חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:23 כ"ה בכסליו התשפ"ב, 29/11/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

למה לפח, כשאפשר להציל חיים
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1623 - כל המדורים ברצף
מי רוצה לכלוא את הרבנים?
חדש על המדף
שאננות שגוררת שאננות
שקר
לחזור ולרכוב
כולה שקר
משא ומתן עם גנב
חירות מושלמת
למה לפח, כשאפשר להציל חיים
איזה פתח חייב במזוזה

מדי שנה, כשמתפרסמות הכותרות על החלטת ועדת סל התרופות, יש מי שליבם רוטט. בעבורם זו שאלת חיים ממש. אם התרופה הנחוצה להם תאושר – יינצלו; אם לאו – יביטו בעיניים כלות בתרופה היקרה, שאין ידם משגת לשלם את מחירה. אבל יש מלאכי הצלה שמספקים בכל חודש תרופות חיוניות ל-4400 חולים בישראל.

אלה מתנדבי ארגון 'חברים לרפואה', שאותו מנהל ברוך ליברמן (43), תושב אלעד. ממשרדיו בבני-ברק נשלחות זרועות ארוכות לכל רחבי הארץ, במאמץ יום-יומי להשיג את התרופות הנחוצות. את הארגון הקים עם הרב יחיאל לנדמן ע"ה. "תמיד נמשכתי לתחום העזרה לזולת", אומר ליברמן. "כשבגרתי הציע לי הרב לנדמן להקים 'ארגון קטן בשביל הנשמה'. מאז הוא כבר לא כל-כך קטן".

מאות מיליונים נזרקים

וכך זה מתנהל: הארגון מפעיל מערך נקודות לאיסוף תרופות, ואליהן אנשים מעבירים תרופות שאין להם עוד שימוש בהן. התרופות עושות את דרכן לבית מרקחת שהארגון הקים בבני-ברק. הרוקחים המקצועיים בוחנים את התרופות, והראויות לשימוש מועברות לבתי הנזקקים.

"בכל שנה נזרקות תרופות בשווי מאות מיליוני שקלים", מציג ליברמן נתונים פנימיים. "בכל בית יש בממוצע חמש-עשר תרופות שאינן בשימוש, ובסופו של דבר הן נזרקות. אנחנו מבקשים מהציבור לתרום אותן, במקום שיושלכו לפח. לצד התרומות האלה אנחנו גם מקבלים תרופות מהחברות הרשמיות".

כסף מציל חיים

מקבלי התרופות נבדקים בקפדנות. "אנחנו מבקשים אישור מעובד סוציאלי, שהמקבל אכן זקוק לסיוע שלנו", מסביר ליברמן. "אלה אנשים שהקושי הכלכלי גורם להם להימנע מנטילת תרופות חיוניות. כאן אנחנו נכנסים לתמונה".

הסיפור נעשֶה מורכב הרבה יותר כשמדובר בתרופות מצילות חיים, שאינן בסל הבריאות. "אלה תרופות נדירות, שעלותן יכולה להתחיל בשמונים אלף שקלים ועשויה להגיע גם למאה ושמונים אלף שקלים (!)". כאן הארגון מפעיל מערכת מסועפת כדי להשיג תרופות כאלה, שמשום מה אין להן שימוש.

תגלית בשקית

"כל יום והסיפורים שלו", אומר ליברמן. הנה אחד לדוגמה: "מצלצל אליי אדם ומספר בקול בוכים שאשתו זקוקה לתרופה שעלותה שמונה-עשר אלף שקלים, ואין לו האמצעים להשיגה. בדיוק באותו רגע ירדתי לבית המרקחת עם שקית תרופות שהבאתי מנקודת האיסוף בביתי. שאלתי את הרוקחת אם התרופה הזאת קיימת אצלנו. היא השיבה שלא, וציינה שאדם אחר פנה מוקדם יותר לבקש אותה.

"בעודה מדברת רוקנה את השקית שהבאתי, והתרופה הייתה שם. התלהבתי, אבל היא מיהרה לצנן את שמחתי: 'לאיש שפנה מוקדם יותר זכות קדימה'. היא הוסיפה למיין את התרופות, והנה נתגלתה חפיסה שנייה של התרופה היקרה! עכשיו הייתה השמחה מושלמת. אין אושר גדול מלהציל חיים של עוד ועוד בני-אדם". והוא חותם בתקווה: "שכולם יהיו בריאים ויזכו לרפואה שלמה" (טלפון הארגון: 5792220-03).


ליברמן. "התרופה היקרה הייתה בשקית שבידי"


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)