חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:48 זריחה: 5:35 ח' בסיון התשפ"ד, 14/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מקווה ישראל ה'
ניצוצי רבי

נושאים נוספים
התקשרות גליון 1213 - כל המדורים ברצף
הלימוד מעצמותיהם של אנשי דור המבול
טהרת העולם תלויה ביחיד
מקווה ישראל ה'
פרשת נח
הלכות ומנהגי חב"ד

יחס יוצא מן הכלל, שהתבטא בעזרה יוצאת דופן לבניית מקוואות, הפגין הרבי כלפי המרכז הארצי למען טהרת המשפחה * ב-770 נערכו מגביות למען המרכז בעידודו של הרבי * כשהרבי רכש מקווה בתשלום מלא * הרבי קבע: בתור נשיא כבוד לא ליטאי ולא חסידי!...

מאת: הרב מרדכי מנשה לאופר

ראשי 'מפעל הטהרה המרכזי' – המרכז הארצי למען טהרת המשפחה, ה"ה אפרים זלמן הלפרין; יהושע לוי ואלימלך מרדכי (מקס) שרייבר – עמדו בקשר מתמיד עם הרבי, וזכו לעידודים הדרכות, ואף לסיוע כספי.

הרב הלפרין היה המייסד; הרב לוי סייע בידו ולימים מילא את מקומו; ואליהם הצטרף מר שרייבר – נגיד חשוב שהתגייס נפשית וכלכלית לתמוך בהקמת המקוואות ברחבי ארצנו הקדושה.

כך, למשל, בשנת תשכ"ה העביר להם הרבי רשימה חשאית של כ-2,500 חסידים ואוהדי חב"ד בארצות-הברית לצורך גיוס משאבים. לכל מקווה שזכה לעזרת מר שרייבר, שיגר הרבי מצדו תרומה על סך 18$. מדהים להיווכח בעשרות (!) מכתבי עידוד וברכות שכתב לו הרבי במשך השנים, וחושפים את החשיבות הגדולה שראה הרבי בארגון.

הנה קטע לדוגמה מאחד המכתבים:

כל המצו"ב [המצורפים בזה] נת' [נתקבלו] בעתם ות"ח [ותשואת-חן]. ויה"ר שיבש"ט תכה"י [ויהי רצון שיבשר טוב תמיד-כל-הימים] והרי האישור כשהמלך בשדה וכו' כפס"ד [כפסק-דין] אדה"ז [אדמו"ר הזקן] אזעה"צ ולשטו"מ [אזכיר על הציון ולשנה טובה ומוצלחת].

ובמכתב נוסף:

(תרגום חילופי המכתבים – שנכתבו באנגלית – הינו מתוך ארכיון הועד הארצי, שכנראה תורגמו על ידם, מיד עם קבלתם, משם נלקחו, ועל אחריותם).

ב"ה.

ב"ה, כ"א אדר א' תשכ"ה

ברוקלין נ.י.

מר אלימלך מרדכי שרייבר

55 ווילבוד עוו.

נוארק נ.דז.

שלום וברכה,

קבלתי מכתבך מיום 12 לפברואר והמצורף.

רב תודות לך עבור הידיעה החדשה והמשמחת בקשר לבנייתה של מקוה נוספת. כהרגלי בעבר, על אף בלי נדר, הנני מצרף בזה תרומתי בסך – 18$ דולר בהשתתפותי ובתפלתי שתלך מחיל אל חיל בעבודתך הפוריה.

בהזדמנות זו הנני להביע השקפתי בקשר לשיטות של מרכז הארצי לטהרת המשפחה בארץ ישראל. נדמה לי שהם מדקדקים יותר מדי בדרישותיהם בקשר למקוה, ובקשות רבות נדחות. כפי ששמעתי ממורי חמי זצ"ל אפילו שאין כסף מוכן בקופה יש צורך ללוות למען בניית מקוה חדשה. כי הלואה יכולה להפרע ומקוה אינה יכולה להדחות. כמובן היכן שכספים מוכנים ביד אבל נמנעים מפאת ציפיה למשהו  יותר חשוב ונחוץ, אז אין כל הצדקה לדחות בקשה לעזרה לבנות מקוה חדשה. אני מניח שהמרכז הארצי מבססת את פעולותיהם על חשש שמא יהיה מחסור בכספים אם הם יהיו ותרנים יותר. אף על פי כן אם מרכז הארצי בארץ יקבלו אחריותו של הועד האמריקאי ובמיוחד אחריותך האישית בהיותך יו"ר הועדה שכספים נמצאים, אז הם יוכלו לגשת לפעולות ברוח טובה יותר.

