חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:53 י"ט בתמוז התשפ"ד, 25/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

"י"ט בכסלו הציל את חיי"
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1613 - כל המדורים ברצף
סוד פריחתה של החסידות
יש חדש
התקרבות יוצרת התקטנות
קטונתי
להתבונן שלושים פעמים
רק אותך
נס התניא
הכוח לחבר
"י"ט בכסלו הציל את חיי"
בשקט או בקול

בי"ט בכסלו הקרוב יפסע ר' לוי-יצחק רוסלר עם רעייתו במשעולי העיירה האדיטש באוקראינה וייכנס לציונו של אדמו"ר הזקן, בעל התניא והשולחן ערוך. שנים רבות הוא מחכה לרגע הזה. "פשוט אבקש לומר תודה על שזכיתי להכיר את התניא, ספר ששינה את כל חיי", אומר רוסלר (37), תושב חריש.

הוא מצאצאיו של רבי לוי-יצחק מברדיצ'ב ונקרא על שמו. נולד במשפחה שומרת מצוות והתחנך במוסדות דתיים. בצעירותו צפו אצלו שאלות באמונה, והוא חש שלא ניתנות לו תשובות מספקות. השאלות גרמו לו להתרחק, להתנכר. הוא עזב את הישיבה ואת בית הוריו, עבר לתיכון ממלכתי והתכונן להתגייס ליחידה מובחרת. אבל אז נפגע בתאונת צלילה ושוחרר מהצבא. כאן החל מסעו הרוחני. הוא חיפש את עצמו בסדנאות ובאירועים שהתיימרו לספק 'רוחניות'.

ריחוף מעל הגוף

באותו זמן עבר עוד תאונה. "משאית התנגשה ברכב שבו ישבתי", הוא מספר. "נפצעתי קשה. באמבולנס איבדתי את ההכרה. הרגשתי שאני מרחף מעל גופי וראיתי את הרופאים מטפלים בי". החוויה הזאת הבהירה לו שיש קיום של נשמה שמעבר לגוף הפיזי.

הוא עבר תהליך שיקום ארוך, ובין השאר טופל בדיקור סיני. בעקבות התגובה החיובית החליט ללמוד את המקצוע. הוא הצטיין בלימודים, החל להתמחות בתחום ויצא לחו"ל. "רציתי ללמוד את הנושא ולהעמיק בו, וכך לעזור לבני-אדם". במשך כמה שנים עבד במרכזים רפואיים בקנדה וראה הצלחה. הוא טיפל באישים מפורסמים ושמו הלך לפניו.

טלטלה בתקיעות

התפנית הדרמטית בחייו התרחשה כשעמד לשאת צעירה לא-יהודייה, ממשפחה נוצרית. "בוקר אחד, בימים שבהם התכונַנו לחתונה, קיבלתי ממנה שיחת טלפון. היא האיצה בי לקום. 'היום ראש השנה שלכם', אמרה. 'מה?!', תהיתי, והיא בשלה: 'לך לחגוג עם העם שלך את השנה החדשה'. היא אף הציעה להראות לי את בית הכנסת".

אף שבאזור היה בית תפילה רפורמי, הובילה אותו הצעירה לבית חב"ד. "השליח קיבל את פניי, הניח כיפה על ראשי ונתן בידי מחזור. בתחילה לא הבנתי מה בעצם אני עושה שם, אבל בשעת התקיעות לבי נפתח. פשוט פרצתי בבכי", הוא משחזר. לאחר התפילה הציע לו השליח ללמוד עמו בספר התניא, והוא נענה. הלימודים הובילו לפרידה מהגויה. "היא אמרה שהשתניתי והחליטה לבטל, לשמחתי, את הנישואים".

תשובות לשאלות

השיעורים בתניא חוללו מהפך בנפשו. "כל פרק בתניא ענה לי על שאלות שהטרידו אותי. זיהיתי מצבי תודעה שתמיד הרגשתי. התחלתי לחבר קצוות, להרגיש שאני מקבל תשובות לכל תהיותיי. זה היה מדהים". בתוך זמן קצר החליט לעזוב את קנדה ושב לארץ. "התחלתי ללמוד תניא אצל הרב יאיר כלב בתל-אביב. השיעורים האלה הכניסו אותי לחיים של חסידות ופשוט שינו את חיי".

את י"ט בכסלו הוא רואה כמעין יום הולדת. "החסידות הצילה אותי מהתבוללות. בזכות היום הזה גיליתי עולם מופלא שמלווה אותי בכל רגע", הוא חותם.


רוסלר. "כל פרק בתניא ענה על שאלות"


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)