חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:14 זריחה: 6:35 ט' בשבט התשפ"ג, 31/1/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

'בצלאל' של עצי החיים
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1627 - כל המדורים ברצף
מרוויחים מהכשרות ובוכים
יש חדש
האחדות הנחוצה לפני הכול
הקמת המשכן
לא יותר מדיי
קיום באמונה פשוטה
מבחן ברפא"ל
האמונה בעתיד
'בצלאל' של עצי החיים
הכשרה לפסח

הבקשה שנתקבלה במעבדת ספרי התורה הצה"לית הייתה לא-שגרתית: לתקן ספר תורה שהגיע בדרך-לא-דרך ממדינה ערבית ולחדש את עצי החיים שבלו. ספר התורה היה אמור להיכנס כעבור חודש ימים לבסיס סודי, אי-שם.

"לא קיבלתי יותר מדיי פרטים על הספר אפוף המסתורין", משחזר יונה אילוז, ששימש אחד מעובדי המעבדה, "אבל עבדתי עליו כמעט בלי הפסקה. עברתי על כל האותיות ואז ניגשתי להכנת עצי החיים, שהעניקו פנים חדשות לספר שנגאל. עשינו עבודה מהירה ומקצועית, ובדיוק בתום החודש הוא הועבר ליעדו".

בנגרייה של אבא

אילוז (32), יליד ירושלים, עוסק בייצור עצי חיים לספרי תורה. את האהבה למקצוע, הוא מספר, ספג מגיל רך: "לאבא הייתה נגרייה קטנה בשכונת מאה שערים. בחופשות הייתי מבלה בנגרייה, משחק בעץ, מנסה לבנות קופות צדקה, בונה ומפרק". הוריו קנו לו ערכת נגרות, ומאז העמיק התחביב.

הניסיון שצבר בעבודה בעץ הביא אותו, בעת שירותו במעבדת ספרי התורה של צה"ל, לעסוק בייצור עצי חיים לספרי תורה, לצד תיקוני סת"ם, מקצוע שלמד בישיבה.

ספרי תורה ממדינות ערב

במעבדת ספרי התורה נחשף לעולם מרתק. "היו מגיעים אלינו ספרי תורה עתיקים מאירופה, ששרדו בשואה. היו שהגיעו ממדינות ערב. בסיסים קרביים קיבלו עדיפות בדרך כלל. לא פעם חשבתי על הזכות לתקן ספרי תורה המועברים למקומות שבהם נדרשת שמירה רבה מלמעלה".

בשש השנים האחרונות הוא מייצר עצי חיים לספרי תורה בארץ ובעולם. "עצי החיים נועדו לשמור על הספר", הוא מסביר. "העצים צריכים להיות חזקים, כדי שיוכלו לתמוך בספר ששוקל לא מעט. כשמגביהים את ספר התורה, עצי החיים צריכים לתמוך במשקלו".

העץ היקר בעולם

על עבודתו הוא מספר: "זו עבודה עם סיפוק ברמה הגבוהה ביותר. אין לתאר את התחושה כשאתה רואה ספר תורה מהודר, ובו עצי החיים שעמלת להכינם במו ידיך". אילוז מספר על בקשות של אנשים שמכניסים ספר תורה לעילוי נשמות הורים וכדומה, שחשוב להם מאוד שעצי החיים יהיו נאים ומהודרים. היופי החיצוני יקבע גם את מידת השימוש בספר. "כשהגבאים רואים ספר יפה, הם יוציאו אותו בתדירות גבוהה יותר", הוא אומר בחיוך.

עבודתו מפגישה אותו גם עם בקשות לא-שגרתיות. "היה לקוח שביקש כי אכין את עצי החיים מהעץ היקר ביותר בעולם. לקח לי זמן לערוך את המחקר בעניין הבקשה הזאת, ולבסוף הגעתי לעץ המכונה 'אבוני'. הוא קיים במדינות אפריקה, ומשמש בדרך כלל לבניית כלי נגינה יוקרתיים. זה עץ כהה מאוד עם שילוב בהיר. יש מדינות שבהן העץ נאסר לכריתה. אחרי מאמץ גדול הצלחתי להשיג את העץ הזה במחיר גבוה. עיבדתי אותו לעצי חיים, לשביעות רצון הלקוח".


עץ חיים. חוזק ויופי. אילוז בפעולה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)