חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:24 י"ז בכסליו התשפ"ד, 30/11/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

אוסף החנוכיות של הקיבוצניק
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1615 - כל המדורים ברצף
נרות החנוכה ניצחו את עזה
יש חדש
נר ואור ומסירות נפש
חנוכה
ועל המלחמות
תקנה לחומץ
מסע חנוכה
המלחמה על הקדושה
אוסף החנוכיות של הקיבוצניק
במה מדליקים?

לרגע הזה אבירם פז מחכה בכל שנה. הוא ניגש אל אוסף החנוכיות בביתו, בקיבוץ משמר העמק, שאותו טיפח בעמל רב בעשורים האחרונים, סוקר את המדפים הרבים, ולבסוף בוחר כמה חנוכיות. משם הוא צועד אל גני הילדים בקיבוץ, אל הילדים הממתינים לו.

הוא מספר לילדי הקיבוץ הוותיק על ימי החנוכה ועל אוסף החנוכיות שברשותו, ומשתף אותם בחנוכיות מיוחדות, שנוצרו בתקופות שונות, לעיתים בתנאים בלתי-אפשריים.

מהגדות לחנוכיות

אבירם (64) מחובר בכל ליבו לאוסף, שבו כשבע-מאות חנוכיות. הוא יליד הקיבוץ, דור שלישי ברציפות, ומתגורר בו עד היום. הקיבוץ, במערב עמק יזרעאל, הוקם לפני קרוב למאה שנים בידי אנשי 'השומר הצעיר', שעלו מפולין ומגליציה.

כבר לפני שלושים שנה התעורר אצלו חוש האספנות. "התחלתי לאסוף הגדות של פסח", מספר אבירם. "סִקרן אותי מאוד יחס הדורות למוטיב ארבעת הבנים, כפי שהשתקף בציורים ובגרפיקה בעמודי ההגדות. כך, למשל, בימי השואה ראיתי הגדה שבה פני ה'רשע' דומים לצורר הנאצי. נמשכתי במיוחד להגדות של חיילים יהודים במלחמת העולם השנייה, עקורים, פליטים ומעפילים. מתוך איסוף ההגדות נמשכתי גם לחנוכיות והשאר היסטוריה".

בדרכו של הסבא

המשיכה לאוסף היסטורי, כך נראה, אינה מקרית. אבירם קרוי על שם הסבא רבא שלו, אברהם גולדשלגר הי"ד. "סבא הקים את 'עין השופט', ונרצח בידי ערבים בעודו בן שלושים ושמונה בלבד", מספר הנין. "מטבע הדברים גדלתי על דמותו של הסבא הגדול, שהיה גם יהודי דתי מאוד. הוא היה נוסע בתנאים לא קלים להתפלל ביקנעם, בטנדר של הצבא הבריטי".

אבירם אינו מתרגש כשלעיתים מישהו בקיבוץ מעיר לו על משיכתו לפריטים יהודיים הקשורים בחגי ישראל. "אני הולך עם האמת היהודית שלי", הוא אומר בטון בוטח. ובחזרה לאוסף החנוכיות, איך אתה משיג אותן, שאלנו, ואבירם חייך: "יש פה עניין של מזל. היה מישהו שלא רצה למכור לי לפני שלושים שנה חנוכייה מיוחדת, ובעת האחרונה היא התגלגלה אליי".

לזכור מאין באנו

נראה שאבירם התכונן לשאלה הצפויה: לאיזו חנוכייה אתה מתחבר במיוחד. "יש לי חנוכייה שהכינו חיילים יהודים ששירתו בצבא הבריטי באירופה. נראה בה טנק, ועליו חייל יהודי, עובר בשער טיטוס ומניף דגל ניצחון. הלוחמים היהודים רצו להעביר את תחושות הניצחון על הצורר הנאצי".

נכדיו של אבירם אוהבים את חנוכה, ויש להם סיבה טובה. "אחרי הדלקת נר החנוכה אני יושב עם הנכדים ומספר להם את סיפורן של כמה מן החנוכיות שאספתי. חוט אחד עובר בכל החנוכיות, והוא גם המסר של החג הזה – גבורה יהודית ונחישות לשמור על המסורת, על אף הקשיים הרבים. עלינו להמשיך בדרך זו ולשמור על המסורת. צריך תמיד לזכור ולהזכיר מאין באנו, והאוסף הזה הוא אחת הדרכים להמחיש זאת".


אבירם וכמה מהחנוכיות באוסף


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)