חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:37 י"ט בסיון התשפ"ד, 25/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מציורי מדרכות לגלריה הצפתית
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1643 - כל המדורים ברצף
צער החורבן וכיסופי הבניין
יש חדש
לשם מה נפתח פי האתון
ברכות בלעם
לא הביט אוון
ה' עם מלמדי הזכות
מלאך בתופת
כוכב או עני על חמור
מציורי מדרכות לגלריה הצפתית
י"ז בתמוז בשבת

המים רותחים ור' אורי דביר ניגש להכין כוס קפה. השעון בגלריה הצפתית מורה על אחת השעות הקטנות של הלילה, אך זה הזמן הטוב בעבורו לשוחח. עכשיו הוא פותח את 'יום העבודה' שלו שיסתיים בבוקר. יש לו עכשיו כמה שעות טובות לצייר ברוגע.

"השמש מבלבלת אותי", מסביר אורי (59) את סדר יומו. "אני לא מצליח להתרכז ביום. שעות הלילה מאפשרות לי להשיג את היצירות הטובות ביותר. ביום אני לומד בישיבה ובלילה מצייר".

השוטרים בפריס הצדיעו

הוא נולד בחיפה. כישרון הציור שלו בלט עוד בילדותו. "כולם מציירים בגן, אבל אני נתקעתי עם זה עד היום", הוא מחייך. "ההורים עודדו פה ושם". הפריצה שלו הייתה באמצע שנות העשרים לחייו, כאשר יצא למסע באירופה. "ראיתי באמסטרדם תופעה של ציורי מדרכות והחלטתי לנסות את כוחי. התחלתי לצייר על מדרכות, ואנשים עמדו להסתכל והשאירו לי כסף לאור הערכה. המשכתי בציורי המדרכות בבלגיה, בצרפת ובשווייץ. היו מקומות שעשו לי בעיות, אבל בפריס השוטרים הצדיעו לי".

המסע באירופה נמשך כשנה ואחריו שב לארץ. הוא הוסיף ללמוד ולהתמקצע, ושמו התפרסם. ואז הגיעה שיחת הטלפון ששינתה את חייו.

תפילה בכרמל

"אמן גדול קיבל פרויקט ציור גדול בחיפה", הוא מספר, "ופנה אליי לעזרה. ניסיתי להתחמק, אבל בסוף נעתרתי. אחרי כחמישה חודשים סיימתי את הפרויקט וכולם ממש התלהבו. ידעתי שמכאן יש לי קרש קפיצה ענק לפרויקטים גדולים בכל העולם, שכן האמן שביקש את עזרתי היה מקושר ברמה בין-לאומית. אבל בדיוק בנקודה הזאת החלו לצוץ הספקות".

אורי מספר שעוד בילדותו נהג להתפלל לבורא העולם. הוא היה מתבודד בטבע בכרמל ומתפלל. "לא קיימתי מצוות, אבל הייתי מחובר לה' בדרכי. ידעתי שאם אני פונה לקריירה עולמית, לא אהיה פנוי לבחון את הנעשה בנפשי פנימה", הוא אומר.

בחזרה למכחול

בתוך סערת המחשבות שהעסיקה אותו פגש חבר נעורים שהחל לשמור שבת. "ניהלנו שיחה עמוקה והחלטתי גם אני לשמור שבת", הוא משחזר. "התחלנו לשמור עוד מצוות. רצינו ללמוד תורה. לקחנו גמרא וניסינו ללמוד. לא הצלחנו. הבנו שאנחנו צריכים עזרה. כך התגלגלנו לישיבה לבעלי תשובה בחיפה".

השניים השתלבו בישיבה. משם עלו לצפת. שם פגש אורי חבר נעורים, הרב ירמיה כהן, שפתח ישיבה לבעלי תשובה, 'אור יקר' שמה. הוא נכנס לישיבה, ומוסיף לפקוד אותה עד היום, ואף מוסר בה שיעורים מעת לעת.

היה שלב שנטש את המכחול. "זו הייתה טעות", הוא אומר בצער. אחרי עשור חזר לצייר. שלל הציורים ב'סטודיו של אורי' מבטאים את נפשו הסוערת. כיום הוא משלב אמנות ולימוד תורה, חיבור שממלא את נשמתו וגורם לו סיפוק אמיתי.


מצייר ולומד. אורי בסטודיו בצפת


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)