חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:35 זריחה: 5:40 י' באייר התשפ"ד, 18/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הילולא בג'רבה במעמד ראש הממשלה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1636 - כל המדורים ברצף
כששידור ציבורי נרתם לתעמולה
יש חדש
כשיהודי רוצה שלום
קביעת עיתים לתורה
הכרת הטוב
להשמין מבשורות טובות
נס במעיין
זאב עם כבש?
הילולא בג'רבה במעמד ראש הממשלה
כפתור שניתק

צלפים הוצבו על הגגות. מחסומי משטרה הועמדו בצמתים הסמוכים. כלבי גישוש הובאו לאזור. בצל האבטחה הכבדה עצרה שיירת ראש ממשלת תוניס ליד בית הכנסת אלגריבה באי ג'רבה. מרכבי השרד ירדו ראש הממשלה, יוסף א-שאהד, שרת התרבות ועוד בכירים בממשל.

זה קרה בשבוע שעבר, לכבוד יום הילולת רבי שמעון בר-יוחאי. רבה של תוניס, רבי חיים ביתן, קיבל את פני המשלחת הנכבדה, ועמו אלפי יהודים, תושבי המדינה, ורבים מבני העדה התוניסאית שבאו מישראל, צרפת, קנדה ועוד מדינות. כולם התכנסו לחגוג את ההילולא המסורתית.

אבן מבית המקדש

"הכבוד שהעניק לאירוע ראש ממשלת תוניס אינו מפתיע", אומר הרב אפרים חדאד, שהוציא לאור יותר מעשרים ספרים על יהדות תוניס. "לאורך כל השנים המעמד המסורתי הזה זוכה לכבוד מהשלטונות. אני עצמי, שעליתי לארץ בהיותי בן ארבע-עשרה, זוכר את המעמד המופלא, שמעצים ומגבש את יהודי תוניס. זכיתי במרוצת השנים להשתתף באירוע פעמים רבות. היהודים חולצים את הנעליים קודם הכניסה לבית הכנסת, ושם שרים ומפייטים לכבוד רשב"י".

הרב חדאד מספר כי "בית הכנסת 'אלגריבה' נבנה – על-פי המסורת שלנו – בידי כוהנים שבאו לאי אחרי חורבן בית שני. על-פי המסורת, אותם כוהנים הניחו בבניין אבן מבית המקדש".

השלטון מאבטח

השנה תוגברה האבטחה בשל בואו של ראש הממשלה, אבל לדברי הרב חדאד, כבר שנים יש שמירה הדוקה בעקבות פיגועי טרור. "לפני שש-עשרה שנה התפוצצה משאית תופת בחזית בית הכנסת וגרמה למותם של עשרים ואחד בני-אדם, רובם תיירים. בשנת תשמ"ו ירה שומר בשלושה מבקרים ורצח אותם. האירועים הללו המריצו את השלטונות להציב אבטחה בולטת בהילולא".

לרב חדאד (74), תושב הר נוף, ייחוס משפחתי המגיע עד ימי הבית הראשון. במשך שנים שימש רב בישיבות 'תורה ומלאכה' ו'שדה יעקב'. בשנים האחרונות הוא משמש רב בתי ספר באזור ירושלים. עיסוקו המרכזי בכתיבת הספרים על רבני תוניס, וההדרת חידושי תורה שכתבו.

להנחיל לדור הצעיר

"התחלתי לכתוב לפני יותר מחמישים שנה", אומר הרב חדאד. "בצעירותי חשבתי ללמוד דיינות, אבל רבה של קהילת תוניס, הגאון רבי מאיר מאזוז, אמר לי שתפקידי בעולם להתמקד בכתיבת ועריכת ספרים על העדה, ומאז אני ממלא שליחות זו".

הרב חדאד חדור בהמשכיות המורשת. "מטרת ספריי אחת: להעביר לבני העדה את דברי התורה של הרבנים שלנו. אני מנסה לנגוע גם בדור הצעיר, על-ידי הסיפורים, שאותם ליקטתי ממקורות מגוּונים ואת מקצתם שמעתי בעצמי. סדרה פופולרית שלנו היא 'אחיה ואספר', ובה סיפורים על רבני תוניס על-פי סדר הפרשיות". על אף גילו המתקדם הרב חדאד מוסיף לעמול על ספרים חדשים, לתפארת יהדות תוניס.


הרב חדאד על רקע ההילולא בתוניס (צילום: עמוס וזאן)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)