חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:47 זריחה: 5:47 י' בתמוז התשפ"ד, 16/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מאה שנים של חסידות תוססת
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1621 - כל המדורים ברצף
לא ג'ונגל, אלא גן פורח
יש חדש
לסבול עִם בני ישראל
מלחמת עמלק
הזדמנות חולפת
זקוק לרבי
השם הנכון
קשר שאינו נפסק
מאה שנים של חסידות תוססת
'שירת הים' בתפילה

בי' בשבט, לפני שישים ושמונה שנים, נסתלק אדמו"ר הריי"צ (רבי יוסף-יצחק שניאורסון) מליובאוויטש. בימינו נשארו מעטים היכולים לספר על הימים ההם. ואולם הרב מענדל מרוזוב, תושב שכונת קראון-הייטס בניו-יורק, שנפטר בשבוע שעבר והוא בן מאה ואחת שנים, היה יכול לספר גם על ימי נשיאותו הראשונים של הריי"צ.

ר' מענדל נולד בעיירה ליובאוויטש, בימי אדמו"ר הרש"ב (רבי שלום-דובער שניאורסון). אביו היה הרב אלחנן-דב-בער מרוזוב הי"ד, ששימש מזכירו של הריי"צ. חלק ניכר מימי ילדותו עברו עליו בדירת הרבי.

'נשמה קטנה'

לאחר שהרבי הרש"ב נסתלק בעיר רוסטוב, בשנת תר"פ, ואת מקומו מילא בנו הריי"צ, עברה משפחת מרוזוב לרוסטוב. הרב מרוזוב תיאר את הקפדתו של הריי"צ שאיש לא יישב על כיסאו של אביו: "בהתוועדות אחת אבי לקח הרבה 'משקה', ובאמצע ההתוועדות קם ורקד עם הרבי הריי"צ שעה ארוכה. בשלב מסוים ביקש לשבת, ובלי משים עמד להתיישב על כיסאו של הרש"ב. הרבי הריי"צ הרצין ופנה אליי: 'מענדל, הראה לאביך היכן לשבת'".

כילד נמרץ ושובב היה מתגנב מדי פעם בפעם אל חדרו של הרבי. פעם אחת שאל אותו הרבי: "היכן יצר הטוב שלך?". הרב מרוזוב מספר: "הצבעתי על צד ימין. 'והיכן יצר הרע שלך?', שאל הרבי שוב. הצבעתי על צד שמאל. 'והיכן נשמתך?', הוסיף הרבי ושאל. הפעם הצבעתי על הראש. ואז הרבי שאל: 'ומה יש בתוך נשמתך?'. השבתי שאיני יודע. אמר הרבי: 'דע, שבתוך נשמתך יש נשמה קטנה'". כשיצא מהחדר סיפר לבחורי הישיבה מה אמר לו הרבי. הבחורים ניסו לברר מהי אותה 'נשמה קטנה' שבתוך הנשמה. אחד מהם אמר שזוהי דרגת ה'יחידה שבנפש', ושני טען שזה 'ניצוץ בורא'. "הייתי ילד קטן, אבל את המילים האלה אני זוכר", אמר הרב מרוזוב.

נדודים במחתרת

בהיותו בן אחת-עשרה עזב הריי"צ את רוסיה, אבל בליבו של הרב מרוזוב נחרתה דמותו היטב. "אני זוכר את תפילתו. הוא היה מתפלל בקול רם ובנעימה מתוקה", סיפר. "בערב פסח אבא היה מכניס אותי לחדרו של הרבי, לשמוע ממנו את ה'סיום', בהיותי בכור".

ר' מענדל נשאר ברוסיה ולמד בישיבות המחתרתיות. בכל פעם שישיבה אחת נחשפה, סיפר, נפתחה ישיבה מחתרתית בעיר אחרת. כך נדד לנֶוול, לפולוצק, לוויטבסק, למוסקווה ועוד.

משפט מפתיע

הוא לא זכה להתראות שוב עם הרבי הריי"צ, אבל אחיו היה האחרון שנכנס אליו ל'יחידות'. וכך סיפר ר' מענדל: "ביום שאחי שלום בא לניו-יורק, פגש אותו חתנו של הרבי, שכּוּנה 'הרמ"ש', ואמר לו: 'שלום, היכנס ליחידות'. אחי ענה שעליו להתכונן לכך, אך 'הרמ"ש' לא ויתר ואמר לו: 'אחר-כך יהיה מאוחר מדיי. היכנס עכשיו, ואת ההכנות תעשה אחר-כך'. ואמנם אחי נכנס, ולמעשה זאת הייתה היחידות האחרונה".

ר' מענדל דבק בחתנו וממלא מקומו של הריי"צ, הרבי מליובאוויטש. שנים רבות שימש משפיע בישיבת 'אהלי תורה' וחינך דורות בדרכי החסידות, בחן ובשמחה הייחודיים שלו.


ר' מענדל על רקע אדמו"ר הריי"צ וחתנו הרבי מליובאוויטש במעמד קבלת אזרחות ארה"ב


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)