חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:38 כ"ט בסיון התשפ"ב, 28/6/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הונאת הציבור היא השחיתות
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1617 - כל המדורים ברצף
הונאת הציבור היא השחיתות
יש חדש
האם יעקב לא זיהה את נכדיו?
יששכר
ויכוח עם כומר
אחדות יקרה
החלטה נקייה
מתגלגלים ובאים
אחרי רובשקין – עליית פולארד
ברכות השחר

לגיטימי לנהל מאבק פוליטי, אבל לא לגיטימי לרמות את הציבור, כאילו באמת ניקיון הכפיים הוא העומד לנגד עיני מארגני ההפגנות

אשרינו שהתברכנו בתקשורת מקורית, שיודעת לשאול את כל השאלות הנכונות. למשל, בתחילת השבוע נשאלו מרואיינים מנאמני ארץ ישראל, אם אי-השתתפותם בהפגנות במוצאי שבת מוכיחה שבעיניהם המטרה מקדשת את כל האמצעים, ושחששם מנפילת הממשלה גובר אצלם על טוהר המידות ועל המלחמה בשחיתות.

שוב ושוב אנו עומדים נפעמים מהיכולת המופלאה להפוך אור לחושך וחושך לאור. אתם מבינים, גורמים פוליטיים הרוכבים בציניות על סוס המלחמה בשחיתות, עד כדי הפעלת לחץ פסול על גורמי אכיפת החוק – זה כביכול הדבר הטבעי והנכון. מי שאינו מוכן לתת יד להונאה זו, הוא כביכול מי שנדרש לנמק ולהסביר.

גניבת שלטון

לגיטימי לנהל מאבק פוליטי. טבעי לגמרי שאופוזיציה נלחמת בקואליציה ומבקשת להפיל את הממשלה. אבל לא לגיטימי לרמות את הציבור, כאילו באמת ניקיון הכפיים הוא העומד בראש מעייניהם של מארגני ההפגנות. העובדה שאסטרטגים פוליטיים נוקטים שוב ושוב שיטות הונאה כאלה, אינה עושה אותן ראויות והגונות.

בדיוק על הסוס הזה רכבה האופוזיציה בשנת תשנ"ב-1992, כשהפילה את ממשלת שמיר בססמה "מושחתים נמאסתם". אין ספק, עם סילוקו של שמיר מכיסא ראש הממשלה השחיתות הודברה... קיבלנו 'טוהר מידות' בדמות הסכם אוסלו שעבר על חודו של מיצובישי.

על אותה שיטה בדיוק חזרה האופוזיציה בבחירות תשנ"ט-1999, כשהפילה את ממשלת נתניהו הראשונה, בססמה "מאה אלף ישראלים איבדו את עבודתם". ואכן, קיבלנו גן עדן כלכלי, בדמות האינתיפאדה השנייה, עם 1178 הרוגים הי"ד ויותר משמונת-אלפים פצועים.

התעלולים האלה מקוממים כל-כך מפני שהם השחיתות בהתגלמותה. ככלות הכול, מעבר לפוליטיקה ולמאבקים אישיים יש כאן עניין רציני ביותר, העוסק בתפיסות עולם ובבחירה בין דרכים. יש דרך הסבורה שהשלום יבוא על-ידי ויתורים ונסיגות, ומולה דרך המאמינה כי רק עמידה איתנה ואחיזה בכל חבלי ארץ ישראל הן המפתח לשלום ולביטחון.

פעם אחר פעם מתברר כי כאשר הולכים בדרך הוויתורים והנסיגות מקבלים מרחץ דמים וערעור הביטחון האישי. בעקבות זאת הציבור מתפכח ורובו תומך בדרך השנייה, שאכן מביאה יותר ביטחון ויותר שקט. ואז, כשמובילי דרך הנסיגות מגלים שהעם מסתייג מדרכם, הם נוקטים תעלולי הונאה, מסווים את עמדותיהם האמיתיות, וגונבים את השלטון בדרך מושחתת, עד האסון הבא וההתפכחות שתבוא בעקבותיו.

איפה ואיפה משפטית

באותה רשת מושחתת נכללים גורמים במערכת אכיפת החוק והתקשורת, שיודעים 'לאתרג' את אישי השלטון הרצויים להם ולהעלים עין מעבירות שביצעו, לעומת רדיפה בלתי-פוסקת של אישים במחנה השני. אכיפה בררנית ומדיניות של איפה ואיפה הן המאפיינים המובהקים של מערכת צדק מושחתת.

אלא שהציבור רואה את כל העיוותים האלה. הוא רואה איך פלישה של ערבים ובדואים לאדמות פרטיות זוכה לסלחנות של בתי המשפט, לעומת גישה של ייקוב הדין את ההר ביישובים יהודיים, עד כדי הרס בתים ללא שום תכלית. לעוול הזועק הזה יש לשים קץ!


אכיפה בררנית ומדיניות של איפה ואיפה משפטית (צילום: שאוטרסטוק)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)