חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:40 זריחה: 5:37 כ' באייר התשפ"ד, 28/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

בדיקת הציצית וברכתה
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1640 - כל המדורים ברצף
חפשו את המניע הפנימי
יש חדש
צריך שכל, אבל בגבולותיו
מחילת חטא
החמיצות מתוקה
מה אכפת לך
אמונה משתלמת
המילה העתידית
ציצית ההצלה בקרב המר
בדיקת הציצית וברכתה

שאלה: האם חייבים לבדוק בכל בוקר את הציציות (גם) ב'טלית קטן'?

תשובה: גם מי שלובש כמה בגדים החייבים בציצית, חייב לבדוק כל אחד ואחד מהם, שמא ניתק חוט (או יותר) מאחת הציציות, ונמצא שלובש בגד של ארבע כנפות ללא ציצית.

הבדיקה צריכה להיות בארבע הכנפות: על הכנף, בתוך הגדיל ולמטה ממנו. עושים אותה לפני הברכה, גם כשמברכים ברכה אחת על כולם. לא ניתן לסמוך לעולם על ה'חזקה' שאתמול הציציות נמצאו כשרות, מכיוון שדרכן להיפסל במעשי אדם, ולכן תיקנו חכמים לבודקן בכל יום ויום, גם בשבת.

שאלה: מדוע מי שלובשים 'טלית גדול' מברכים עליה דווקא, ולא על לבישת ה'טלית קטן'?

תשובה: בתלמוד מוזכרת רק ברכת 'להתעטף בציצית', על 'טלית גדול'. בראשונים נתחדשה הברכה 'על מצוות ציצית' ל'טלית קטן', והובאה להלכה ברמ"א (וכן מנהג האשכנזים). לעומת זה, בשולחן ערוך (הב"י) פסק לברך גם על 'טלית קטן' 'להתעטף', כנוסח קבוע, אף שאין בה עיטוף.

למנהג הספרדים, רבים אינם מברכים על 'טלית קטן' (מחשש שאין בו כשיעור; מפני המחלוקת בנוסח הברכה; ומעוד סיבות) ופוטרים אותה בברכת ה'טלית גדול'.

למנהג חב"ד, מי שאינו נשוי מברך 'על מצוות ציצית' בלבישת ה'טלית קטן' (אם הידיים והמקום נקיים). אם לא, ימשמש בכל הציציות קודם התפילה ויברך אז. הלובשים 'טלית גדול' (אפילו אחרי כמה שעות), יכוונו לפטור בברכתו את ה'טלית קטן'.

מקורות: בדיקה: טושו"ע סי' ח, שו"ע אדה"ז סי"ג-יד ובקו"א. ברכה: שו"ע שם ס"ו, אדה"ז ס"ז, ובסידורו הל' ציצית (עמ' תרטו, וראה צמח צדק, פסקי דינים עמ' 814, ובסידור מהדורת הרב ראסקין עמ' ס), היום יום, יד סיוון. ילקוט יוסף סי' טז ס"ב.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)