חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:40 זריחה: 5:37 ז' בסיון התשפ"ג, 27/5/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הכתום שבתוך השחור
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1608 - כל המדורים ברצף
האמונה מציבה גבולות ברורים
יש חדש
הליכה של גוף ונשמה
ישראל והכוכבים
כה יהיה זרעך
קשה לקבל עושר
נֶקֶר מול השקיעה
האבות הכינו בעבורנו
הכתום שבתוך השחור
רופא במקום מוהל

בגלריית האחים חסיד, ברחוב עמק רפאים בירושלים, מקבל הצייר-אמן יצחק מולי את אורחיו בתערוכת הציורים שלו. הוא בא לכאן מניו-יורק, לביקור של כמה ימים. את סגנון הציור שלו הוא מכנה בהומור 'פופתודוקס' – פופארט אורתודוקסי. הוא משלב גביעי קידוש, יהודים מתפללים, נרות שבת וסביבונים עם סגנון הציור העכשווי.

מולי (39) מצייר כבר יותר מעשר שנים. הוא מוּנע מתחושת שליחות. באמצעות ציוריו הוא מנסה להעביר מסרים ולעורר מחשבה. ציוריו זוכים לתהודה רבה ומוצגים בגלריות נחשבות בארה"ב.

חישוב מסלול מחדש

הצייר החסידי, יליד אוסטרליה, חלם בילדותו להיות גולש גלים. "אילולא ההשגחה הפרטית", הוא אומר, "הייתי מבלה את חיי בים, בלי תורה ומצוות, בלי בית חסידי, בלי ילדים ובלי משמעות לחיים". הוריו השתייכו לתנועת ה'היפים' וחיפשו את עצמם. הם תכננו מסע טיול בישראל, ובדרכם החליטו לעצור בשכונת קראון-הייטס בניו-יורק ולבקר אצל הרבי מליובאוויטש. להפתעתם, הרבי יעץ להם להישאר בניו-יורק.

ההורים נענו לעצת הרבי ונשארו בשכונה. מולי הצעיר נכנס ללמוד בתלמוד תורה חסידי. "אחר-כך למדתי בישיבה וקיבלתי 'סמיכה' לרבנות. גם הוריי נסחפו לתוך עולם החסידות ונעשו חסידי חב"ד", הוא מחייך.

הגוון האישי

אחרי נישואיו יצא לשליחות בניו-ג'רזי, ולימד נערי בר-מצווה. "בשעות שלא לימדתי התחלתי לצייר. לא למדתי ציור. זו מתנה שקיבלתי מבורא עולם. נמשכתי יותר ויותר לעולם הציור. החלטתי לשאול את הרב שלי מה לעשות. הוא שאל אותי אם אני יכול לקחת את המתנה שקיבלתי ולעשות באמצעותה שליחות. אמרתי שאני חושב שכן, וקיבלתי את ברכת הדרך".

באחד מציוריו, שזכו לתהודה ציבורית, נראים חסידים בעלי גוון אחיד, ואחד מהם גורב גרביים כתומים. "הציור הזה מעביר מסר חשוב ליהודים: לכולנו תורה אחת, אבל כל אחד ואחד צריך למצוא בה את הגוון המיוחד, את הנקודה שאיתה הוא 'חי' כל השנה".

ההורים אוהבים

הוא טס עם ציוריו ברחבי העולם, מספר את סיפורו, ומציג את עבודותיו. "יש לי תפקיד – להפיץ את הציורים והמסרים שהם מעבירים", הוא מסביר. "אני תמיד אומר לאנשים שמתחת לכובעי השחור יש הרבה צבעים".

בימי שהייתו בירושלים ביקר גם בישיבת 'מעיינות', שבה לומדים בעלי תשובה מחו"ל. "חדר האוכל שלהם מעוטר בציורים שלי", הוא מחייך בסיפוק. "אחד הבחורים סיפר לי שכשהוא מביט בציור של החסיד עם הגרביים, זה מקל עליו את המעבר החד לעולם הישיבתי".

הוריו המתגוררים באוסטרליה רוֹוִים נחת מעבודתו. "הוריי אוהבים את הציורים שלי", הוא אומר. "הם לא חלמו שיתקרבו לעולם היהדות והחסידות ושבנם יפיץ מסרים יהודיים באמצעות ציורים".


לך-לך לאמנות הציור. מולי בגלריה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)