אני מעוניין להעיר הערה הנ"ל ע"י בדיקת דו"ח ומציאתי שהתקציב היה מכוסה בסכום הגון במזומן ביד, בעת שיודע אני שבקשות לעזרה נתקבלו ובקשות נדחו.

הנני להדגיש שוב שאינני שואף להפחתת הערכתם של חברי הועד. מטרתי היחידה היא לייעץ ולהתוות דרך איך לבטל חששותיהם אשר בלי ספק הוא הגורם היחידי לדחיית הבקשות.

בברכה

מ. שניאורסאהן

"היכן אפשר להשיג רב כמוהו"

אחרי מלחמת ששת הימים ביקר מר שרייבר בארץ-הקודש, ובשובו (5.12.68) כתב לרבי:

"הרב שניאורסון היקר, זה עתה חזרתי מארץ ישראל. הנני מביא אתי ד"ש משלמה אהרן הניג ושלמה ויסברג שטִפלו במבצע תפילין על יד הכותל המערבי מהבוקר עד הערב. היו עסוקים בודאי. זה היה תענוג לראות כל כך הרבה אנשים מניחים תפילין. גם ד"ש מאייזיק קאראסיק המומחה הראשי בהנחת התפילין. יצאנו לכפר חב"ד להעביר התכניות למקוה חדשה שאנו בונים בכפר חב"ד ולהראות להם רק היכן התוספת החדשה הזאת תושם... זה באמת תענוג לראות בנין יפה שתיבנה. אנו מקוים להתחיל בבניה תוך 30 יום, ב"ה.

"בית המדרש בכפר חב"ד הוא הגדול והיפה ביותר מה שראיתי, עד עתה. גם אנו בונים מקוה בכפר עציון החדש שיושלם בעוד כחדשיים בערך. מאד נעים לראות קבוץ דתי וישיבה, בית ספר ומקוה ע"י הקיבוץ. מצורף בזה העתק מכתב שכתבתי לפני שעזבתי לארץ ישראל. מזה תוכלו לראות ולקבל תמונה על השתדלותנו בבנית מקואות בארץ ישראל בהתאם לצורך הדחוף בענין זה.

"ד"ש אישי ושלום, מקס שרייבר".

כך הודיע מר שרייבר לרב יהושע לוי, לאחר שביקש ממנו להכין טבלה מיוחדת להנציח את סיועו של הרבי להקמת מקוואות הטהרה:

"הרב לוי,

"הרבי מליובאוויטש שולח אלי עבור כל מקוה – 18$. הוא שלח לי עבור 88 מקואות סך – 1,584$. היכן אני יכול להשיג רב כמוהו. כעת הנך מבין למה הנני מבקש טבלת קלף עבורו, כמו שכתבתי אליך לפני יומיים.

"בבקשה להזדרז להסדיר טבלה זו בכפר חב"ד בהתאם לבקשתי במכתב אליך.

"שלום, מקס שרייבר".

קשר מכתבים הדוק

בשנת תש"ל שילם הרבי סכום מלא של בניית מקווה – ומר שרייבר מדווח לרב יהושע לוי (17.7.70):

"הנני מצרף 2 מברקים עבור 2 מקוואות שמכרתי. 1. להאדמו"ר מליובאוויטש הרב מנחם מ. שניאורסאהן.. בבקשה לשלוח תודה רבה מיד ואלי העתק".

