חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:35 זריחה: 5:40 י"ב באייר התשפ"ד, 20/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

והחזקת בו
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1635 - כל המדורים ברצף
כש'הארץ' ערג לבית המקדש
יש חדש
איפה החידוש בשחרור העבדים
מכירת קרקע
מידת האמת
לקבור את השקר
מטילי האבנים
ירושלים הגדולה
מצמרר: אותם שמות, אותם תאריכים
והחזקת בו

שאלה: האם מצוות 'והחזקת בו' מחייבת לקנות בחנויות קטנות, גם אם הן יקרות יותר?

תשובה: הרמב"ם מנה שמונה מעלות בצדקה, זו למעלה מזו: "המעלה הגדולה שאין למעלה ממנה – המחזיק ביד ישראל המך [=שנעשה עני]... ונותן לו מתנה או הלוואה, או עושה עמו שותפות, או ממציא לו מלאכה, כדי לחזק ידו שלא יצטרך לבריות... ועל זה נאמר (ויקרא כה,לה): 'והחזקת בו'".

גם הקונה סחורה ומוצרים כדי לסייע למוכר בפרנסתו ושלא יקרוס כלכלית, או הנותן עבודה לבעל מקצוע שפרנסתו דחוקה – מקיים מצווה גדולה זו.

ואם הקנייה אצל אדם זה או הזמנת העבודה מבעל המקצוע הזה כרוכות בתוספת מחיר (ממה שאפשר להשיג בחנויות אחרות או אצל בעלי מקצוע אחרים) – אפשר לממן תוספת זו ממעות 'מעשר כספים'.

ראוי שרבני הקהילות יעוררו את הציבור לקנות במקומות כאלה ולהעסיק אנשים שפרנסתם דחוקה, ובכך לקיים את המצווה.

עם זה, על המוכר מוטל (גם אם אין הוא חושש להרחיק ממנו קונים) שלא לייקר את המוצרים יותר מהשכר המגיע לו על-פי ההלכה. היינו, ב'דברים שיש בהם חיי נפש' כגון יין, שמן וסולת – שיישאר בידו, אחרי ניכוי הוצאותיו ושכר טרחתו, רווח של 20% (שאם הוצאתו הכוללת על המוצר היא 100 ₪, הוא רשאי למכור אותו עד 120 ₪). בשאר המוצרים אין הגבלה, אך אסור לגרום להתייקרות כללית בשוק (כגון עשיית קרטל בין הסוחרים, או 'אצירת פירות' הגורמת למחסור בשוק). וכדאי להתייעץ בנושא עם רב מוסמך, הבקי בדינים אלה.

מקורות: רמב"ם הל' מתנות עניים פ"י ה"ז, טושו"ע יו"ד סי' רמט ס"ו, וחו"מ סי' רלא ס"כ. שו"ע אדה"ז חו"מ הל' מדות ומשקלות סי"ז (במהדורה החדשה כרך ו עמ' נח). שו"ת מנחת יצחק ח"ג סי' קכט. צדקה ומשפט פ"א סל"א ובהערות. פתחי חושן הל' גניבה ואונאה פי"ד סי"א-יג.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)