חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:48 זריחה: 5:35 ז' בסיון התשפ"ד, 13/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

סוכות
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1655 - כל המדורים ברצף
לחוש קדושה בארוחת צהריים
יש חדש
מסרבים להיפרד ממשה רבנו
סוכות
מהו נוי סוכה
לזַמֵן שמחה
אתרוג מהלב
להקיף בחיבוק
כשהניידת עצרה את בניית הסוכה
סוכה במו ידיך

למה סוכות

"חג הסוכות שבעת ימים לה'" (ויקרא כג,לד). מצוות סוכה נוהגת בין ביום ובין בלילה, שבעה ימים רצופים, בלי הפסק. לא-כן שאר המצוות, כגון ארבעת המינים, שאינן נוהגות בלילה. לכן נקרא החג על שם מצוות סוכה, ולא על שאר המצוות הנוהגות בו.

(נחלת צבי)

ה' רוצה שמחה

ראש השנה, שהוא יום של תחנונים ושבירת הלב, נקבע ליום אחד. גם יום הכיפורים, שהוא יום של תענית וסליחה ומחילה, אינו אלא יום אחד. אבל סוכות, שהוא זמן שמחתנו, אמרה תורה לחוג אותו שבעת ימים, כי הקב"ה רוצה שישראל יהיו שרויים בשמחה.

(רש"ר הירש)

סגולה נגד היצר

הסוכה היא סגולה כנגד יצר הרע שלא יפגע באדם אחרי התשובה של הימים הנוראים. והראיה מיעקב שהקים סוכה אחרי שפגש את עשיו, כדי להיפטר מהרשע.

(רבי חנוך מאלכסנדר)

לכוון את האיברים

"ולקחתם לכם" (ויקרא כג,מ). קחו את עצמכם אל הבורא יתברך. כפי שנאמר במדרש שהאתרוג דומה ללב, הלולב לשדרה, ההדס לעיניים, הערבה לשפתיים. האדם צריך לכוון את כל איבריו לה' יתברך.

(חידושי הרי"ם)

נוי סוכה של הבעש"ט

סוכתו של הבעל שם טוב הייתה בנויה מהחומר הפשוט ביותר. וכך אמר: נוי הסוכה שלי הוא יהודים פשוטים בעלי קבלת עול, הגורמים שמחה למעלה בשמחה של מצווה שלהם, הנובעת מאמונה פשוטה.

עם הנעליים

האדמו"ר מקולשיץ נפגש עם הגאון רבי מאיר אריק, והאדמו"ר אמר בשם סבו, האדמו"ר משינאווה, כי מצוות סוכה היא היחידה שנכנסים לתוכה עם כל הגוף ועם הנעליים והמגפיים. העיר הגאון: "הלוא גם במצוות עלייה לרגל נכנסים לעזרה עם כל הגוף". ענה האדמו"ר מקולשיץ: "והרי אסור להיכנס להר הבית בנעליים, ואילו לסוכה נכנסים בנעליים ובמגפיים".

(בספר חיים)

פעם בשבעים שנה

באחת ההתוועדויות של שמחת בית השואבה אמר אדמו"ר האמצעי: כאשר הקב"ה מזכה יהודי לשמוח בשמחת בית השואבה אפילו פעם אחת בשבעים שנה – הרי זה כדאי. וסיים: לפעמים זה יכול לבוא בלי הכנה, בשעת אמירת 'לחיים'.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)