חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:03 זריחה: 6:41 ה' בשבט התשפ"א, 18/1/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

לשַמֵח עם הדרכון הנכון
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1625 - כל המדורים ברצף
כשהנשמה מאירה, אין ספקות
יש חדש
כשהמן ניסה לייבש את הים
פורים
שר המשקים
עשיר ועני בפורים
רחוק שהוא קרוב
מאחורי התחפושת
לשַמֵח עם הדרכון הנכון
סעודת פורים

"שנתחיל?", שואל יהודה שוקרון ופותח בבדיחה: "שלושה שיכורים הולכים על פסי רכבת. הראשון אומר לחבריו: ראו כמה מדרגות יש פה... השני אומר: עזבו את המדרגות, ראו איזה מעקה נמוך... ואז השלישי אומר: חבר'ה, זוזו מהר, המעלית מגיעה"...

על רקע צחוקו המתגלגל של שוקרון (45), תושב אלעד, אנחנו מנסים לקיים עמו שיחה על עבודתו, המשמחת המוני יהודים בכל מעגל השנה. הוא בדרן, שדרן, קריין וחבר בלהקות. המכנה המשותף של כל אלה הוא שמחה. עכשיו הוא מתכונן לחג האהוב עליו, פורים. "ביום הזה אני מקפץ מבימה לבימה, וכמובן משתדל להשאיר זמן לסעודת פורים עם המשפחה".

חקיין מילדות

את כישרונו גילה כבר בהיותו בן עשר, בשכונת ילדותו, רמת אליהו בראשון-לציון. הוא התחיל בחיקויים של אנשים שהיו בסביבתו, ומשם עבר לחקות את דרך דיבורן של דמויות ציבוריות. פריצת הדרך שלו החלה עם שילובו בסמינרים להכרת היהדות. "גם כשביצעתי חיקוי של פוליטיקאי תמיד הייתי מתבל את הדברים במסר יהודי". בתוך שנייה הוא כבר מחקה את דיבורו של ראש הממשלה: "האמינו למי שאמר והיה העולם, שבקרוב ממש בא משיח צדקנו, האמינו לי".

עם גבור ההזמנות פנה אל רבנים כדי שיקבעו בעבורו את קו הגבול. "יש קו דק מאוד בין הומור לליצנות", הוא מסביר. "לפני כל הופעה אני נושא תפילה אישית לבורא העולם שייתן לי כוח להיכנס ללבבות דרך השמחה, ושזו תשפיע עליהם גם אחרי ההופעה. ברגע שאני מתחיל לשמח, יש בידי שני דרכונים – אחד לעולם השמחה והשני לעולם הליצנות. ומהאחרון צריך להיזהר מכל משמר".

שמחה ותקווה

שוקרון קולט שהוא נוקט טון רציני מדיי לשיחת ערב פורים, ומיד שולף עוד בדיחה: "רומן ואולגה, זוג רומני, נוסעים בכביש בארץ. לפניהם נוסעת משאית ועליה שלט: זהירות, מטען חורג. 'מה זה מטען חורג?', שואלת אולגה את בעלה, וזה ממהר להשיב: 'אם המטען נופל, הוא חורג אותנו במקום'"...

עולם השמחה מפגיש אותו עם רגעים לא-צפויים. "חזרתי מהופעה בווינה וקיבלתי טלפון שיש יהודי המאושפז במחלקה האונקולוגית בתל השומר, שהרופאים נותנים לו שלושה ימים בלבד לחיות. נסעתי אליו מיד, עם המזוודות ברכב. עיניו היו עצובות וכבויות. התחלנו לשמח את היהודי, והוא התעודד קצת. החיזוק הזה נתן לו כוח להילחם, והוא חי עוד שנה ושבעה חודשים, בניגוד לכל התחזיות".

חסידות בבוקר

ועם כל החיקויים והבדיחות, במהלך השבוע אפשר לראות את שוקרון לומד חסידות בשעת בוקר, בבית כנסת חב"ד באלעד. "באתי לשם בעקבות המלצה של חבריי הזמרים, איציק אשל ושמעון טובול. ראיתי שם אנשים שמקבלים כל יהודי בחיוך, ובלי לבדוק בציציות של אחרים", הוא אומר.

ומהי שמחה אמיתית בעבורך? – "שמחה אמיתית אני חוֹוה בכל בוקר אחרי טבילה במקווה, תפילת שחרית במתינות ולימוד פנימיות התורה".


בין הומור לליצנות. יהודה שוקרון


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)