להלן מכתבים אחדים ששיגר הרב יהושע לוי לרבי:

"למעכ"ק הגאון הצדיק המפורסם עטרת תפארת ישראל והדרו אדמו"ר שליט"א מליובאוויטש

"אחרי החוָאַת קידה,

"גי"ק של אדמו"ר שליט"א האירו לעינינו בראותנו את ההתענינות של כ"ק שליט"א בכל הנעשה והנשמע בשטח עבודת הקודש של מפעלנו הקדוש, אנו יכולים להודיע על התקדמות מתמדת ותדירה בעבודה קדושה זו. אין כמעט יום שלא תיעשה על ידי המפעל פעולה טובה אם בעזרה לבנין, תיקון ושכלול מקואות טהרה או בתעמולה והסברה למען חיזוק טהרת ישראל, ואין לנו כי נפשות רבות ניצלו לחיי טהרה הודות לפעולות קדושות אלו, אנו שמחים כאשר אנו רואים שכל יום יום גוברות הקדשות לעזרה אם לבנין או להרחבת או תיקון מקוה טהרה או סתם בקשה לקבל חוברות הסברה ודינים אבל מאידך כואב הלב כאשר אנו רואים שאמצעינו מצומצמים ביחד להדרישות והבקשות האלו או ביחס למה שאפשר ולמה שחייבים לעשות ולפעול.

"ובזה אנו להביע לכ"ק שליט"א ברכה מקרב לב על ההוראה להעביר את המגבית השנתית בבית הכנסת של כ"ק שליט"א והובא אל הקודש על ידי המגבית הזאת הסכום של 768 דוללאר.

"יאריך השי"ת ימי ושנות כ"ק שליט"א ולקבל עם כל בית ישראל את פני משיח צדקנו ולחזות בבנין בית הבחירה ולאכול מן הפסחים ומן הזבחים.

"כ"ר החותם בהרכנת ראש לקבל ברכת קדשו, יהושע בן חי'".

ומכתב נוסף:

"למעלת כבוד גבאי ביהכ"נ של כ"ק אדמו"ר עטרת תפארת ישראל שליט"א מליובאוויטש.

"לידי הרה"ג הרה"ח העסקן המפואר ר' יוחנן גורדון שליט"א!

"הננו מתכבדים לאשר בזה קבלת הסך 703.00 (שבע מאות ושלשה) דולר, שנאספו ע"י מע"כ בביהכ"נ של כ"ק אדמו"ר שליט"א למען מפעלנו הקדוש.

"הדגשנו כבר בפעמים קודמות את ערכו של מפעלנו ופעולותיו למען הצלת הטהרה בארצנו הק', ובמשך השנה האחרונה זכינו, בע"ה, לעשות גדולות ונצורות בשטח זה. אך התפקידים עוד הולכים וגדלים, ואשריכם שזכיתם להיות נמנים בין הנוטלים חלק בפעולות אלה.

"וזכות מצוה גדולה זו תכן עליכם להתברך ממקור הברכות בשפע ברכה והצלחה בכל מעשה ידיכם. ותזכו להוסיף חיל בפעולותיכם החשובות בכלל ובפרט להפיץ המעינות חוצה להגדיל תורה ולהאדירה, ויה"ר שנזכה במהרה לראות בהרמת קרן התורה והקדושה בארצנו הק' ובתפוצות, ולביאת גואלנו צדק בב"א.

"ברגשי כבוד והוקרה ובברכת התורה מציון וירושלים עיה"ק

"יהושע לוי, המרכז הארצי למען טהרת המשפחה".

מצוקה כספית

ובמכתב נוסף:

"ח"י מרחשון תשכ"ג

"למע"כ חמדת ישראל עטרת תפארתנו מראשי גלוותא

"הרב הגאון הצדיק המפורסם כ"ק אדמו"ר שליט"א

"אחרי החוָאַת קידה,

"מתכוונים אנו בשורות אלו לבקש את זירוזו של כ"ק אדמו"ר שליט"א לגבאי בית הכנסת להעברת המגבית לטובת מפעלנו הקדוש כמו אשתקד ובשנים שלפני אשתקד.

