חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:45 זריחה: 5:35 י"ז בסיון התשפ"ג, 6/6/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מבימת התיאטרון לשמחת רחוב
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1619 - כל המדורים ברצף
הכול מלמעלה ויש בחירה
יש חדש
כל מכה והמסר שלה
מכת ברד
ערל שפתיים
סוד כמוס
חיים במתנה
סימני הגואל
מבימת התיאטרון לשמחת רחוב
לא לכעוס

העוברים והשבים במתחם ממילא בירושלים, שהתהלכו השבוע עטופים במעילים, לא יכלו לחלוף ליד נגן הרחוב בלי לעצור ולהביט בו. הרוח החורפית הקרה לא מנעה ממנו לשיר שירים יהודיים חמים, בעודו פורט על מיתרי הגיטרה. היו שהחמיאו לו, היו שאף השאירו לו תשר, וגם מי שהמשיכו הלאה העלו חיוך על פניהם.

מאחורי הבגדים השחורים, הכובע, הזקן והפאות, עומד יוסף סיקוראל (53), תושב ירושלים, לשעבר שחקן תיאטרון מצליח, שמילא אולמות. כבר כמה שנים הוא עומד שם ומשמח יהודים. בשעות הפנאי הוא מופיע באירועים, אבל מופע הרחוב בממילא הוא עיסוקו המרכזי.

ריקנות בתיאטרון

"מעולם לא הרגשתי פחיתות כבוד בעבודה הזאת", הוא אומר בחיוך רחב, "ואני כאן כל יום. משמח יהודים, משוחח עם מקצתם ומשתדל לקרב לבבות. מחלק חוברות וגם מתפרנס. תפסתי כמה מצוות יחד".

יוסף נולד בעיר באר-שבע. בהיותו בן שבע-עשרה גילה את החוש המוזיקלי שלו והחל לנגן. ההצלחה האירה לו פנים. הוא החל לעלות על בימות ובהמשך קיבל תפקידים בכירים בתיאטרון. הוא חש שחלומותיו התגשמו. "היה לי הכול", הוא מתאר. "אבל ככל שהצלחתי גברה, חשתי בתוכי אי-נחת. סוג של הבנה שמשהו פה לא עובד נכון. עוד תפקיד, פחות תפקיד, זה לא זה".

יוסף מוקיר שבת

ספר שהביא לו חבר, שהחל בתהליכי תשובה, פקח את עיניו. "לא ידעתי כלום באותם ימים", הוא משחזר. "פתחתי את הספר והתחלתי לקרוא. קטע אחרי קטע. וככה מצאתי את עצמי מדבר עם השם. כשבאתי לבית, התחלתי לצטט לאימא שלי בהתלהבות קטעים מתורת חסידות ברסלב. היא הביטה בי ואמרה: 'יוסף, אתה חוזר בתשובה!'. אמרתי לה 'לא, מה פתאום', אבל היא נלחצה. ברבות השנים, כשנוכחה שאני מכבד אותה הרבה יותר, נרגעה"...

יוסף אינו שוכח את השבת הראשונה ששמר. "חבר בעל תשובה הזמין אותי לביתו. לא אשכח את התחושה המדהימה הזאת, את תחושת החוויה והכיף. מסביב היה שקט, מנוחת הנפש. אמרתי לעצמי שפשוט כדאי לשמור שבת".

להתרגל לומר תודה

על רקע 'חוק המרכולים' סיקוראל משוחח עם יהודים על השבת. הוא אומר להם: "עד שלא מנסים, לא יודעים את גודל החוויה". הוא מציע להם להתחיל בצעדים קטנים: "הדליקו נרות. תשבו מולם רבע שעה. אל תעשו כלום. תיהנו מנרות השבת. משם זה יכול להתקדם עד שמירת שבת מלאה".

אף-על-פי שנטש את התיאטרון לא נפרד מכישרון הנגינה. בד בבד עם לימוד תורה והתחזקות בשמירת מצוות, חבר לאמנים עופר הלוי ושלמה צים, והיה חלק מ'שלישיית הופל'ה'. כעבור עשור חש מיצוי ועזב לטובת הצגות פרטיות ומופעי רחוב בשדרות ממילא. "אני תמיד אומר לאנשים, תוך כדי נגינה, שצריך לדעת לומר תודה לבורא עולם. ברגע שמתרגלים לומר תודה, רואים שהכול מסתדר ומקבלים ישועה".


סיקוראל בפעולה. "תפסתי כמה מצוות יחד"


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)