חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:18 זריחה: 6:00 י"ז בניסן התשפ"ד, 25/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

אלומת האור במציאות המעורפלת
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1641 - כל המדורים ברצף
אלומת האור במציאות המעורפלת
יש חדש
התרופה למחלת הדור – דג
מתנות כהונה
מאהבה ולא מיראה
בקשה חיובית
מכתב במחשבה
המשפט הצודק ביותר
עצת הרבי להגנה מטרור במטוסים
איכות התרומה

בתוך העולם המבולבל שאנו חיים בו – הרבי הוא כמו זרקור ענק המאיר את חשכת הלילה. בהירות היא המילה המאפיינת את פועלו

משנה לשנה מתרחבים והולכים מעגלי לומדי תורתו של הרבי מליובאוויטש והמתעניינים במורשתו הרוחנית. ספרים המגישים את משנתו נחטפים כלחמניות טריות. עוד ועוד יהודים מגלים את האוצרות הכבירים הטמונים בה.

ובאמת יש כאן ים מדהים בהיקפו. עשרות רבות של שיחות מקוריות על כל אחת ואחת מפרשיות התורה ועל מועדי ישראל. כאלף וחמש-מאות מאמרי חסידות מעמיקים. עשרות אלפי איגרות ובהן תשובות לשאלות, בכל תחומי החיים. אין תחום במכמני התורה ובאתגרי החיים שהרבי אינו נוגע בו ומאיר אותו באורו הייחודי.

זרקור ענק

בתוך העולם הנבוך והמבולבל שאנו חיים בו, עם השאלות הרבות שמציאות החיים המודרנית מעמידה מול היהודי בן ימינו – הרבי הוא כמו זרקור ענק המאיר את חשכת הלילה. בהירות היא המילה המאפיינת את פועלו. הוא פשוט מבהיר את הדברים, מסלק ספקות ותהיות, הופך מעקשים למישור, ומאיר את הדרך.

ככה זה בלימוד התורה. ביאוריו של הרבי על כל מרחבי התורה יש בהם מזיגה מופלאה זו של בהירות ועמקות. כל דבר שהוא נוגע בו מקבל אלומת אור ההופכת אותו לבהיר וכאילו פשוט. אלא שזו פשטות גאונית, כי רק גאוניותו העצומה של הרבי היא המאפשרת להפוך את הדברים המסובכים והמורכבים לפשוטים ובהירים.

כך בשאלות החיים. החל בלבטים של השקפת עולם, התמודדות עם אתגרי הקִדמה, התנגשויות בין ערכי אמונה למציאות החיים, דרך מצוקות אישיות, בעיות של זוגיות וחינוך הילדים, ועד קשיי פרנסה, בריאות, דיכאון והעדר שמחה. הרבי נותן לכל פונה תשובה בהירה, לצד תובנות המעניקות לו כוח נפשי לעמוד בקשיים.

וכך בחיים הציבוריים של קהילות יהודיות ברחבי העולם, הנאבקות בגלי הטמיעה וההתבוללות; ובשאלות הייחודיות של העם בישראל, הנאבק על קיומו מול מרחב ערבי עוין ועולם ציני וצבוע. בכל אלה הרבי מציב משנה סדורה, השואבת את השראתה מתורת ישראל ומאמונה מוצקה באלוקי ישראל.

הרבי האישי

לצד כל אלה הציבור מגלה את הרבי האישי, שאליו אפשר לפנות גם היום בכל שאלה ומצוקה. דיי לשהות זמן קצר בציוּנו של הרבי ולראות את הקהל הגדול והמגוּון הממלא את המקום כל שעות היממה. כל הקשת הרחבה של עם ישראל באה לשם. כולם יושבים בדממה, בפנים רציניות, כותבים משאלות, עולים אל הציון, ויוצאים בתחושת הקלה, כמי שפרקו אבן מעל ליבם.

מכשירי הפקסימיליה והדואר האלקטרוני פולטים בלי הרף מכתבים ובקשות מכל רחבי העולם. מיליוני יהודים חשים בטבעיות שמקום מנוחתו של הרבי הוא הכתובת לבקשות רחמים ולהעלאת התפילות לשמי מרום. הם כותבים אל הרבי כשם שבן כותב אל אביו, ורואים ישועות בפועל.

אכן, הרבי מעורר רחמים ומעניק שפע ברכות לכל אחד ואחת מעם ישראל, אבל הוא גם תובע – להוסיף אור של תורה, להוסיף מצוות ומעשים טובים, ולהביא את העולם ליעדו, לגאולה האמיתית והשלמה בקרוב ממש.


הרבי האישי, שאליו אפשר לפנות בכל שאלה (צילום: ישראל־זאב גולדשמיד)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)