חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:24 ו' בכסליו התשפ"ג, 30/11/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

החתן האהוב, הכאב והאמונה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1620 - כל המדורים ברצף
גמול לפושעים הוא הצדק
יש חדש
הבחירה הרעה של פרעה
יציאת מצרים
גלויים ונסתרים
מקור הכוח
הסוס הפלאי
כל רגע יקר
החתן האהוב, הכאב והאמונה
שני זוגות תפילין

את הדרך מכפר-סבא לחוות גלעד הד"ר רפאל קובי עושה בתדירות רבה בשנים האחרונות. בתו יעל היא רעייתו של הרב רזיאל שבח הי"ד, שנרצח בפיגוע הירי בכביש 60 בשומרון. בשבוע שעבר שוב נסע רפאל למקום, הפעם כדי להשתתף בהלוויה הדומעת של חתנו. הוא התבשר על הפיגוע הנורא ברגעי הפינוי. "כשהגעתי לחדר המיון הבנתי שלא הייתה אפשרות להציל אותו", הוא מספר בכאב.

רפאל, רופא משפחה במקצועו, נולד במשפחה מסורתית בפריס שבצרפת. למד בבית ספר כללי בילדותו, וניצל ממסלול של התבוללות, לאחר שאביו החליט להעבירו לבית ספר יהודי. לפני עשרים וארבע שנים עלה לארץ, וכאן גידל את משפחתו על ברכי המסורת.

חיפש נתינה

בשבת שקדמה לרצח התארחו בביתו חתנו ובתו וששת הילדים. "אני כבר מתגעגע לדיונים שניהלנו", אומר רפאל. "הוא היה אדם מיוחד, עם חן שלא הכרתי אצל אחרים. היה לו חיוך שכבש את ילדיו ואת כל מכריו. הכול אהבו אותו. חבל כל-כך שנקטף מאיתנו".

רפאל מעלה על נס את מידת הנתינה שאפיינה את חתנו. "קשה לדמיין את הנתינה שלו. הוא אהב לעזור, להושיט יד, לסייע. תמיד היה במקום שבו היו לאנשים בעיות. לצד היותו רב היה חובש בכיר במד"א, מייעץ ב'קו לחיים', שוחט ומוהל. בשבת האחרונה שבה היה אצלנו היו לו שתי בריתות בעיר. אחרי נישואיו לבתי הם התגוררו בשדרות תחת מטר הרקטות. בהמשך עברו לקדומים, ובשנים האחרונות לחוות גלעד, יישוב שהוקם לזכרו של גלעד זר הי"ד, שנרצח לפני שש-עשרה שנים".

משפחה אחת גדולה

בחוות גלעד מצא רפאל תחושת ביטחון גדולה. "בחיים לא נזרקה עליי אבן, גם כשנסעתי בשעות מאוחרות", הוא מספר. "זו התיישבות השוכנת על גבעה חשובה מאוד, ונקווה שסוף-סוף היא תוסדר על-ידי הממשלה. דיי לכל ההיסוסים. המקום הזה שלנו לא פחות מכפר-סבא. בכל מקום שתחפור ביהודה ושומרון תמצא את הזיקה שלנו לארץ. אין לי ספק שעכשיו רזיאל עושה רעש גדול בשמים ופועל לטובת בני עמו".

מילים חמות במיוחד יש בפיו של רפאל על תושבי חוות גלעד: "יש שם אחדות מחממת לב. כולם מכירים את כולם ומתנהגים כמשפחה אחת גדולה. ב'שבעה' אישה אחת באה לנחם ואישה אחרת שומרת על ילדיה. זה מדהים".

לוחמת וגיבורה

ימים לא קלים עוברים עליו ועל משפחתו. "בתי היא אישה מיוחדת, ממש כמו בעלה. כשנודע לה מה אירע, התעשתה מיד, והודיעה שרצונה שבעלה ייקבר בחוות גלעד. גורמים רשמיים אמרו לה שהסיכוי קלוש ושלא יאשרו זאת. הקמת בית קברות היא ביטוי להתיישבות של קבע, והממשלה אינה ממהרת לאשר מהלך כזה. אבל היא נלחמה כמו גיבורה. 'אם לא יאשרו, אחפור בור בגינה', הצהירה. ההתעקשות שלה הביאה לקבורתו בשטח שהוכשר לקבורה".

לסיום רפאל מבקש דבר אחד: "אחדות. זה הדבר החשוב ביותר. אם נהיה מאוחדים באמת, אויבינו לא יוכלו לנו".


הד"ר קובי וחתנו בברית מילה. "רק אחדות"


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)