"יכולים אנו בשמחה להודיע לאדמו"ר שליט"א כי במשך השנה שחלפה שנת תשכ"ב עלה לנו בעזה"י לעשות גדולות ונצורות, בין בבנין מקואות חדשות ובין בתיקון הישנות או להרחבתם, הוצאנו בשנה זו שנת תשכ"ב לצרכי המקואות וחיזוק הטהרה קרוב למאתיים אלף לירות. אי"ה בעוד ימים מספר יהיה מוכן הדין וחשבון מאושר על ידי רואה חשבון מוסמך ונמציא אותו לידי אדמו"ר שליט"א. כבר אמרנו לא פעם שכל לירה אשר אנו מוציאים למען העזרה לבנין מקואות מהרה משיגים על ידי זה לכל הפחות עוד כסכום הזה מכל מיני מקורות אחרים מקומיים או ממשלתיים.

"יחד עם זאת, לא נוכל להעלים מעיני כ"ק אדמו"ר שליט"א כי בשעה זו אנו נמצאים במצוקה חמורה מאד אשר לא היתה לנו כדוגמתה מאז הווסד המפעל, חייבים אנו כספים, יש לנו התחייבויות שהתחייבנו לתת חלקנו במקום זה או אחר ועינינו נשואות לחסדי שמים כי נוכל לעמוד בהתחייבויות אלו מפני כי אחרת עלולים להפסיד הרבה יותר מאשר ההתחייבות שלנו.

"כל זאת מצאנו לנכון להביא לידיעת כ"ק אדמו"ר בידענו ההתענינות שכ"ק אדמו"ר מגלה כלפי המפעל הקדוש הזה ופעולותיו, מאז ועד עתה.

"ובצאתנו אנו לחתום ברכה יאריך השי"ת ימי ושנות אדמו"ר שליט"א בטוב ובנעימים ולהפיץ מעיינות התורה הנגלית והחסידית והרבה הדעת כמים לים מכסים.

"כ"ד הכו"ח בהרכנת ראש לקבל ברכת קדשו שליט"א, יהושע לוי בן חי'

תזכורת למגבית ב-770

"כ"ד שבט תשכ"ג

"לכבוד מאורן של ישראל עטרת תפארתו

"רבינו הגה"צ אדמו"ר מליובאוויטש שליט"א

"אחרי החוָאַת קידה,

"אנו בשורות אלו להביע לכ"ק שליט"א תודה לבבית נאמנה על נדבת לבו של כ"ק פעמיים ח"י דוללאר אשר שולחו לידי גזבר ועסקן מפעלנו הדגול רא"מ שרייבער הי"ו.

"התרומה הזאת וגם מכתבו של כ"ק שליט"א וכן כללות ההתענינות בכל מה שנוגע למפעלנו ופעולותיו – הנה כל זאת הרי זה גורם חיזוק ועידוד לעסקני המצוה אשר הנם זקוקים לחיזוק ועידוד, כי העול הוא כבד מנשוא, ובשם תו"כ נשיאנו הגאון האדיר מטשעבין שליט"א ובשם ההנהלה כולה אנו שולחים ברכה מקרב לב ומתפללים לאריכות ימי ושנות כ"ק שליט"א בבריות גופא ונהורא מעליא ולזכות עם כל בית ישראל לקבל טהרה פני משיח צדקנו גואלנו אמת.

"בכל הכבוד והיקר, יהושע בן חי' לוי

"המרכז הארצי למען טהרת המשפחה בארץ ישראל

"ירושלים

"נ.ב. דרך אגב נרשה לעצמנו להזכיר שוב את דבר המגבית השנתית בבית מדרשו של רבינו שליט"א אשר השנה עוד לא נעשה. הנז"ל".

"ההכנסות התמעטו"

"י"ג לח' טבת תשכ"ז

"למעלת כבוד קדושת אדוננו מורנו ורבנו, פאר הדור ומנהיגו,

"רבן של ישראל כ"ק אדמו"ר שליט"א מליובאוויטש

"שלום ורוב ברכה,

"בזה הננו מתכבדים להמציא לכ"ק אדמו"ר שליט"א את הדין-וחשבון האחרון שלנו, לשנת תשכ"ו, המראה על הוצאות המפעל בשנה החולפת להקמת מקואות חדשות, שכלול ושיפוץ מקואות קיימים ולהסברת ערכי שמירת הטהרה לסכום של קרוב לשש מאות וחמשים אלף לירות!

