חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:21 ג' בכסליו התשפ"ג, 27/11/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חכמי גאורגיה יוצאים לאור
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1626 - כל המדורים ברצף
המאבק הנצחי בעבודה הזרה
יש חדש
הרפואה שהוקדמה למכה
לוחות שניים
מועמד מתאים
שני ארנקים
תפילת הכלה
לתבוע ולדרוש
חכמי גאורגיה יוצאים לאור
כיסוי הראש ביד

הדיינים חקרו את האישה על העיירה בגאורגיה שבה לטענתה גדלו הוריה. האישה סיפרה דברים ששמעה מהוריה, על החיים היהודיים שהיו במקום, אבל דבריה לא סיפקו. שם העיירה לא זוהה עם קהילה יהודית. ואז אחד הדיינים קיבל מידע שהרב שמעון בן-יצחק מקריית אתא ערך מחקר מקיף על הקהילות היהודיות בגאורגיה. המידע שסיפק אכן הביא לידי התרת הסבך. "מבחינתי זה היה המשוב הטוב ביותר על המחקר שעשיתי על חכמי גאורגיה, ושהופיע בשני הכרכים שהוצאתי לאור", אומר הרב בן-יצחק.

הוא בן ארבעים, רב הקהילה הגאורגית בשכונת זבולון בקריית אתא. היה תלמידו של חכם רפאל אלאשוילי, רבה הראשי של עדת גאורגיה. אל המחקר שעשה הגיע בעקבות תסכול גדול, שליווה אותו בכל תקופת לימודיו.

התסכול שהוליד יצירה

"אתה לומד את דברי הראשונים והאחרונים, מעיין בתורתם של רבני ישראל מכל העדות – רבני תוניס, מרוקו, תימן, יהדות ליטא, אשכנז ועוד – ושואל את עצמך: איפה תורתם של חכמי העדה שלנו, גאורגיה? הרי היו לנו חכמים גאונים, מרביצי תורה, רבני קהילות. היו בהם תלמידיהם של אדמו"רי חב"ד, של החפץ חיים, של רבי חיים מבריסק. למה אין הנצחה ראויה לתורתם?", הוא מציג את תהיותיו.

המחשבות האלה הניעו אותו לעשות מעשה: "החלה להתגבש אצלי הכרה שחייבים להוציא לאור את חכמי העדה, את פועלם, חכמתם ותורתם. הרגשתי שזו חובתי לחכמי העדה שלנו ומאוריה".

נבירה בארכיונים

במשך שנים נבר הרב הנמרץ בארכיונים ציבוריים ובספריות פרטיות. ביקר במשפחות שמוצאן מחכמי העדה, ראיין רבנים ישישים. "היה חשוב לי להביא את הפרטים המדויקים על כל רב", הוא מתאר את העבודה. "נחשפתי למסכת אדירה של מסירות נפש ואמונה, גבורה יהודית והצלחה כבירה בשמירת הגחלת היהודית. מה הפלא שיהדות גאורגיה שמרה על ייחודה וכמעט לא התבוללה. מה הפלא שגאורגיה הייתה מלאה בתי כנסת, מקוואות טהרה, יראת שמים ודקדוק בקיום מצוות!".

לפני שלוש שנים חבק את הכרך הראשון בסדרת 'האות והמופת'. על פני חמש-מאות עמודים פרש את דמותם של חכמי העדה, לצד סיפורים הקשורים בהם. "עשינו הצלבות ובדיקות על כל סיפור, וכל מה שפרסמנו מאומת היטב", הוא מספר.

משפחות נדהמו

התגובות לכרך הראשון היו נלהבות. "משפחות מהעדה נדהמו. לא ידעו אילו הורים היו להם. אחד גילה שאביו למד עם החפץ חיים. השני הופתע לגלות שסבו למד בישיבת חב"ד", הוא אומר. "הספר ממחיש להם עד כמה מאורי העדה ידעו לקבל מכל החוגים, באהבת ישראל ואחדות".

לפני כמה חודשים הוציא לאור את הכרך השני, ובו עוד דמויות של חכמי גאורגיה. הוא מתקשה לשלוף דוגמה מייצגת מהספר. "כל רב וגדולתו בתורה, צניעותו, הסתפקותו במועט ומסירות נפשו למען העדה". עכשיו הוא עמל על ריכוז התשובות ההלכתיות של חכמי גאורגיה. "אני מתכנן להוציא לאור את השו"ת של חכמי העדה עם גדולי ישראל, בכל חלקי השולחן ערוך".


פתאום גילו את הסבא. הרב בן-יצחק וספרו


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)