חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:20 זריחה: 6:09 כ"ב באב התשפ"ב, 19/8/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

להיות יהודי בדרום דקוטה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1611 - כל המדורים ברצף
מהתניא ועד מפעל השליחות
יש חדש
צנון וחזרת על שולחנו של רבי
ליצנות
בלי שאלות
הצלחה פי אלף
בקשה אחרונה
נצחק בגאולה
להיות יהודי בדרום דקוטה
הסנגוריה הפרטית

בין אלפי שלוחי הרבי מליובאוויטש שיצטופפו ביום ראשון בחזית מרכז חב"ד העולמי 770, לצילום התמונה המסורתית השנתית, יהיה גם הרב מענדל אלפרוביץ, שליח צעיר שהצטרף בשנה האחרונה לצבא השלוחים.

הרב אלפרוביץ עשה היסטוריה – הוא מונה לשליח חב"ד במדינה החמישים של ארצות-הברית, דרום דקוטה, המדינה האחרונה בארה"ב שבה טרם היה שליח. למעשה, גם סבהּ של רעייתו, הרב שלום דובער שם-טוב, השליח הראשי במדינת מישיגן זה שישים שנה, עשה היסטוריה – הוא היה השליח הראשון של הרבי באמריקה.

הגשמת החזון

בדרום דקוטה חיים, על-פי ההערכות, קרוב לאלף יהודים. הרב אלפרוביץ, שיצא לשליחות עם רעייתו ובתם התינוקת, החל למעשה מאפס. בכל המדינה אין רב ואין שום תשתית לחיים יהודיים מסודרים. "יהודי המדינה פנו אל 'המרכז לענייני חינוך' (הגוף הממונה על בתי חב"ד בעולם) בבקשה לשלוח אליהם שליח, ואנחנו קיבלנו עלינו את האתגר", הוא מספר.

בעבור הזוג אלפרוביץ היציאה לשליחות הייתה דבר מובן מאליו. הוריו והורי רעייתו משמשים שלוחי חב"ד זה שנים רבות, והם גדלו באווירת שליחות. "מיום שאנחנו זוכרים את עצמנו, השליחות היא החזון שלאורו התחנכנו, ואנו מאושרים שזכינו להימנות עם צבא השלוחים של הרבי", הוא אומר.

הפעילות הראשונית

זוג השלוחים התמקמו בסוּ-פוֹלס, העיר הגדולה במדינה, והחלו מיד בפעילות. "התחלנו ביצירת קשר עם יהודי המדינה הסמוכים אלינו", הוא מספר. "אט-אט נוצר גרעין ראשון. הפעולה הראשונה שעשינו היא ייסוד שיעור תורה, וכיום משתתפים בו כעשרה יהודים. השיעור הזה משפיע רבות על חייהם. הפעולה השנייה שבה השקענו מאמץ היא אירוח לסעודות שבת".

בתשרי השנה נערכו בפעם הראשונה תפילות חג בדרום דקוטה. התפילות נערכו בביתם הפרטי. בעבור לא מעטים מהמתפללים זו הייתה הפעם הראשונה של תפילה במניין. רעייתו מקיימת פעילות עם ילדים. היא מנחילה להם מושגים יהודיים בסיסיים על-ידי  סיפורים, שירים, מלאכות ויצירות.

אטרקצייה שמביאה לקירוב

עצם הליכתו של הרב אלפרוביץ בחוצות העיר נחשבת אטרקצייה מקומית. התושבים מעולם לא ראו יהודי שומר מצוות. התקשורת מתעניינת, ובעקבות כל פרסום כזה יש יהודים היוצרים קשר. "יש, להבדיל, גם גויים הפונים אלינו מתוך סקרנות, ואנחנו מנצלים את ההזדמנות להנחלת שבע מצוות בני נוח", מספר השליח הטרי. "רק בימים האחרונים נתתי הרצאה בנושא לפני מאה וחמישים סטודנטים באוניברסיטה".

כשהוא מגלה יהודי שטרם הכיר – זו שמחה גדולה. "כאשר באנו לכאן שודרה על כך כתבה באחד הערוצים", הוא מספר. "אישה יהודייה צפתה בנו ויצרה קשר. כשפגשנו אותה פרצה בבכי. היא נשואה ללא-יהודי, ומתגוררת במדינה כשלושים שנה, שבהן לא היה לה שום קשר עם היהדות. 'הגיע הזמן שאחדש את הקשר שלי ליהדותי', אמרה לנו האישה".


הרב אלפרוביץ. שיעור תורה במדינה החמישים


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)