חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:47 זריחה: 5:47 י' בתמוז התשפ"ד, 16/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ישראל וכוכבים
מן המעיין

גדולים למעלה

"ויוצא אותו החוצה, ויאמר: הבט-נא השמימה וספור הכוכבים, אם תוכל לספור אותם, ויאמר לו: כה יהיה זרעך" (בראשית טו,ה). הכוכבים נראים קטנים מלמטה, אבל למעלה הם גדולים מאוד. כך ישראל - בארץ הם לפעמים קטנים, אבל למעלה הם חשובים וגדולים מאוד.

(רבי חיים מצאנז)

כל העולמות בידו

הקב"ה נתן לאברהם אבינו את כל העולמות, שינהיגם וידריכם כרצונו. זהו "הבט-נא השמימה וספור" - מלשון "לבנת הספיר" - האר את כל צבא השמים.

(רבי ברוך ממז'בוז')

ככוכבים המתנוצצים

ישראל נמשלו לכוכבים המתנוצצים בשמי רקיע, אשר לאורם לא יתעה גם ההולך במחשכי הלילה. בכל אחד ואחד מישראל, בין איש ובין אישה, יש די כוח מוסרי ורוחני, להשפיע ולהעמיד בקרן-אורה גם את מכריו ומיודעיו.

(היום-יום)

צא מהמזלות

אמר אברהם לפני הקב"ה: ריבונו-של-עולם, הסתכלתי באיצטגנינות שלי ואיני ראוי להוליד בן. אמר לו: צא מאיצטגנינות שלך, שאין מזל לישראל.

(שבת קנו)

המזל של ישראל

בחינת ה'מזל' של ישראל שונה מה'מזל' של אומות-העולם. המזל של אומות-העולם הוא ה'מזלות' - שבעים השרים והכוכבים שחלק ה' להם; ואילו ישראל אינם נתונים לשליטת המזלות, ומזלם הוא בבחינת 'אין', שלמעלה מהשתלשלות. זהו "אין - מזל לישראל" - בחינת 'אין' הוא המזל של ישראל.

(לקוטי תורה)

למעלה מהטבע

אברהם אבינו הועלה למעלה מן הכוכבים, לבחינה שהיא מעל חוקי הטבע. אמר לו הקב"ה: "כה יהיה זרעך" - אף קיומם של בניך יהיה למעלה ומחוץ לדרך הטבע.

(שפת אמת)

אור בחושך הגלות

הכוכבים מאירים רק בלילה, ואף אור היהדות עולה ומאיר במיוחד ברגעים שאדם מישראל מתחיל לחוש את חשכת הגלות במלואה, כפי שראיתי זאת במו-עיניי בעת גירוש ספרד, שאצל הפחותים בישראל האיר אור היהדות.

(אברבנאל)

יבוא יום העלייה

הקב"ה הבטיח לאברהם אבינו שבני-ישראל לא יישארו לעולם כעפר הארץ. יבוא יום והם יועלו מעומק השפל אל מרום המעלה, ויהיו מאירים ככוכבי השמים ממעל.

(הדעה והדיבור)


 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)