חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:41 זריחה: 6:05 כ"ג באדר א' התשפ"ד, 3/3/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שמונה-עשר אלף צאצאים
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1618 - כל המדורים ברצף
שליחות בחו"ל ושליחות בארץ
יש חדש
פרשה של גלות או של גאולה?
גזירות פרעה
לא לדחות יהודי
מי שמבין ומי שמרגיש
הנעימה הנכונה
הצעקה האחרונה
שמונה-עשר אלף צאצאים
נטילת ידיים עם טבעת

במוצאי שבת זו יתכנסו יהודים מכל רחבי הארץ למפגש משפחתי בירושלים. ראש המשפחה, שמחבר את כל המשתתפים, הוא רבי שניאור-זלמן מלאדי, בעל התניא ומייסד חסידות חב"ד. הצאצאים מכנים אותו 'הסבא הגדול'. המפגש נערך בכל שנה סמוך ליום הסתלקות אדמו"ר הזקן, בכ"ד בטבת, ביוזמת 'איגוד הצאצאים', בראשות האחים הרב יצחק-מאיר והרב משה-צבי הלפרין.

את האיגוד הקים אביהם, מגדולי רבני חב"ד, הרב שמואל-אלעזר הלפרין ע"ה. "האיגוד הוקם בברכת הרבי מליובאוויטש לפני קרוב ליובל שנים", מספר הרב משה-צבי (53). "לרבי היה יחס אישי לאיגוד, שבא לידי ביטוי בהשתתפות אישית במימון הפעילויות, ופעם אחת השתתפות ברמה של תשעים וחמישה אחוזים".

הזמנה למפגשים

לדבריו, על-פי ההערכות יש בעולם כשמונה-עשר אלף צאצאים, המשתייכים לאילן היוחסין של אדמו"ר הזקן. "אנחנו בקשר עם כארבעת-אלפים משפחות מתוכם. הקשר מתבטא בקיום אירועים, במפגשים, בביקורי בית, ובשיגור מסרים ורעיונות של הסבא הגדול".

במשפחת הצאצאים הרחבה מגוון יהודים מחוגים רבים. יש בתוכם אדמו"רים, פוסקי הלכה נודעים, מנהלי מוסדות, ואישים בכירים בכל מערכות החברה, לצד אנשים מן השורה. האיגוד פונה אל כל קהל בשפתו. "סמוך ליום ההילולא כ"ד בטבת אנחנו מקיימים מפגש בסגנון שמרני, ובקיץ נערך מפגש בסגנון עכשווי יותר", אומר הרב הלפרין.

מהתחמקות להתחברות

במשפחה כמו במשפחה אין מוותרים על איש. האיגוד פועל מול כל הצאצאים, להעלות את רמת הקשר והחיבור לסבא. "יש המופתעים לגלות באמצעותנו שהם חלק ממשפחת הצאצאים", אומר הרב הלפרין. "אנחנו מסבירים להם את הזכות שנפלה בחלקם, להיות צאצאים של קדוש עליון זה, ומזמינים אותם להשתתף בפעילויות האיגוד".

הרב הלפרין מציג לדוגמה מכתב שקיבל, הנפתח במילים: "אנו מוצאים חובה להביע הערכה למפעל המבורך שבו מושקעת עבודה רבה וסיזיפית". מה הסיפור? שאלנו. "זה מכתב שקיבלנו מעורכת דין מכובדת, המשתייכת למשפחת הצאצאים. בעבר התחמקה מהפניות שלנו, אבל בשלב מסוים נדלק בה הניצוץ ומאז היא מחוברת מאוד לפעילות שלנו".

שינוי בתפיסת הזהות

צאצאים מהציבור הכללי, שנחשפים לעובדת היותם צאצאים, מתרגשים לשמוע על כך בשיחת הטלפון המקדימה עם הרב הלפרין. "מהרגע שהם מתחברים לאיגוד רואים שינוי מבורך בתפיסת הזהות היהודית שלהם, הבאה לידי ביטוי בהתחזקות בשמירת תורה ומצוות. כל אחד ואחד מבטא זאת בדרך אחרת, אבל רואים בפועל עד כמה החיבור עם הסבא משפיע עליהם. החזון שלנו הוא שכל אחד ואחת מהצאצאים ירגישו מחוברים לסבא", חותם הרב הלפרין (דוא"ל baalhatanya@gmail.com, טל' 025370515).


האחים הלפרין על רקע אחד ממפגשי הצאצאים


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)