"השבח וההודי' להשי"ת שהגיענו עד כה ונתן לנו האפשרות והכוחות לפעול כגון דא. כן יעזרנו ויביאנו להוספת הפעולות כהנה וכהנה להגדיל תורה ומצותי', ולהגדיל ולהרחיב את רעיון שמירת הטהרה והתגשמותה בין אחבנ"י שבאה"ק ת"ו.

"בהזדמנות זו הננו לבקש מכ"ק אדמו"ר שליט"א בדבר המגבית השנתית הנערכת בבית המדרש של אד"ש. אנו רואים לחובה להביא לידיעת כ"ק אד"ש על המצוקה הכספית אשר השתררה לאחרונה במפעלנו, אשר טעם ידענוה עד כה, ההכנסות התמעטו לדאבון לב וגם ההשתתפויות המבוססות מטרם משרדי הממשלה וכדו', מקוצצות ומתעכבות, אשר כל אלה מתבטאת גם בהמשך הפעולות. גם הגרון בסכום של יותר מששים ושתים אלף לירות משנה העברה הוא לנטל כבד עלינו, והשי"ת ירחם לנוכח המצב.

"תקותנו תאמצנו, אשר כ"ק אדמו"ר שליט"א שכה ער וחרד למפעלנו בודאי יוסיף לעודדנו ולחזקנו בבחי' מוסיף והולך. ויה"ר שחפץ הוי' בידינו יצליח להרים את קרן הקדושה והטהרה בארה"ק ובתפוצות ונזכה במהרה לביאת גואלנו צדק בעגלא דידן בב"א.

"בכל הכבוד וההכנעה הראוי', יהושע בן חי' לוי

"המרכז הארצי למען טהרת המשפחה, ירושת"ו".

בתגובה למכתב זה, בכ"ד טבת תשכ"ז כותב הרב ח.מ.א. חודקוב ל"הנהלת המרכז הארצי למען טהרת המשפחה, ירושלים עיה"ק ת"ו, ה' עליהם יחיו":

"שלום וברכה!

"מאשרים אנו את קבלת מכתבם מי"ג טבת בדבר בקשתם לסדר מגבית גם השתא.

"דברנו עם הרה"ת עוסק בצ"צ וכו' מו"ה יוחנן שי' גורדון, הגבאי של הביהכנ"ס, שאמר לנו אשר בשים לב אשר אשתקד סידר את המגבית הזאת אחר הפסח, מקווה הוא אשר בעזהשי"ת יוכל להסדר זה גם השתא בזמן ההוא.

"בברכת כט"ס".

"אין תפקידי להמליץ על מועמדים"

המכתב הבא ללא ספק מדהים, הן בתוכנו הפרטני והן בתזמון הנדיר שלו – בעיצומם של ימי חודש תשרי תשל"ז:

ב"ה, ערב חג הסוכות תשל"ז, ברוקלין

לכבוד מר אלימלך מרדכי שרייבר

...שלום וברכה,

מכתבך על כל הרצוף בו הגיעני כעת ולמרות לחץ הזמן של ימים אלו אני ממהר להשיבך.

ראשית, ברצוני להביע את שמחתי הגדולה על רבוי המקואות וד' יתן לך שתמשיך להודיע חדשות טובות בתחום זה במספרים גדלים והולכים.

אודות הנושא העיקרי במכתבך על ענין מנוי מנהיג לטהרת המשפחה בארץ ישראל, מיותר לומר שאין זה תפקידי להמליץ על מועמדים, זה תפקיד הועד המרכזי שהינך עומד בראשו.

ברם, מכיון ושאלת את דעתי בנידון, ודבר זה הוא בטח בהשגחה הפרטית, ברצוני לעמוד על נקודה אחת בשייכות לזה, למרות שזה ענין פשוט ומובן מאליו. אבל היות שזו שאלה חשובה אשתדל לענות בבירור.

