חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:53 י"ח בתמוז התשפ"ד, 24/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מפגש מפתיע בחודש הסליחות
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1649 - כל המדורים ברצף
מה דעתכם להירגע קצת?
יש חדש
הלוואה מהקב"ה
ברכה וקללה
כדאי לקבל גיהינום
שקשוק הצדקה
רגע המפנה
צדקה בזמן הגאולה
מפגש מפתיע בחודש הסליחות
העלמת עין מהצדקה

ימי אלול, בדיוק לפני שנה. הרב יוסף הרטמן מקריית מלאכי הכין את שופרו וזוג התפילין לקראת יציאה שגרתית לזיכוי יהודים במצוות. רגע קודם צאתו צלצל הטלפון הביתי. על הצג הופיע מספר לא מוּכר, מאזור חיוג 09. "מי זה יכול להיות?", תהה והרים את השפופרת.

"שלום, אני מדבר עם יוסף הרטמן?", נשמע הקול מעבר לקו. "כן", השיב. "גם שמי יוסף. אתה זוכר שהנחת לי תפילין בלבנון לפני 35 שנים?", שאל המטלפן. "ודאי. יוסף בולגנים מקיבוץ רשפים, החייל מחטיבת הצנחנים 252, שעמדה לפרוץ לביירות".

הטלית הישנה

יוסף בולגנים, המתקרב לגיל שבעים, התגורר עשרות שנים בקיבוץ רשפים שבעמק בית שאן. הוא נולד במרוקו ועלה לארץ בהיותו בן שנתיים. רגעים טובים יש לו מהקיבוץ הדתי הסמוך, שלוחות. "בחגים הייתי הולך לבית הכנסת שלהם", סיפר. ברשותו הטלית שבה התעטף סב אשתו לפני כמאה שנים. הוא מקפיד להתעטף בה בבואו לבית הכנסת.

הרב הרטמן, בן גילו, הוא איש חינוך ותיק ופעיל נמרץ בהנחלת היהדות. בביתו ארכיון עשיר מפעילותו היהודית בכל מלחמות ישראל. יש לו שפע של סיפורים מרגשים, על הנחות תפילין בהפגזות ועל ניסים שהתרחשו על כל צעד ושעל.

"מישהו שאכפת לו"

השניים נפגשו במלחמת לבנון הראשונה. "זה היה בשלב ההכנות לפריצה למערב ביירות", שחזר בולגנים. "האדמה רעדה מההפגזות של צה"ל לריכוך השטח לקראת הפריצה. תוך כדי כך מופיע חב"דניק. הוא חייך לעברי, בירך אותי בלבביות, שאל לשלומי והציע לי להניח תפילין. נעניתי ברצון, והייתה לי אחר-כך הרגשה טובה מאוד. הנה, מישהו שאכפת לו מאתנו".

עשרות שנים חלפו. "עשינו ערב גיבוש משפחתי. סיפרתי לבני המשפחה על החוויות שעברתי, והבטנו בתמונות ששמרתי לאורך השנים. ואז צד את עיניי התצלום שבו אני נראה מניח תפילין בצידון. הכול צף ועלה. אני הופך את התמונה וקורא את ההקדשה: 'בס"ד, חודש תמוז תשמ"ב. מלחמת שלום הגליל. ליוסף בולגנים למזכרת נצח! בהוקרה ממבצע תפילין על רקע צידון. מיוסף הרטמן נחלת הר חב"ד 156/5 קריית מלאכי'. סיפרתי למשפחה על אותם רגעים בלתי-נשכחים".

שיחה טלפונית שבועית

למחרת ניסה בולגנים לאתר את מספר הטלפון של הרטמן, והתברר לו שהוא אכן מתגורר באותה כתובת. "הקדמת אותי", הפתיע הרב הרטמן את בולגנים. "בדיוק כמה ימים קודם לכן עשיתי סדר בבית ומצאתי את התמונה הזאת. לצידה מצאתי את גלוית התודה שהשבת לי. הרהרתי בליבי היכן אתה ומה מעשיך. ופתאום אתה מתקשר".

כמה שבועות אחרי שיחת הטלפון בא בולגנים, כיום תושב הרצליה, לפגוש את הרב הרטמן בביתו. השניים התחבקו כאחים אובדים ועיניהם דמעו מהתרגשות. מאז אותו מפגש הם שומרים על קשר טלפוני שבועי. הם משוחחים על פרשת השבוע ועל עניינים שעל הפרק, וכל שיחה מסתיימת בציפייה לשיחה הבאה.


המפגש המחודש: הרטמן ובולגנים עם התמונה הישנה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)