חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:41 ו' בתמוז התשפ"ב, 5/7/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

אחרי רובשקין – עליית פולארד
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1617 - כל המדורים ברצף
הונאת הציבור היא השחיתות
יש חדש
האם יעקב לא זיהה את נכדיו?
יששכר
ויכוח עם כומר
אחדות יקרה
החלטה נקייה
מתגלגלים ובאים
אחרי רובשקין – עליית פולארד
ברכות השחר

פרץ השמחה למשמע שחרורו של האסיר שלום-מרדכי רובשקין סחף מגזרים רבים בציבור היהודי בארצות-הברית ובעולם היהודי בכלל. מה היה בסיפורו של רובשקין (57), חסיד חב"ד מברוקלין, שהצליח לאחד ציבורים מגוּונים, גרם להם להתפלל, להשתתף בעצרות ולפעול למענו במרוצת השנים?

רובשקין ניהל את מפעל הבשר הכשר הגדול בעולם, באיווה שבארה"ב. ארגונים שנלחמו בשחיטה היהודית רדפו אותו, ויצרו אווירה ציבורית מורעלת. הלחץ גרם לרשויות החוק לפתוח בחקירה, ולפני עשור פשטו על המשחטה ורובשקין נעצר. תחילה ביקשו להאשימו בהעסקת עובדים בלתי-חוקיים. בהמשך נזנחה טענה זו. לאחר מכן הואשם בהעסקת קטינים, אך זוּכָּה במשפט. לבסוף הועמד לדין על ניסיון לקבל הלוואות מבנקים שלא כדין. הוא הורשע ונידון לעשרים ושבע שנות מאסר! חומרת העונש הדהימה את העולם היהודי.

מניע אנטישמי?

דב הייקינד (67), חבר בית המחוקקים של העיר ניו-יורק כבר שלושים וחמש שנים, מסביר: "הכול חשו שמה שנעשה לרובשקין לא היה תקין. כאילו זרקו אותו לכלא והשליכו את המפתח לים. אין בהיסטוריה של ארה"ב מקרה שאדם הואשם בעבירות דומות ונשלח לכלא לכמעט שלושה עשורים".

רבים טענו שהענישה הקשה היא ביטוי של אנטישמיות. הייקינד: "אין לי ספק שגזר הדין שניתן לו הוא אך ורק על היותו יהודי חסיד. האם זו אנטישמיות? אינני יכול לקבוע. דבר אחד ודאי: בגזר הדין שלו לא הייתה אהבה ליהודים".

תודה לשליח

לדברי הייקינד, אי-הצדק התבטא גם ביחסו של הממשל הקודם. "זה היה ממשל ליברלי, שהעמיד פנים כי הוא מחפש צדק למי שלא נשפטו כראוי. אך כשזה הגיע לרובשקין, הממשל נעשה עיוור. זה היה מאוד-מאוד עצוב. הנשיא טראמפ החליט לשחררו אחרי בחינת התיק. אנחנו מודים לבורא עולם על החסד הגדול ומודים לשליח שעשה זאת, הנשיא טראמפ".

יותר משלושים חברי קונגרס פנו אל טראמפ בבקשה לקצוב את עונשו של רובשקין. בהודעה הרשמית של הבית הלבן נאמר כי "החלטתו של הנשיא טראמפ לבחון את גזר הדין התקבלה בעקבות דאגה שהביעו יותר ממאה אנשי אכיפת החוק ופקידים לשעבר במשרד הפנים, ובכלל זה תובעים לשעבר, שופטים בדימוס וחוקרים לשעבר".

אמונה שהפעימה

רבים, מכל החוגים, התגייסו לסייע לרובשקין. "פעלנו גם אנחנו, בין השאר בהשפעה על חברי קונגרס וסנאט", מספר הייקינד. "נכון, רובשקין עשה טעות, אבל לא שולחים אדם כזה לשנים רבות כל-כך בכלא. הכאב הגדול שליווה את הקהילה היהודית בשמונה שנות מאסרו מסביר את השמחה הגדולה שפרצה. כששמעתי את הבשורה הייתי בסלון הבית ופשוט צעקתי: 'ברוך השם'!".

הייקינד מציין גם את האמונה הלוהטת של רובשקין, על אף היותו בכלא בתנאים נוקשים. עוצמת האמונה שלו הפעימה וחיזקה רבים. ולסיום בפיו בשורה מרגשת: "אחרי הכרזת טראמפ על ירושלים וההחלטה לקצוב את עונשו של רובשקין, אני מעריך שהבשורה הבאה תהיה מתן היתר ליונתן פולארד לעלות לארץ ישראל".


רובשקין בריקודי השמחה. בקטן: הייקינד (צילומים: איציק רויטמן ומנדי לואיס)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)