חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:26 זריחה: 6:35 ט"ו בתשרי התשפ"ד, 30/9/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ישראל והכוכבים
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1608 - כל המדורים ברצף
האמונה מציבה גבולות ברורים
יש חדש
הליכה של גוף ונשמה
ישראל והכוכבים
כה יהיה זרעך
קשה לקבל עושר
נֶקֶר מול השקיעה
האבות הכינו בעבורנו
הכתום שבתוך השחור
רופא במקום מוהל

הגודל האמיתי

״הבט נא השמימה וספור הכוכבים, אם תוכל לספור אותם, ויאמר לו כה יהיה זרעך״ (בראשית טו,ה). רק למטה הכוכבים נראים קטנים, אבל למעלה הם גדולים מאוד. כך ישראל – בארץ הם לפעמים נראים קטנים ושפלים, אבל למעלה, בשמים, הם חשובים וגדולים מאוד.

(רבי חיים מצאנז)

היקום בידו

הקב״ה נתן לאברהם את כל העולמות, שינהיגם וידריכם כרצונו. זהו שנאמר ״הבט נא השמימה וספור״, מלשון ״לבנת הספיר״ – האר את צבא השמים.

(רבי ברוך ממז'יבוז')

למעלה מהטבע

״הוציאו מחללו של עולם והגביהו למעלה מן הכוכבים״ (רש״י). אברהם אבינו הועלה ״למעלה מן הכוכבים״, מעל דרך הטבע, והקב"ה הראה לו כי ״כה יהיה זרעך״ – אף קיומם של בניך יהיה למעלה ומחוץ לדרך הטבע.

(שפת אמת)

צא מהאיצטגנינות

״ויוצא אותו החוצה״ (בראשית טו,ה). אמר לפניו: ריבונו של עולם, הסתכלתי באיצטגנינות שלי, ואיני ראוי להוליד בן. אמר לו: צא מאיצטגנינות שלך, שאין מזל לישראל.

(שבת קנו)

אין – המזל של ישראל

ה'מזל' של ישראל אינו כ'מזל' של אומות העולם. ה'מזל' של אומות העולם הוא שבעים השרים והכוכבים, שחלק ה׳ להם, ואילו ישראל אינם נתונים לשליטת המזלות, ומזלם הוא בחינת 'אַיִן', שלמעלה מהשתלשלות. זהו ״אין מזל לישראל״ – בחינת 'אַיִן', הוא המזל של ישראל.

(לקוטי תורה)

יום יבוא ויאירו

הקב״ה אמר לאברהם שלא לעולם יהיו ישראל כעפר הארץ. יבוא יום שבו הם יועלו מעומק השפל אל רום המעלה, ויאירו ככוכבי השמים ממעל.

(הדעה והדיבור)

אור בלילה

הכוכבים מאירים רק בלילה. אף אור היהדות עולה ומאיר במיוחד באותם רגעים שאדם מישראל מתחיל לחוש את חשכת הגלות במלואה. ראיתי זאת במו עיניי בעת גירוש ספרד, כשאצל הפחותים שביהודים הקיץ והאיר אורו של ישראל.

(אברבנאל)

כוכבים מתנוצצים

ישראל נמשלו לכוכבים המתנוצצים בשמי רקיע, אשר לאורם לא יתעה גם ההולך במחשכי הלילה. בכל אחד ואחד מישראל, בין איש ובין אישה, יש די כוח מוסרי ורוחני להשפיע ולהעמיד בקרן אורה גם את מכריו ומיודעיו.

(היום יום)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)