חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:46 זריחה: 5:48 י"א בתמוז התשפ"ד, 17/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

'סודות היהדות' יוצאים לאור
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1648 - כל המדורים ברצף
לא עוד 'פגיעה ברגשות'
חדש על המדף
למה שוב ארבעים ימים?
יראת ה'
שהעקב ירגיש
לא בזכות הקמצנות
בעבור שיעזור לישראל!
בקשת הגאולה
'סודות היהדות' יוצאים לאור
ברכת המזון על 'מזונות'

כשהרב אמחיה אבן-ישראל קיבל לידיו לפני כמה חודשים את סדרת הספרים ׳סודות היהדות׳, הדבר הראשון שעשה היה להציג את הסדרה לפני אביו, פרשן התלמוד המפורסם הרב עדין אבן-ישראל (שטייינזלץ). בעקבות אירוע רפואי שעבר האב הוא מתקשה בדיבור ובכתיבה, אבל מוחו חד כבעבר.

״אבא התרגש מאוד״, מספר הרב אמחיה (36). ״הוא הביט בסדרה וכל גופו הגיב בהתלהבות. קשה לי לתאר זאת, אבל הוא שמח מאוד למראה התוצאה המרהיבה. עבדנו על הסדרה גם לאורך תקופת האשפוז שלו, לעיתים גם בחדר ההמתנה במרכז הרפואי״.

האתגר הגדול

הרעיון החל להתגלגל לפני כשלוש שנים. ״אחד המבצעים שהרבי מליובאוויטש הכריז עליהם״, מגולל הרב אמחיה את אחורי הקלעים, ״הוא ׳בית מלא ספרים׳ – שיהיו ליהודים ספרי קודש בבית. חשבנו איך אפשר ליצור סדרה שתקיף חלקים רחבים בתורה, ובה בשעה תהיה בפורמט נגיש וידידותי. חתרנו לגבש סדרה שלא תנוח סתם על מדף הספרים, אלא תבוא לידי שימוש״.

הפיכת הרעיון לתוצאה מגובשת הייתה אתגר גדול. "לצידי בעריכת הסדרה עמד הרב מנחם ברוד, ואבא הכווין אותנו בנושאי המפתח ובבחירת התכנים", מתאר הרב אמחיה את התהליך. "מטרתנו הייתה להגיע לקהל רחב, ממגוון רקעים. השאיפה הייתה שגם מי שאין לו שום רקע תורני יוכל לקרוא את הסדרה, להבינה וליהנות ממנה״.

משובים מקבוצות הביקורת

לאורך כל העבודה נעזרו יוצריה בקבוצות ביקורת, שהורכבו מקוראים מגוּונים: סטודנטים, תעשיין בגיל העמידה, צלם טלוויזיה, תזונאית, חייל בסדיר ועוד. "הם קיבלו חלקים מהסדרה והביעו את דעתם באמצעות משוב מקיף", מספר הרב אמחיה. "המשובים האלה היו אחד הדברים המרגשים בעבודה״.

הנה דוגמה: "במהלך כל קריאת הפרק לא יכולתי להפסיק לחייך (...) הכתוב היה כל-כך ברור וקריא ומותאם (...). הבנתי הכול! באמת הכול". ועוד אחת: "אם היו מלמדים אותי ככה בבית הספר, סביר להניח שהייתי זוכרת את זה".

ההחלטות הקשות

בתום שלוש שנות עמל, הושלמה הסדרה שבה ארבעה כרכים מושקעים, שכל אחד מהם מקיף שכבת יסוד בארון הספרים היהודי: התורה – חמישה חומשי התורה, עם ביאור קל, כותרות וסרגל התמצאות. החכמה – מבחר מספרות חז"ל, על-פי פרשיות השבוע ולפי נושאים. המחשבה – לקט לפי נושאים מספרות הפילוסופיה היהודית, הקבלה, המוסר והחסידות. ההלכה – אורח החיים היהודי, ביום חול ובשבת, מלידה ועד פטירה.

לדברי הרב אמחיה, אחד הדברים הקשים היה להחליט מה ייכלל בסדרה ומה לא. "זו ממש החלטה אכזרית, כשאתה עומד מול ים רחב כל-כך", הוא אומר. "תקוותנו שאחרי שהקוראים יטעמו מאוצרות התורה, הם יגיעו אל ספרי המקור״. מאז הופעתה הסדרה זוכה להצלחה רבה, והיא נמכרת ברשתות הספרים הגדולות כמו סטימצקי, לקהל רחב ומגוון.


הרב אמחיה מציג לפני אביו את 'סודות היהדות'


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)