חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:27 כ"ט בכסליו התשפ"ב, 3/12/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

כאלף שגרירי הסברה חדשים
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1628 - כל המדורים ברצף
הצדק נתון בידיים שלנו
יש חדש
אין סוחרים במצוות
החודש
ממי לומדים
הכרת האפסות
עלילה ועונשה
יכולות על-טבעיות
כאלף שגרירי הסברה חדשים
חמץ בבית משותף

קרוב לאלף איש ירדו בחרדת קודש משיירת האוטובוסים וצעדו בהתרגשות אל רחבת הכותל המערבי. הם נשאו תפילה, אמרו פרקי תהילים, כתבו פתקי בקשות ופצחו בריקוד סוחף. אין זו עוד קבוצת תיירים מזדמנת, שבאה לביקור חפוז, אלא שיאו של מהלך עמוק להתחברות עם משמעותה האמיתית של ארץ ישראל.

חברי הקבוצה באו מארה"ב ומעוד מדינות ברחבי העולם, והם מייצגים את השכבה המרכזית של הקהילות היהודיות בעולם. אלה אנשים מבוססים, מצליחנים, בעלי משפחות, ובהם פרופסורים, אנשי עסקים, עורכי דין, רופאים ועוד. כולם השתתפו בקורס מעמיק במסגרת מכון JLI, המופעל בידי חב"ד העולמית, בנושא – ארץ הקודש.

השירה המרגשת

רוני בר-יוסף הוא בן 47, תושב טורונטו, איש עסקים, ואב לשלושה ילדים. "לא היה קל לי להשאיר את המשפחה עשרה ימים, בפרט שאני טס הרבה לצורכי עסקיי", משתף רוני, "אבל דווקא אשתי דחפה אותי לנסוע, בשל מיוחדותו של המסע. אנחנו כעת בעיצומה של החוויה, אבל אני כבר יכול להצביע על השפעתה הגדולה עליי ועל שאר המשתתפים.

"הסיור מעניק לנו הזדמנות ישירה לשוחח עם אנשים, לשמוע מהם על החיים בארץ, לקבל מידע מקיף על ההיסטוריה. רגע השיא בעבורי, בינתיים, היה בכותל המערבי. כשעמדנו שם כולנו ושרנו יחד, ממש התרגשתי. עוד רגע שנגע בי היה בביקור בדגם המשכן בשילה הקדומה".

לכבד את מנהגי המקום

קבוצת הענק הזאת באה לישראל בשנה שבה ניסו גורמים מסוימים ללבות אווירת קרע בין יהדות ארה"ב לישראל, על רקע החלטות שהתקבלו בסוגיות דת, כמו מתווה הכותל. כחלק מאווירה זו, הוקפצו לכותרות הראשיות דוברי ארגונים יהודיים מארה"ב שאיימו להפסיק את התרומות לישראל.

"מישהו התבלבל פה", אומר רוני. "אורחים צריכים להתנהג על-פי המקובל אצל המארח. כך גם בעניין הכותל המערבי. צריך לכבד את מנהגי המקום. לא יעלה על הדעת שנתנה תרומות לישראל בהתנהלותה של המדינה על-פי השקפת עולמנו. אכן, ארץ ישראל היא בית של כל היהודים, אך יהודי העולם צריכים לכבד את אופייה והחלטותיה".

בלי מסננים תקשורתיים

רוני אומר שהביקור המחיש לחברי הקבוצה את הפער בין הרושם התקשורתי למציאות האמיתית: "אני כבר יודע לא להאמין לפרסומי התקשורת. לפני כמה שנים היה גל של פטירת זקנים בטורונטו בשל מחלה מסוימת, והתקשורת יצרה פאניקה גדולה. בני משפחה מישראל צלצלו אליי בדאגה להתעניין אם שלומי בסדר. השבתי להם: שמעתי בתקשורת שנוחתים עליכם טילים, הכול בסדר אצלכם?"...

בעקבות הביקור, אומר רוני, יוכל להתמודד טוב יותר עם ההתקפות על ישראל. "באתי למסע עם שליח חב"ד בשכונתי בטורונטו, הרב מנחם גנזבורג. ברור לי שאחזור לביתי עם מטען ערכי גדול ועם האמת שראיתי, בלי מסננים תקשורתיים. הרב גנזבורג הוא כמו חלק ממשפחתנו. סגנון החיים שלנו שונה מאוד, אבל הוא מקבל אותי ואת חבריי בחום ובאהבה, וזו אחת הסיבות שאני עכשיו פה".


ביקור הקבוצה בישראל. בעיגול: רוני (צילום: בנצי ששון)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)