חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:48 זריחה: 5:45 ו' בתמוז התשפ"ד, 12/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

תודה על הקברניט שקיבלנו
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1629 - כל המדורים ברצף
תודה על הקברניט שקיבלנו
יש חדש
האיל שחתם את ההכשרה
הרמת הדשן
כשהילד מבקש משיח
הכוח להעלות
נחיתה מתוכננת
צדיק המחובר לעולם
שלושים שנה לסדר הגדול בעולם
בר-מים לפסח

בי"א בניסן קיבל עולמנו הנבוך והמבולבל את הקברניט שידע להתוות נתיבים ולהוליך את ספינת עם ישראל לחוף מבטחים

דברים רבים, שנתפסים כיום טבעיים ופשוטים, לא היו כאלה בראשיתם. הם תוצר פעולתם של מהפכנים, שהתמודדו עם עולם שפקפק ביוזמותיהם ובסיכויי הצלחתם, ואף נלחם בהם. אבל הם סללו דרך בנחישות ובעקביות, ואחרי שהמהפכה הצליחה, היא סחפה את כולם.

העולם היהודי של ימינו נושא עליו את חותמה של המהפכה שחולל הרבי מליובאוויטש. במשך שנים סלל את דרכו הייחודית, שנעשתה כיום נחלת הכלל, אך בשעתו עוררה תהיות ופקפוקים ואף התנגדויות. אבל זה כוח מנהיגותו הגדולה, שלא נרתע מהקשיים, מהלגלוג, מקטנות האמונה ומאבני הנגף, והצליח לסלול את הדרך לקיומה של יהדות פורחת ומשגשגת בעולם המודרני.

תפיסה של אחדות

בשבוע הבא נציין את י"א בניסן, יום הולדתו של הרבי (בשנת תרס"ב-1902). ביום הזה ירדה לעולם הזה נשמתו הקדושה של הרבי, ודורנו זכה לאורו הגדול.

יום הולדתו של צדיק בכלל הוא יום שמח, וימי הולדתם של רועי ישראל הם ימים שמחים פי כמה וכמה. חז"ל אומרים שהקב"ה בחר בא' בניסן ליום הקמת המשכן, "לפי שבאחד בניסן נולד יצחק, אמר הקב"ה: הריני מערב שמחתכם, שמחה בשמחה".

אנחנו שמחים במיוחד על שהקב"ה שיגר לעולמנו הנבוך והמבולבל את הקברניט שידע להתוות נתיבים ולהוליך את ספינת עם ישראל לחוף מבטחים. זה עולם שעבר את השואה הנוראה. שהטמיעה וההתבוללות אכלו בעם היהודי בכל פה. שהקיטוב בין שומרי תורה ומצוות לבין מי שאינם דבקים בדרך התורה היה בשיאו. שהטכנולוגיה המודרנית והמדע המתקדם נתפסו כאיום על האמונה.

ובתוך המציאות הקשה והמורכבת הזאת בא הרבי והביא בשורה חדשה – של אחדות ושלמות. מדע וטכנולוגיה, בעומק הדברים, אינם יריביה של התורה, אלא להפך – הם נועדו לשרת את התורה ולהפיץ את רעיונותיה. שומרי מצוות ומי שאינם מדקדקים במצוות אינם שני מחנות מנוגדים, אלא כולנו יהודים, המחוברים בליבם ובנפשם זה לזה ואל אבינו שבשמים.

כשהחל הרבי לשגר את שליחיו לקצות עולם, בשאיפה לבלום את גלי הטמיעה וההתבוללות ולקרב יהודים אל צור מחצבתם – רבים ראו בכך מהלך תמוה, חסר סיכוי, שיסכן את חייהם הרוחניים של השלוחים וילדיהם. אך הרבי גם העניק לשליחיו תפיסת עולם בהירה ועוצמות רוח שבכוחן גברו על קשיי הבדידות והריחוק, הפריחו חיים יהודיים וגידלו דורות לתפארת.

אוצרות לכולנו

גם בלימוד התורה סלל הרבי נתיבים מקוריים, שאף הם טבולים במוטיב האחדות. כל חלקי התורה – פשט, רמז, דרש וסוד – הם שלמות אחת. הוא לימד איך לראות בתורה תורת חיים, שכל פרט בה משמש מדריך בעבורנו בחיים העכשוויים. אט-אט גילה העולם היהודי את אוצרות תורתו, וכיום הם נעשו נחלת עם ישראל כולו.

יום הולדתו של הרבי הוא יום של תודה לבורא יתברך, על האור המופלא ששתל בדורנו. זה יום של התחזקות בהליכה בדרכיו של הרבי, בהגברת הפצת אור האמונה, ובהעצמת הציפייה להגשמת ייעודו של דורנו – הגאולה האמיתית והשלמה.


הרבי. מסר של אחדות בעולם נבוך ומבולבל


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)