חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:25 י"ט בכסליו התשפ"ד, 2/12/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

להקשיב לסיפורים, לחוכמת החיים
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1639 - כל המדורים ברצף
ענווה – המפתח האמיתי להצלחה
יש חדש
תלונות שווא
משה רבנו
כבוד כביזיונות
שיברון-לב יקר
בחירה נאמנה
נבואה בגאולה
להקשיב לסיפורים, לחוכמת החיים
'מי שבירך' לחולה

בערב פסח האחרון הרגיש יואב ארנוני צורך לטלפן אל יצחק בוקר, ניצול שואה, שאותו ראיין במצלמת הווידאו כמה חודשים קודם לכן. "הריאיון נמשך כמה שעות", מספר ארנוני. "בשואה הוא היה ילד, ואחרי יותר משבעים שנה סיפר על הפרידה הקשה מסבו וסבתו, שלא שרדו. הוא תיאר את ליל הסדר הראשון שערך בהונגריה, אחרי המלחמה. הסיפור הותיר בי חותם עמוק. בערב פסח התקשרתי אליו ואמרתי לו שמעכשיו ליל הסדר שלי הוא גם הסיפור שלו. האיש התרגש מאוד".

זה עיסוקו של יואב (37), תושב ירושלים, בשנים האחרונות: לתעד את סיפור חייהם של זקנים, כדי לשמר את זיכרונותיהם. הכשרתו כעובד סוציאלי מעניקה לו יתרון: יש לו סבלנות רבה, אמפתיה וירידה לפרטים, שמרכיבים יחד פסיפס עשיר ואיכותי.

מחשבות של ילד בקיבוץ

יואב נולד בקיבוץ שדה בוקר בנגב, במשפחה אתאיסטית, כהגדרתו. "גיליתי את אלוקים בגיל בר-מצווה", הוא מספר. "הבנתי שיש משהו מעבר לנראֶה; משהו שמחבר בין כל בני-האדם". כשהעז לבטא את המחשבות האלה, הורמו גבות. "בקיבוץ שידרו לי שאין מדברים על זה", הוא משחזר. בעקבות זאת החל לקרוא ספרים על אמונה.

אמונתו התחזקה בשירותו הצבאי: "התמודדתי עם מצביים קיצוניים והייתה לי כתובת אחת בלבד לנתב אליה את התפילות". אחרי השירות יצא לטיול במזרח, ביקר בבית חב"ד, ונחשף לאורה של היהדות. אחר-כך התחיל לעבוד עם נוער בבית שמש, ושם גילה ישראל מגוּונת מאוד, שונה ממה שהכיר בקיבוץ. "כל זה פתח לי את הראש, ומשם התקדמו הדברים לשיעורי תורה ולהתקרבות הדרגתית לחיי תורה ומצוות".

פיילוט עם הסבתא

ואיך הגיבו בקיבוץ? יואב: "הסביבה ראתה שזה עושה לי טוב, ושמחה בשבילי. גם המשפחה נפתחה ליהדות, וכיום יש הרבה כבוד והערכה".

עבודתו כעובד סוציאלי עוררה בו עניין לסיפור חייהם של בני הדור המבוגר. "נמשכתי לחוכמת החיים שלהם ולמבט הרחב המאפיין אותם. המיזם שלי נועד לתת להם מקום שבו יוכלו לגבש את סיפורם האישי, בעבור בני המשפחה המורחבת". את הפיילוט עשה עם סבתו: "כשסיפרה על ילדותה, ניצת אור בעיניה. הרגשתי שאני חייב ללכוד את האור הזה. היא כבר הלכה לעולמה, אבל האור הזה נשאר לנו, למשפחה".

דור חד-פעמי

לצד סיפוריהם של ניצולי שואה תיעד גם סיפורים רבים של יוצאי עדות המזרח. "הם סיפרו על העלייה החפוזה לארץ ישראל, כילדים. היה מרתק לשבת איתם. הם כל הזמן חזרו וסיפרו על החלום לבוא בשערי ירושלים".

ליואב מסר חשוב לקוראים: "הדור שלנו חייב תודה עצומה לדור המבוגר. זה דור חד-פעמי, שבנה את ארצנו בעמל רב. ראוי הדור הזה שיעמוד במרכז התרבות שלנו. כשאנחנו באים לבקר את ההורים או הסבא והסבתא – עלינו להקשיב להם, לחוכמת החיים, לסיפורים. בסופו של דבר זה יעשיר גם אותנו".


ללכוד את האור. יואב והמצלמה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)