חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:14 זריחה: 6:35 ט' בשבט התשפ"ג, 31/1/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הקמת המשכן
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1627 - כל המדורים ברצף
מרוויחים מהכשרות ובוכים
יש חדש
האחדות הנחוצה לפני הכול
הקמת המשכן
לא יותר מדיי
קיום באמונה פשוטה
מבחן ברפא"ל
האמונה בעתיד
'בצלאל' של עצי החיים
הכשרה לפסח

החכמה אינה תלויה בייחוס

"ראו קרא ה' בשם בצלאל בן-אורי בן-חור למטה יהודה... ואיתו אהליאב בן-אחיסמך למטה דן" (שמות לה,ל,לד). את בצלאל, בן השבט החשוב ביותר (יהודה), זיוְוגו עם בן השבט הפחוּת בחשיבותו (דן). ללמדנו שבתחום החכמה אין לייחוס חשיבות.

(מצח אהרון)

זכות אבות

התורה ציינה את כל ייחוסו של בצלאל, כי על העמלים עם הציבור נאמר ש"יהיו עמלים עמהם לשם שמים, שזכות אבותם מסייעתן" (אבות ב,ב). עסקנים זקוקים לזכות אבות, כדי שלא יתקלקלו. לעולם צריכים להזכיר להם מי היו אבותיהם ואבות אבותיהם.

(מגנזנו העתיק)

תכונות של יהודי

"וימלא אותו רוח אלוקים, בחכמה בתבונה ובדעת ובכל מלאכה" (שמות לה,לא). יהודי מעצם טבעו הוא חכם, טוב, ירא שמים, ורוח אלוקים מזוגה בחכמתו.

(רבי מאיר מפרמישלאן)

שילוב תכונות

לא תמיד משתלבות יחד שתי התכונות "רוח אלוקים" ו"חכמה ותבונה". זו הייתה מעלתו של בצלאל, שהייתה בו "רוח אלוקים" ועם זה היה חכם ונבון. גם במלך המשיח מצאנו שתי תכונות אלה – "ונחה עליו רוח ה', רוח חכמה ובינה".

(אברבנאל)

ניצול כישרון

"וכל הנשים אשר נשא ליבן אותנה בחכמה טוו את העיזים" (שמות לה,כו). הנשים לא נצטוו לעשות את הטווייה על גבי העיזים, אלא שנתעוררו מעצמן לעשות זאת. הן הבינו כי כישרון מיוחד זה, שחונן אותן הקב"ה, נועד שינצלו אותו בעשיית המשכן.

(הרבי מליובאוויטש)

הנשים קדמו

בשני מקומות בתורתנו הנשים נזכרות לפני הגברים, וזאת בהקשר של שני דברים השייכים לכלל ישראל: מתן תורה ונדבת המשכן. במתן תורה נאמר (שמות יט,ג) "כה תאמר לבית יעקב", הנשים, ורק אחר-כך "ותגיד לבני ישראל", הגברים. ובנדבת המשכן נאמר "ויבואו האנשים על הנשים", כפירוש הרמב"ן, שהנשים קדמו לגברים בהבאת נדבותיהן.

(לקוטי דיבורים)

מחכים לקריאה

"ויקרא משה אל בצלאל ואל אהליאב ואל כל איש חכם לב" (שמות לו,ב). חכמי הלב לא באו מעצמם, אלא חיכו עד שמשה יקרא לכל אחד ואחד מהם. כי חכם לב אמיתי אינו יודע שהוא חכם לב, ושאכן מתכוונים אליו.

(קטורת סמים)

המלאכה השפיעה

"ויעשו כל חכם לב בעושי המלאכה" (שמות לו,ח). עשיית המלאכה הזאת, עצם ההתעסקות במלאכת הקודש, השפיעה עליהם שנעשו חכמי לב.

(אור החיים)

עשייה זהה למחשבה

"ולחשוב מחשבות לעשות בזהב, בכסף ובנחושת" (שמות לה,לב). "ולחשוב מחשבות לעשות" – אדם צריך להעמיד את עצמו במצב שהעשייה שלו לא תהיה שונה ממחשבתו ודעתו.

(שפת אמת)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)