בגלל שתפקיד זה הוא בעל חשיבות עליונה לכל יהודי ויהודי, ללא קשר עם קשריו עם כל חוג שהוא, אין ראוי שבתפקיד זה ישמש אדם שלא יהיה מקובל ע"י כל מי שרואה את הענין של טהרת המשפחה כענין בעל חשיבות עליונה. ליתר ברור: לא ראוי שאדם זה יהיה מסוכסך עם כמה מהם; ועל מנת להביע את הענין עוד יותר בגלוי – לא ראוי שאדם זה לא יחיה בשלום עם העולם הליטאי, מחד, או עם העולם החסידי מאידך.

דרך אגב, אני נאלץ להבחין בין מה שנקרא שני העולמות האלה – אך רק, לצערי, בגלל שרבים מבחינים באופן זה, אבל זה מנוגד ליסודות החסידות, אשר אחת מאבני היסוד שלה היא המצוה של "ואהבת לרעך כמוך" המופנית לכל היהודים, הכוללים את ארבעת הסוגים שמסמלים ארבעת המינים (אתרוג, לולב, הדסים וערבות) כפי שאמרו חכמינו ז"ל; ולא בדרגות שונות של אהבה, כי אם נאהבה אשר הופכת את ארבעת הסוגים – למצוה אחת.

אם כן ד' יתן לך שתוכל מעתה לבשר לנו בשורות טובות ומשמחות

בברכה חג שמח.

מ. שניאורסאהן

נ.ב. כרגיל, אני מצרף המחאה אישית עבור מקואות חדשות, אך היות ואינני זוכר בדיוק את מספרן ומה "חשבוני" שזה יהיה "על החשבון".

מצוקת יהודי גרוזיה

עם עליית יהודי גרוזיה כותב הרבי למר שרייבר:

ב"ה, ה' טבת תשל"ג

מר אלימלך מרדכי שרייבר

ברוקלין.

שלום וברכה,

אני מצרף לזה את תרומתי הרגילה, בלי נדר, עבור המקוה הנוספת.

המטרה השניה של כתיבת מכתב זה וזוהי הסיבה לשיגורו אקספרס, היא:

בודאי ידועה לך מצוקתם של יהודי גרוזיה שבאו לארץ ישראל והבעיות שיש להם מאז בואם לארץ. לפני כמה ימים בא לידיעתי שקבוצה של העולים האלו אשר נמצאים ברמלה, ליד לוד, יש להם בעיה מיוחדת לגבי בית כנסת ומקוה. אעפ"י שאפשר להשיג בית כנסת ומקוה ברמלה, הבעיה לגבי בית הכנסת היא העובדה שיש להם נוסח משלהם, ולכן הוצרכו לארגן להם מנין משלהם במקלט. לגבי המקוה הבעיה היא בעית ריחוק המקום, וכנראה עוד כמה תורות המונעים בעדם מלהשתמש במקוה העירונית. ואעפ"י שיש מקוה של חב"ד בלוד, ויש כמה מעולי גרוזיה הגרים שםן, אבל עדיין נותרה עוד בעיית ריחוק המקום.

לאור האמור לעיל, קבלתי בקשה להתערב לטובתם כדי שיהיה להם בית כנסת ומקוה משלהם.

מכיון שאתה ב"ה בונה מקואות נוספים בארץ ישראל, אני שולח לך את בקשתי במכתב אקספרס, בתקוה שלא רק שתרשמם ברשימתך, אלא תתן להם עדיפות מיוחדת על אחרים. מיותר לציין, שהעובדא שהם רק עתה באו לארץ חדשה, נותנת משנה חשיבות שיהיה להם את כל הסידורים הדתיים שהם צריכים, מכיון שההתחלה היא העיקר, וזה מאפשר את עמידתו הרוחנית של דור העתיד. החשיבות והדחיפות של מצבם היא יותר מובנה מכיון שנשים שלהם, ונשים צעירות מעורבות בהם, וכו', "ודי למבין" ואין צורך נוסף להאריך בזה.

בברכה,

מ. שניאורסאהן.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)