חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:45 זריחה: 5:50 י"ד בתמוז התשפ"ד, 20/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שלושים שנה לסדר הגדול בעולם
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1629 - כל המדורים ברצף
תודה על הקברניט שקיבלנו
יש חדש
האיל שחתם את ההכשרה
הרמת הדשן
כשהילד מבקש משיח
הכוח להעלות
נחיתה מתוכננת
צדיק המחובר לעולם
שלושים שנה לסדר הגדול בעולם
בר-מים לפסח

אחד מסדרי הפסח הגדולים בעולם נערך מדי שנה בשנה בידי בית חב"ד בנפאל. הסדר הענק בקטמנדו, שמנהל הרב חזקי ליפשיץ, נעשה שם דבר בפי המטיילים. ואולם לפני שלושים שנה היה הדבר בגדר חלום.

בכל שנה, בחג הפסח, שמואל מויאל, לשעבר שגריר ישראל בנפאל, נזכר כיצד הסדר הזה נולד. בשנת תשמ"ח (1988) החליטו הוא ורעייתו לפתוח את בית השגריר למטיילים ישראלים לקראת ליל הסדר. הם תלו מודעה קטנה בשגרירות. "אמרנו שאם יהיה לנו מניין, זו תהיה הצלחה גדולה", הוא מחייך.

פנייה אל הרבי

זמן קצר אחרי תליית המודעה החל מבול טלפונים. פנייה אחר פנייה. ההלם היה גדול. בית השגריר אינו ערוך לקלוט קהל גדול כל-כך, וגם לא היו בידי השגריר מצות ושאר צורכי הסדר בכמויות כאלה. באותה שנה כבר לא היה מה לעשות, אבל כאשר ראה מויאל את הביקוש הגדול, החליט לפנות אל חב"ד.

"קודם לכן הייתי קונסול בניו-יורק, ושם היה לי קשר עם חב"ד ואף ביקרתי אצל הרבי מליובאוויטש", הוא מספר. "חשבתי להשתמש בקשרים שרקמתי עם חב"ד ולבדוק איך יוכלו לסייע". לקראת הפסח בשנה שלאחריה, תשמ"ט, התקשר למזכירוּת הרבי ושוחח עם המזכיר, הרב בנימין קליין. כעבור זמן נמסר לו כי שלושה שליחים קיבלו הוראה לבוא לנפאל: אחד מניו-יורק, שני מאוסטרליה ושלישי מקנדה. הם יביאו עמם מצות שמורות, יין, ואת כל שאר צורכי הסדר.

לא עוצרים בעוצר

ואכן השלושה הגיעו וארגנו סדר למופת, שבו השתתפו מאות מטיילים. לקראת הפסח שלאחר מכן (תש"נ) באו שליחים אחרים, ולאור ההצלחה בשנה שעברה, החליטו לערוך סדר גדול עוד יותר. אבל אז צצה בעיה קשה: עשרה ימים לפני החג החלו בנפאל הפגנות סוערות. המלך הכריז על עוצר, וחיילים מילאו את הרחובות. איש לא העז לצאת החוצה.

"היינו בדילמה", משחזר מויאל. "היה ברור שהעוצר יימשך גם בליל הסדר. אני יושב במשרדי ורואה שלושה צעירים חב"דניקים צועדים לעבר השגרירות, כאילו אין עוצר. קיבלתי אותם בשמחה, אך נאלצתי להודיע להם שהסדר יתבטל. 'אתם מבינים שלא יאפשרו לכמעט אלף איש להסתובב ברחוב', אמרתי להם. הם לא התרגשו והיו בטוחים שהסדר יתקיים כמתוכנן".

האוהל הצבאי

הנחישות של החסידים הדביקה גם את השגריר. "יצרתי קשר עם צבא נפאל והסברתי על דבר החג היהודי. המפקדים היו אדיבים ושיגרו עשרות חיילים להקים אוהל ענק, שיוכל להכיל את משתתפי הסדר. הלכתי למכס בנמל התעופה, לשחרר את המכולה ובה המוצרים לסדר. שם לא ממש הבינו מה אנחנו הולכים לעשות עם כמות ענקית של קרקרים גדולים"...

עם הגעת המכולה נהפכה חצר השגרירות למעין מטבח ענק, והמטיילים הישראלים סייעו במלאכה. "לא אשכח את המרץ וההתלהבות של אותם חב"דניקים", מתפעל מויאל. והעוצר, אם שאלתם, הוא בוטל למרבה הנס יום לפני החג. "כשעמדו שם אלף מטיילים ושרו יחד 'מה נשתנה', זה היה דבר בלתי-נתפס, נס יציאת מצרים האישי שלי", אומר מויאל.


מויאל מקבל מצה שמורה' מהרב לוי גרליצקי, משליחי חב"ד בתל-אביב


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)