר, שבו גם מקום מיוחד לסוכה גדולה, בעבור קהל של מאה ועשרים איש. "השנה תהיה לנו גם שמחת בית השואבה גדולה", הוא מעדכן. "יש רק בעיה אחת – הרוחות החזקות והגשמים. אנחנו צריכים להשקיע מאמץ ומחשבה שהסכך יהיה יציב וחזק ולא יתעופף".


בניית הסוכה בסרביה. למטה: מבט מבפנים


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)