חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:13 זריחה: 6:07 י' בניסן התשפ"ד, 18/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

נח
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1607 - כל המדורים ברצף
העיוורון מול תרבות הרצח
יש חדש
התשובה החלה אחרי המבול
נח
מי מפחד ממי
שפיכת דמים
גורלות בסופה
עולם חדש
תיבת נח לילדים מיוחדים
כששוכחים להזכיר

התכלית – "נח"

״אלה תולדות נח״ (בראשית ו,ט). תכלית בריאת כל אדם וירידת נשמתו למטה היא לשם מטרה אחת – ״נח״, לגרום נחת רוח ליוצרו, על-ידי עבודתו בקיום התורה והמצוות.

(ספר המאמרים תש״ה)

צדיק בזכות עצמו

״אלה תולדות נח – ללמדך שעיקר תולדותיהם של צדיקים מעשים טובים" (רש״י). צדיק אינו מי שהוא בעל ייחוס, שאבותיו היו צדיקים, אלא מי שהוא עצמו מצטיין במעשים טובים.

(דברי ישראל)

תמים כל היום

״נח איש צדיק תמים היה בדורותיו״ (בראשית ו,ט). ״צדיק״ – צדקתו בקיום רצון ה׳ יתברך הייתה בבחינת ״תמים״, בתמימות ובשלמות, במשך כל היום, לא רק בשעה שלמד והתפלל, אלא גם בשעה שאכל ושתה.

(הרבי מליובאוויטש)

רצינות קבועה

״צדיק תמים״ – התמימות מבטאת את הרצינות, שאינה משולבת בהתפעלות. ה'תמים' הוא אדם אמיתי בעצם, שאינו משתנה לעולם. מי ששרוי בהתפעלות עלול להתקרר ולהירגע, אבל האדם התמים לא ייטה מהתנהגותו ימין ושמאל.

(ספר המאמרים תש״ג)

תמים עם בני-אדם

״נח איש צדיק תמים היה בדורותיו, את האלוקים התהלך נח״ (בראשית ו,ט). נח זכה לתואר "איש צדיק" מפני שהיה צדיק לא רק כלפי הקב״ה, אלא גם אל בני-האדם. לא רק ״את האלוקים התהלך נח״, אלא גם ״תמים היה בדורותיו״.

(רבי יצחק מוולוז'ין)

מי דורש לשבח

"יש מרבותינו דורשים אותו לשבח... ויש שדורשים אותו לגנאי״ (רש״י). לא נאמר ״ויש מרבותינו דורשים אותו לגנאי״, אלא ״ויש שדורשים אותו לגנאי״. רבותינו דרשוהו לשבח, ואילו מי שדרשוהו לגנאי לא היו מרבותינו. על-פי התורה חייבים תמיד לדון את הזולת לכף זכות.

(לקוטי יהושע)

לשון בני-אדם

רש״י בא ללמדנו שאיש, אף לא גדול הדור, אינו מחוסן מפני לשונותיהם של בני-אדם. על כן אין להתחשב תמיד במה שהבריות אומרות. הנה נמצאו דורשים את נח לגנאי, אף שהתורה מעידה עליו בפירוש שהיה "צדיק תמים".

(רבי מאיר מפרמישלן)

מתנגדים לצדיק

צדיק תמים באמת, מנהיג דור, הוא מי ש"יש דורשים אותו לגנאי״, שיש לו גם מתנגדים. מי שדורשים אותו לשבח בלבד סימן  רע הוא לו, שלמען נוחותו הוא מבקש להיות בשלום עם הכול ולשאת חן בעיני כולם.

(רבי יחזקאל מקוזמיר)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)