חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:23 כ"ה בכסליו התשפ"ב, 29/11/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

החודש
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1628 - כל המדורים ברצף
הצדק נתון בידיים שלנו
יש חדש
אין סוחרים במצוות
החודש
ממי לומדים
הכרת האפסות
עלילה ועונשה
יכולות על-טבעיות
כאלף שגרירי הסברה חדשים
חמץ בבית משותף

ימים שלכם

"החודש הזה לכם ראש חודשים" (שמות יב,ב). מכאן ואילך יהיו החודשים שלכם, לעשות בהם כרצונכם; אבל בימי השעבוד לא היו ימיכם שלכם, אלא היו נתונים לעבודת אחרים ולרצונם.

(ספורנו)

עבודתכם למענכם

חודש ניסן, שהוא חודש הגאולה, כמאמר "בניסן נגאלו, בניסן עתידין להיגאל", יביא לכם את הסיפוק והתענוג של "לכם" – שכל מעשיכם ועבודתכם יהיו למענכם.

(עיטורי תורה)

חיים גם בחושך

"ישראל מונים ללבנה ואומות העולם לחמה" (סוכה כט). רמז יש כאן, שאומות העולם יכולים להתקיים רק בשעה שטוב להם, ואילו כששמשם שוקעת חדלים הם להתקיים ונעלמים. אבל ישראל חיים וקיימים אפילו בשעת חושך ואפילה, וגם בעיתות חשיכה הם מפיצים אור כלבנה.

(שפת אמת)

מגביהים עיניים

לא דיי לישראל שהם מונים ללבנה בעוד אומות העולם מונות לחמה; אלא אחת לשלושים יום בני ישראל מגביהים את עיניהם לאביהם שבשמים.

(מכילתא)

מעלת הקטנוּת

הלבנה נקראת 'המאור הקטן', והיא מבטאת קטנות וביטול. וכך ישראל, שמונים ללבנה, צריכים להיות בקטנות. האדם צריך לדעת לבטל את עצמו. על-ידי זה האדם נעשה כלי לגילויים העליונים.

(ספר המאמרים תרפ"ד)

נעלמת וחוזרת

בקידוש לבנה נוהגים לומר "דוד מלך ישראל חי וקיים", לרמוז שמלכות דוד משולה ללבנה. מדי פעם בפעם היא נעלמת לזמן מה, אך ברור לכול שתשוב ותיראה מחדש.

(רמ"א)

כזה ראה וקדש

נתקשה משה על מועד הלבנה, באיזה שיעור תיראה ותהיה ראויה ליקדש. והראה לו הקב"ה באצבע את הלבנה ברקיע, ואמר לו: כזה ראה וקדש.

(רש"י)

אור בכל חודשי השנה

"החודש הזה... ראשון הוא לכם לחודשי השנה" (שמות יב,ב). החודש הזה, שהוא חודש הגאולה, צריך להיות "ראשון לחודשי השנה" – שגם בחודשי השנה תאיר בישראל פנימיות הגילוי של ניסן והגאולה.

(הרבי הריי"צ מליובאוויטש)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)