חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:41 זריחה: 6:05 כ"ג באדר א' התשפ"ד, 3/3/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

נטילת ידיים עם טבעת
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1618 - כל המדורים ברצף
שליחות בחו"ל ושליחות בארץ
יש חדש
פרשה של גלות או של גאולה?
גזירות פרעה
לא לדחות יהודי
מי שמבין ומי שמרגיש
הנעימה הנכונה
הצעקה האחרונה
שמונה-עשר אלף צאצאים
נטילת ידיים עם טבעת

שאלה: האם מותר ליטול ידיים לסעודה כשעונדים טבעת על האצבע?

תשובה: כל דבר החוצץ בטבילה חוצץ בנטילת ידיים, שכן חז"ל תיקנו את דיניה כעין טבילה שהיא מן התורה. לכן צריך להיזהר מכל דבר שמקפידים להסירו לפעמים.

טבעת הדחוקה על האצבע מבטלת את הנטילה, אם לפעמים מקפידים להסירה, כגון שיש בה אבן טובה, שמקפידים להסירה שלא תיפגע על-ידי מים. אבל כשאין בה אבן טובה, שהאדם אינו מקפיד להסירה לעולם, הוא רשאי ליטול עליה, אפילו כשאינה רפויה.

ובאישה, שרגילה להסיר אפילו טבעת בלי אבן, כגון בשעת לישת בצק – הטבעת חוצצת תמיד, אפילו כשאינה מקפידה להסירה שלא תירטב. ולמעשה לכתחילה יש להסירה תמיד, ובדיעבד אם הייתה רפויה – עלתה לה הנטילה.

בימינו אין דרך רוב הנשים להסיר את הטבעת, אף כשיש בה אבן טובה ואף בשעת לישה. והנוהגת כך תמיד אינה חייבת להסירה לפני הנטילה. אך תקפיד ליטול ידיה בשפיכת 'רביעית' (86 גרם) או יותר, בבת אחת על כל יד.

עם זה, נשים רבות מקפידות להסיר את הטבעות קודם הנטילה. מי שנמצאת במקום שיש בו חשש לשכחת הטבעת או לגניבתה, תשפוך פעם ראשונה רביעית מים על היד, ומיד אחר-כך תמשוך מעט את הטבעת באמצעות המגבת, ותיטול שוב את היד, ותחזיר את הטבעת למקומה.

זו עצת ה'כף החיים', וכדעת ה'משנה ברורה', אבל ב'ילקוט יוסף' כתב שאין לברך על נטילה זו. ולדעת אדמו"ר הזקן אין מקום לנוהג זה כלל.

מקורות: שו"ע אדה"ז סי' קסא ס"א וס"ז, וסי' קסב ס"ז, וסדר נט"י לסעודה ס"ו (במהדורת השו"ע החדשה ח"א עמ' תרל). משנ"ב קסב ס"ק כז. פסקי תשובות סי' קסא ס"ק י וסי' קסב ס"ק ז, וש"נ. ילקוט יוסף סי' קנט הע' ח.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)