חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:40 זריחה: 5:37 ח' בסיון התשפ"ג, 28/5/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הכרובים
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1624 - כל המדורים ברצף
המרדף חשוב, הבנייה יותר
יש חדש
תולעת השני בעבודת ה'
הכרובים
למי תודה
מקיימי העולם
מהפך בטבריה
משכן בעולם הגשמי
חוויית המשכן בשילה הקדומה
עלייה למפטיר

היסוד – חינוך הילדים

"מן הכפורת תעשו את הכרובים" (כה,יט). צורת הכרובים הייתה של ילד וילדה, "דמות פרצוף תינוק להם". הסוד והיסוד של הארון, של קיום התורה, הוא חינוך הילדים.

(הרב יוסף-דב מבריסק)

מעל הארון

הכרובים עמדו מעל הארון. ללמדנו כי ככל שחשובה עבודת האדם עם עצמו, יש חשיבות רבה יותר לעבודתו בחינוך בניו ובני ביתו, שילכו בדרך התורה והמצווה.

(הרב ראובן מרגליות)

שלמות בכול

"והיו הכרובים פורשי כנפיים למעלה... ופניהם איש אל אחיו" (שמות כה,כ). התנהגותו של תלמיד חכם ושומר תורה חייבת להצטיין בכול – עליו להיות "פורשי כנפיים למעלה", זהיר במצוות שבין אדם למקום; ובה בעת "ופניהם איש אל אחיו", זהיר וטהור בדברים שבין אדם לחברו.

(עוללות אפרים)

חיבה ושלום

סופי התיבות של "ופניהם איש אל אחיו" הם 'שלום'. זהו שאמרו חז"ל  (יומא נד): בשעה שהיו ישראל עולים לרגל, מגוללין להם את הפרוכת ומראים להם את הכרובים, שהם באהבה ובשלום זה עם זה, ואומרים להם, כך היא חיבתכם לפני המקום.

(עיטורי תורה)

לא לשנות

"ועשית שניים כרובים זהב" (שמות כה,יח). בכל כלי המקדש, אם אין ביד ישראל לעשות כלים של זהב, עושים אותם של כסף. אפשר היה לחשוב שגם הכרובים כן. לכן התורה מזהירה: "לא תעשון איתי אלוהי כסף", ללמדך שאם אין עושים אותם של זהב, הרי הם כאלוהי כסף.

(מכילתא)

תרומות זהב

הכרובים מסמלים את הילדים הקטנים, את הדור הצעיר. באה התורה ללמדנו שכאשר מדובר בחינוך הדור הצעיר, בקיום מוסדות התורה, אין יוצאים ידי חובה בתשלומים קטנים, בתרומות פעוטות. הנתינות צריכות להיות חשובות, בעלות ערך רב, זהב דווקא.

(הרב מאיר שפירא מלובלין)

קשר רב ותלמיד

בשל"ה נאמר ששני הכרובים רומזים על רב ותלמיד, והמשמעות של "פניהם איש אל אחיו" היא, שהרב והתלמיד צריכים להיות בקירוב ובאחווה. פנימיותו של המלמד צריכה להיות מסורה ונתונה לטובת תלמידו, וגם התלמיד נדרש למסור את כל פנימיותו אל רבו.

(הרבי הריי"צ מליובאוויטש)

שני חצאים

עשרת הדיברות כתובים על שני לוחות אבנים. מחציתם מצוות שבין אדם למקום, ומחציתם מצוות שבין אדם לחברו. על כך אומרת התורה "ופניהם איש אל אחיו" – שיהיו מכוּונים זה לזה. אי-אפשר לקיים מצוות שבין אדם למקום בלי המצוות שבין אדם לחברו, ולהפך.

(מלבי"ם)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)