חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:23 כ"ה בכסליו התשפ"ב, 29/11/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הגדה ששווה מיליוני דולרים
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1630 - כל המדורים ברצף
עוגני הנצח בעולם משתנה
יש חדש
מה נשתנתה גלות זו מכל הגלויות?
פסח
עזרה ל'אלמנות'
פסח אינו מסתיים
אותות משמים
היסח הדעת – למעלה מהדעת
הגדה ששווה מיליוני דולרים
תענית בכורות ביום שישי

לחדר הזה צריך להיכנס לבושים מעיל, מפני הקור. הגעתם לאחד החדרים היותר שמורים בספרייה הלאומית בירושלים, שבו מוצגות הגדות של פסח נדירות, הדורשות שימור מיוחד.

"ההגדות הנדירות מאוחסנות במחסן הנדירים של הספרייה הלאומית, במעבה האדמה ובתנאים מיוחדים, למניעת התבלות", מסביר הרב ד"ר אביעד סטולמן (44), ראש אגף האוספים של הספרייה. "באקלום כמה פרמטרים: טמפרטורה, לחות, תאורה. זו הדרך היחידה לשמור על הספרים הנדירים. ספרים עשויים מחומר אורגני, המתבלה במרוצת הזמן. תפקידנו להאט את הקצב. כמו-כן, כשאתה חושף פריט נדיר לאור רגיל, לשמש, הוא סופג קרינה אולטרה-סגולה ההורסת אותו. גם כשמציגים אותו לצורכי מחקר, הדבר נעשה בתאורה מינימלית, הדומה לאור המופק משלושה נרות".

הפריט הנדפס ביותר

כבר שמונה שנים עובד סטולמן בספרייה. תחילה שימש אוצר אוסף היהדות, וכיום ראש אגף האוספים. הוא בוגר ישיבות, מוסמך לרבנות ובעל תואר ד"ר מאוניברסיטת בר-אילן. תחום המחקר שלו היה חקר התלמוד ותולדות ההלכה.

"מטרת הספרייה לתעד את העם היהודי, בין היתר על-ידי איסוף פריטים שנכתבו במרוצת הדורות", הוא מסביר. "באוצר ההגדות שברשותנו כעשרת-אלפים הגדות, עתיקות וחדשות. מתברר שההגדה היא הפריט הספרותי-יהודי הנדפס במספר המהדורות הגדול ביותר. אין ספר שזכה למספרים כאלה. ברשותנו כמעט כל המהדורות".

ההגדה הראשונה

ניכר שבן שיחנו מכיר כמעט כל הגדה שבאוסף: "ההגדה הראשונה שנדפסה אי-פעם היא משנת 1482, מספרד. זה היה עשר שנים לפני גירוש יהודי ספרד. אנו מחזיקים ברשותנו את העותק היחיד שנותר. יש באוסף גם הגדות בכתב יד, מלפני אלף שנים, שנמצאו בגניזת קהיר. גם אחרי המצאת הדפוס היו שהוסיפו להעתיק הגדות בכתב יד".

ההגדה היקרה ביותר, המוערכת במיליוני דולרים, היא מצפון איטליה, מהמאה החמש-עשרה. "אמנם ההגדה אינה ישנה כל-כך, לעומת הגדות עתיקות יותר שיש לנו, אבל היא הייתה שייכת למשפחת האצולה רוטשילד. ההגדה נכתבה בידי האמן המפורסם יואל בן-שמעון, והנאצים שדדו אותה. לימים התגלתה ונתרמה לספרייה".

הגדה של קומוניסטים

בשבוע האחרון, הוא מספר, קנתה הספרייה עוד שתי הגדות. "לצד ההגדות המסורתיות יש הגדות שהוכנסו לתוכן דברים אחרים", אומר סטולמן. "כך, למשל, יש הגדות של חיילים יהודים ששירתו בצבא הבריטי, שהודפסו במספר עותקים מצומצם. יש גם הגדות של יהודים שהשתייכו למפלגה הקומוניסטית, והם הכניסו לתוכן מסרים סוציאליים, לצד הנוסח המוּכר לכולנו. ההגדה פופולרית כל-כך מכיוון שכל יהודי חוגג את חג הפסח, גם מי שכל השנה רחוק מאוד משמירת תורה ומצוות".

סטולמן בוחר בכל שנה הגדה אחרת בליל הסדר. "אני לא יושב עם הגדה ששווייה מיליוני דולרים", הוא צוחק, "אלא עם הגדות כמו של הרב שלמה-זלמן אוירבך ורבנים אחרים. הגיוון ברוך השם גדול".


מצווה עלינו לספר. סטולמן עם אחת ההגדות


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)