חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:17 זריחה: 6:01 ט"ז בניסן התשפ"ד, 24/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

עת רצון לגאולה
לומדים גאולה


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1604 - כל המדורים ברצף
לא חכמה להיות מלאך
יש חדש
הכוהן הגדול צריך תשובה
יום-הכיפורים
להתיר את החבלים
לכל העם בשגגה
תפילה ביער
עת רצון לגאולה
כל נדרי במוצאי הצום
מכיפורים לסוכות

נאמר בספרים (מאור עיניים סוף פרשת פינחס) שכל יהודי יכול לקרב את הגאולה, מפני שבכל יהודי מצוי 'ניצוץ משיח'. כשהיהודי מגלה וגואל את 'ניצוץ משיח' שבקרבו, הוא מביא גאולה לעצמו, ובהיותו חלק מעם ישראל – גם מקרב את הגאולה הכללית.

ה'ניצוץ' הזה מכונה בשפת הקבלה והחסידות 'יחידה' שבנפש. המושג הזה מופיע בפעם הראשונה במדרש רבה (יד,יא): "חמישה שמות נקראו לה (לנשמה) – נפש רוח נשמה יחידה חיה" (בחסידות הסדר הוא 'חיה' ואחר-כך 'יחידה'). אין אלה שמות ומילים נרדפים בלבד, אלא חמישה רבדים בנשמה; חמש דרגות, זו למעלה מזו.

שלוש הדרגות הראשונות – 'נפש', 'רוח', 'נשמה' – הן הרבדים הגלויים והנתפסים של הנשמה. ה'נפש' זו הדרגה שמחיה את הגוף ואת כוחות העשייה. ה'רוח' קשורה לתחום הרגשות. ה'נשמה' היא המקור לכוחות השכליים של האדם. למעלה מזה עומדות הדרגות 'חיה' ו'יחידה', שאין להן לבוש מוגדר. הן בבחינת רבדים על-שכליים, בלתי-מוגבלים, שבנשמת היהודי.

גילוי ה'יחידה'

בדרך כלל האדם עובד את ה' באמצעות הדרגות הנמוכות יותר של הנשמה. רוב בני-האדם עובדים את ה' באמצעות ה'נפש' – בעשייה בלבד. יש העובדים את ה' גם ב'רוח' – מתוך אהבת ה' ויראתו. למעלה מזה הם עובדי ה' על-ידי ה'נשמה' – מתוך התבוננות שכלית שמולידה רגשות של אהבה ויראה. אך עבודה זו מוגבלת מעצם מהותה. אלה כוחות מוגדרים ומוגבלים, ולכן גם עבודת ה' הנובעת מהם מדודה ומוגבלת. וכך יכולים לחול בה שינויים, עליות וירידות.

הכוחות העליונים יותר שבנשמה – 'חיה' ו'יחידה' – בלתי-מושגים בדרך כלל. הם מבטאים את היכולת הבלתי-מוגבלת של האדם – את יכולתו להתרומם מעל מגבלות הטבע והבריאה. לכן אלה כוחות עמוקים מאוד, שרק במאמץ רב מגיעים אליהם. ובין שני הכוחות האלה עצמם, ה'יחידה' אינה מושגת כלל.

דרגת ה'יחידה' אינה מתגלה (במוּדע) במהלך החיים השגרתי. היא באה לידי ביטוי כאשר מנסים לפגוע בעצם הקשר של יהודי עם הקב"ה. למשל, כשמעמידים יהודי בניסיון של עבודה זרה. או-אז מתגלה דרגת ה'יחידה', מתעוררת נקודת היהדות, ומביאה את האדם לידי מסירות נפש בפועל.

ניצוץ משיח

זה 'ניצוץ משיח' הטמון בכל יהודי. כאשר ניצוץ זה מתגלה, האדם זוכה לגאולה פרטית. הוא נגאל מכל המגבלות הטבעיות, מכל ההרגלים וההשפעות החיצוניות והפנימיות, ומצליח לממש במלוא השלמות את מהותה של נשמתו.

וכשם שדרגת ה'יחידה' שבנפש כל יהודי היא 'ניצוץ משיח', כך דרגת ה'יחידה' הכללית של עם ישראל – אותה נשמה כללית גדולה ואין-סופית, שהיא ה'עצם' של כל נשמות ישראל – היא נשמת משיח. כאשר נשמה זו מתגלה בגופו של משיח צדקנו, באה הגאולה הכללית. וככל שיותר יהודים מגלים את עצם נשמתם, את 'ניצוץ משיח' שבקרבם, מתקרבת התגלותה של נשמת משיח הכללית.

הדבר קשור במיוחד ליום הכיפורים. זה היום היחיד בשנה שבו מתפללים חמש תפילות, כנגד חמש הדרגות שבנשמה. התפילה החמישית, תפילת 'נעילה', מכוּונת כנגד ה'יחידה', ובה ניתן לכל יהודי כוח מיוחד לגלות את עצם נשמתו, את 'ניצוץ משיח' שבקרבו. כאשר יהודי מכריז בסוף התפילה: "שמע ישראל", "ה' הוא האלוקים" – מאירה בו ה'יחידה' שבנפשו, וזו עת רצון מיוחדת להביא את הגאולה האמיתית והשלמה.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)